1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Kaybetmedik sadece biraz yenildik"
"Kaybetmedik sadece biraz yenildik"

"Kaybetmedik sadece biraz yenildik"

Amerikan Başkanı Obama, Irak'ta Ramadi kentinde Irak Ordusu'nun İslam Devleti karşısındaki hezimetini "taktiksel bir gerileme" olduğuna inanmak istediğini belirtti, Amerika’nın savaşı kaybetmediğini öne sürdü.

A+A-

The Atlantic dergisine konuşan Obama, "Ramadi'nin düşmesiyle ABD'nin IŞİD 'e karşı savaşı kaybetmekte mi olduğu" sorusu üzerine, "Hayır, kaybetmekte olduğumuzu düşünmüyorum. Ramadi, başta buradaki Iraklı güvenlik güçlerinin bizim eğittiğimiz ya da güçlendirdiğimiz güçler olmaması nedeniyle çok uzun zamandır korunmasız bir konumda olsa da taktiksel bir gerileme olduğuna kuşku yok" diye konuştu.

Ramadi'ye giren İslam Devleti mücahidlerinin sayısının, Musul'a girenlerle kıyaslandığında nispeten küçük kaldığını dile getiren Obama, bunun Enbar'da ve ülkenin Sünni kesimlerinde Iraklı güvenlik güçlerinin eğitiminin, takviyelerin, komuta ve kontrol sistemlerinin yeteri kadar hızlı ilerlemediğini gösterdiğini itiraf etti.

"Kendini efendilerine daha çok adamış Sahveler gerekli" 

"Sünni bölgelerde, sadece eğitim değil, adanmışlığı da artırmamız gerektiği şüphesiz ve Sünni aşiretleri şu an olduklarından daha aktif hale getirmemiz lazım" diyen Obama, yıllar sürecek bir mücadelenin daha sekizinci ayında olduklarına işaret etti. Obama, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin bu sorunların çoğunluğunun farkında ve samimi olduğunu, kapsayıcı bir Irak devletine bağlılık gösterdiğini düşündüğünü dile getirdi.

Suçu Bush'a ve Maliki'ye attı

Obama, bir soru üzerine, "Irak'tan çıkarılan dersler konusunda çok netim. Her şeyden önce bence oraya girmek bir kere hataydı. Bu hataya rağmen, (askerlerimizin) bu fedakarlıkları Iraklıların ülkelerini geri almasına olanak sağladı. Bu fırsat, (eski Irak Başbakanı) Maliki tarafından ve Sünni ve Kürt nüfusa etkili biçimde el uzatmadaki isteksizlik yüzünden harcandı" değerlendirmesinde bulundu.

Bugünün sorusunun, birlikler halinde ABD kara askerleri gönderip göndermeme değil, Irak'ın şu anda yönetilemez konumdaki bu kesimlerini idare etmede ve İslam Devleti'ni yenilgiye uğratmada etkili ortakları nasıl bulacakları olduğunu ifade eden Obama,  geçmişin hatalarını tekrarlamak istemediklerini vurguladı. Obama, "Alınması gereken önemli bir ders şu: Eğer Iraklılar idare etmek için gereken siyasi uzlaşılara varmada isteksiz ya da kabiliyetsiz olursa, ülkelerinin güvenliği için savaşma niyeti göstermezse, biz bunu onlar adına yapamayız" diye konuştu.

"Olmayan stratejide değişiklik yok"

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama yönetiminin İslam Devleti ile savaşta bir türlü netleşmeyen stratejisinde değişiklik olmadığını söyledi.

Earnest, günlük basın toplantısında, son günlerde bazılarının, "nasıl bir strateji istediklerini bile bilmeden IŞİD stratejisinde değişiklik talep ettiğini" belirtti.

Obama yönetiminin sahaya Amerikan askerinin gönderilmesine hala karşı olduğunu ifade eden Earnest, Irak ve Suriye’deki güçlerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik stratejiye devam edeceklerini bildirdi. Earnest, “Obama, (bölgede) geniş çaplı ABD askeri konuşlandırılmasını düşünmüyor. Stratejide değişiklik çağrısı yapanları da daha spesifik olmaya çağırıyorum” dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum