1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Katliamın sorumlusu konuştu
Katliamın sorumlusu konuştu

Katliamın sorumlusu konuştu

Yaptığı açıklama ile Kobani olaylarının startını veren ve PKK'nin halka ve İslami kurumlara saldırmasına öncülük eden Selahattin Demirtaş milyonların şahit olduğu açıklamayı sahiplenmemekte ısrar ediyor.

A+A-

Partisi adına mikrofana geçen fakat bu görevin getirdiği zorluklara katmanmaktan kaçan Demirtaş partisinin açıklamasının arkasında durmamaya devam ediyor. İşler zora girince ben sadece kağıtta yazanları okudum diyerek, olaylardan sıyrılmanın hesabını yapan Demirtaş'ın geldiği son nokta ibretle izlenmekte.

‘Benim değil MKYK’nin açıklaması’

“Doğrusunu anlatayım. Birincisi benim hiçbir zaman ‘Bundan böyle her yer Kobanê olacak’ şeklinde bir açıklamam olmadı. Yapılan açıklama benim değil HDP MKYK’sinin açıklamasıdır. İnsanların sokağa çıkmaya başladığı saatlerde hükümetle telefon trafiği kurduk. ‘Sokaklar ısınıyor. Dışarıdan haberiniz var mı? Ne yapılacaksa acil yapılması lazım. Yarın sabaha çok geç kalınabilir’ dedik. Bu uyarımız ciddiye alınmadı. Hafife alındı.”

PKK'nin Kobani'de aldığı hezimetler sonrası basın açıklamalarında sürekli bölgeye askeri bir müdahale olması gerektiğini vurgulayan Demirtaş bu açıklamaları da yapmadığını iddia etti. 

"İkinci olarak başbakanla Kobani’ye nasıl yardım yapılacağını biz kesinlikle görüşmedik. Sanki seçenekler bize sunulmuş da biz kabul etmemişiz şeklindeki açıklamalar ve yorumlar yüzde yüz yanlıştır, yalandır. Seçenekleri masaya yatırmadık. Bizim tek söylediğimiz ‘Bu konuda yetkili PYD’dir. Davet edin konuşun’ demekten ibaretti. Onlarla uzlaşırsanız iyi olur, dedik. Asla seçenekler peşmergenin ya da Türk askerinin karadan havadan girişi konuşulmadı.”

Önderi Öcalan'ın sözlerini de eleştirircesine kendisine ait olmadığını savunan Demirtaş "Ben söylemedim ama Öcalan dediyse doğrudur' tavrını sergilemekten aciz kaldı.

‘O söz bana ait değil’

“‘Kobani düşerse süreç biter’ lafı ne bana ne de Kandil’e aittir. O söz Öcalan’a aittir. Bu bile manipüle ediliyor. O da bu konuyu başından beri önemsiyordu. Sanki o önemsemiyor da biz manipüle ettik gibi algı yaratmaya çalışıyorlar. Oysa heyetimizin İmralı dönüşü açıklamasında bu var. Süreç ve Kobani’nin birbirine nasıl bağlı olduğu hem orada hem de o görüşmelerin tutanaklarında var.”

‘Hükümet aracılık istedi’

“Peşmergenin PYD’ye silah yardımı yapması veya bizzat Kobani’ye koridor ile ulaşması hususunda ben ve İmralı heyetimiz hükümet için aracılık yaptık. Bunu da hükümet istedi bizden. ‘Ne derler’ diye teyit almak istediler. PYD ve ‘diğer yetkililerle (Demirtaş bu ‘diğerleri’ grubunun kimliğini açıklamaktan kaçındı)’ temas kurup olumlu bakıldığını belirttik, aracılık yaptık.”

Kobani olaylarında dindarların katledilmesinin baş sorumlularından Demirtaş yine tehdit etti.

‘Halının altından patlama çıkar’

“Tüm bu yaptıklarımız çarpıtılırsa, yalan yanlış yazılır, iftira atılırsa doğru olmaz. ‘Ölümlerden, yaşanan tüm şeylerden Demirtaş sorumlu’ deyip tüm hataları halı altına süpürürlerse o halının altından daha büyük patlama çıkar. Öfkenin ve toplumsal patlamaların kaynağını doğru tespit etmek lazım. O kaynak ne Demirtaş ne de HDP’dir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.