1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Kazanacak olan biziz, halkımız devrim aşamasında"
"Kazanacak olan biziz, halkımız devrim aşamasında"

"Kazanacak olan biziz, halkımız devrim aşamasında"

PKK'lilere telsiz aracılığı ile seslenen PKK lideri Murat Karayılan, 'öz yönetim ilanlarının HDP'nin oylarını pek de azaltmadığını, bazı yerlerde artırdığını' öne sürdü.

A+A-

Murat Karayılan'ın 7 Haziran sonrası süreçte siyasi ve askeri olarak oldukça büyük kayıplar veren örgüte yönelik telsiz konuşması basına yansıdı. Karayılan "Bu, demokratik özerkliğin halkımız tarafından benimsendiğini göstermektedir. Buralarda psikolojik savaş, katliam ve tehditler sonuç almamıştır; halkımız özgürlükte, demokraside ve özellikle de demokratik özerklikte ısrar sahibidir" iddialarında bulundu.

PKK yöneticisi, "Temsil ettiğimiz değerler, üzerinden yükseldiğimiz temeller, içinde bulunduğumuz süreç, Ortadoğu'nun içinde bulunduğu durum ve mücadelemizin bugün ulaştığı düzey gösteriyor ki, kazanacak olan biziz. Halkımız devrim aşamasındadır. Dolayısıyla bu tehdit ve şantajlarla bize geri adım attıramazlar" diye konuştu.

PKK telsizinden seçim sonuçlarını değerlendiren Karayılan, şunları söyledi:

‘Kürtler AKP'ye dönmedi'

"Yine seçim sonuçları değerlendirilirken kimi çevreler, "Kürt halkı yeniden AKP'ye döndü" diyor. Daha çok da AKP'nin havuz medyası psikolojik savaşın bir ürünü olarak bu tür şeyleri gündeme getiriyor ama ortada böyle bir şey yoktur. Yani Amed, Van ve Mardin gibi kimi şehirlerde AKP önceden 1 vekil almışsa şimdi 2 olmuştur. Ama buralarda önceden HDP'ye oy veren kimseden AKP'ye oy gitmemiştir. Halkımız HDP etrafında kurmuş olduğu demokratik birliğini korumuştur. Doğru AKP'nin oyları hemen her şehirde yüzde 6-7 yükselmiştir ama bu oylar HDP'nin değil, Saadet Partisi, HÜDA-PAR gibi partilerin oylarıdır. HDP'ye karşı milli mutabakat tarzı bir birliktelik oluşturulmuştur. Bütün devlet güçleri, tüm sağ partiler, milliyetçiler AKP'ye oy verdi."

'7 Haziran'da gelen oylar gitti' tatmini

"Bunun için bazı şehirlerde yüzde 6, bazılarında yüzde 7 arttırmış ve sonuç olarak 1 parlamenter daha fazla almıştır. Yoksa Amed'de o kadar devlet gücü ve karşı devrimci varken yüzde 21 alınmışsa bu o kadar da abartılacak bir şey değildir. Ancak psikolojik olarak bir üstünlük yaratmak istedikleri için ısrarla bu tür haberler yapıyorlar. Bu gerçeği görmek lazım. Tabii genele bakıldığında 7 Haziran'da gelen bazı yeni oyların kendini geri çekmesi de yaşanmıştır. Yine Türkiye tarafında daha önce Erdoğan karşıtlığı nedeniyle oy veren kimi kesimler oy vermemiş olabilirler. Bunlar da mümkündür ama gerçeklik yüzde 11'e yakın bir sonucun alındığıdır. Bu Kürt halkı, Türkiye sol-demokratik güçleri, sistemden dışlanan bütün inanç ve kültürel gruplar ile AKP faşizmine karşı durmak isteyen her kesim için önemli bir mevzidir.

Seçim sonuçlarını değerlendirirken göz ardı edilmemesi gereken diğer önemli bir konu da, demokratik öz yönetimini ilan eden şehirlerde, devlet o kadar evi yıkmasına, o kadar sivil insanımızı şehit etmesine ve çocuklarımızı katletmesine rağmen kimse korkmamış ve HDP'nin oyları pek de azalmamıştır. Hatta bazı yerlerde oyların arttırılması söz konusudur. Cizre'de önceden yüzde 91 oy alınmışken, şimdi yüzde 93 alınmıştır. Diğer yerler ise ya kendisini korumuş ya da kısmi bir azalma vardır ki bunun da daha çok sandık başına gidememekten kaynaklı olduğu görülüyor. Bu, demokratik özerkliğin halkımız tarafından benimsendiğini göstermektedir. Buralarda psikolojik savaş, katliam ve tehditler sonuç almamıştır; halkımız özgürlükte, demokraside ve özellikle de demokratik özerklikte ısrar sahibidir. Sonuç bunu göstermektedir. Bu hakikate rağmen AKP'nin kendisini Kürdistan'da başarı elde etmiş gibi göstermeye çalıştığını görüyoruz.

 

Özcesi biz seçimleri öyle çok stratejik bir çalışma olarak görmüyoruz. Hareket olarak bizim için stratejik olan seçimler değil, devrimci mücadeledir. Özgürlük ve demokrasi çalışmalarıdır. Seçimler de bu çalışmalar içerisinde bir mücadele yöntemini ifade etmektedir ve bu seçimde ortaya çıkan sonuçlar, içinde bulunduğumuz dönemde kötü bir sonuç değildir. AKP, 1 Kasım seçimlerinde Kürt Özgürlük Mücadelesi'nin iradesinin ördüğü duvarlaraçarpmış, Kürt halkı ve Türkiyeli sol-demokratik güçlerin direniş tutumuyla karşılaşmıştır."

Karayılan'dan büyük iddia; ‘Halkımız devrim aşamasındadır'

"Bunun için AKP, seçim ardından tekrardan bize karşı savaş ilan etmiştir. Çünkü Türkiye'de her kesime karşı baskı politikası yürüterek geri adım attırmaktadır. Bize de geri adım attırmak istemektedir. Ama Erdoğan ve AKP yöneticileri iyi bilmeliler ki PKK ve Kürdistan halkı asla ve asla onların karşısında geri adım atmayacaktır. Tersine faşizmin zulmüne ve sömürgeci zihniyete karşı, halkımızın ve hareketimizin direnişi daha da yükselecektir. Bu şekilde sadece Kürdistan Özgürlük Mücadelesi değil, aynı zamanda bütün Türkiye halklarının iradesi de temsil edilecektir. Onların saldırılarına karşı savunma savaşı güçlendirilecektir. Yanıtımız böyle olacaktır. Temsil ettiğimiz değerler, üzerinden yükseldiğimiz temeller, içinde bulunduğumuz süreç, Ortadoğu'nun içinde bulunduğu durum ve mücadelemizin bugün ulaştığı düzey gösteriyor ki, kazanacak olan biziz. Halkımız devrim aşamasındadır. Dolayısıyla bu tehdit ve şantajlarla bize geri adım attıramazlar.

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.