1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Kendilerinden olmayan herkesi saf dışı bırakma gayretine girdiler."
"Kendilerinden olmayan herkesi saf dışı bırakma gayretine girdiler."

"Kendilerinden olmayan herkesi saf dışı bırakma gayretine girdiler."

Başbakan Erdoğan MHP lideri Bahçeli'nin yönelttiği yolsuzluk suçlamalarını ispat etmeye çağırdı. 'Bu adam siyasette çırak bile olamadı olamayacak" dedi.

A+A-

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısından başlıklar şöyle:

"AK Parti olarak Türkiye’deki ve coğrafyamızdaki tüm inançlara, mezheplere, etnik kökenlere ve kültürlere karşı eşit mesafede durduk. Kucaklayıcı davrandık. Eser ve hizmet götürürken kimin nereye oy verdiğini kriter olarak kullanmadık. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bizim için en önemli kriterdir.

Türkiye’deki dini yapılanmalara, cemaatlere de bu nazarla baktık. Bize oy versinler vermesinler hepsinin özgürce faaliyet gösterecekleri bir zemini inşa etmenin mücadelesi içinde olduk.

Örgütlenmenin, dernek ve vakıfların üzerinde çok ciddi baskılar oldu. Türkiye’de makbul vatandaş kalıbına girmeyen herkes ötelendi. Kurban derilerini kimin toplayacağı dahi bu dönem çok büyük baskılara neden oldu.

Benim kurbanım ya, sana ne? Sen nasıl müdahale edersin? Böyle bir anlayış olabilir mi? Ceberrut ve zorba bir anlayışın neticesiydi ve biz buna son verdik. Kurban senin, derisi senin, nereye istersen oraya verirsin.

Azınlıklara ait menkuller kaybolmuştu, bu vakıflara biz iade ettik. 2 milyar doları aşan menkulleri şimdiye kadar iade ettik. Çünkü bizim değildi ve iade etmek durumundaydık. Bundan dolayı Türkiye zayıflamadı.

Başörtüsünü yasaklayanlar, başörtüsünün Türkiye’yi parçalayıp böleceğini iddia ediyorlardı. Ne oldu? Türkiye bölündü mü, parçalandı mı? İşte biz serbest bıraktık. Hangi sorun çıktı?

CHP ve MHP’nin egemen zihniyetlerinin yıllar boyunca bu millete zulmettikleri ortaya çıktı. Korkuları kendileri üretip milleti tehdit ettiler. Millete istedikleri gibi istikamet çizmeye çalıştılar. CHP on yıllar boyunca bölünme, parçalanma korkusuyla idare etti. MHP terör korkusuyla şehitleri istismar etti.

Bahçeli'ye yanıt

Bu sabah yaptığı konuşmasına bakıyorsunuz Bahçeli'nin... Aman yarabbi baştan aşağı tamamıyle ağzından salyalar akıyor. Biz öyle konuşmayacağız. Tamamıyla bir müfteri edasıyla, iftiralarla dolu bir konuşma. MHP'li kardeşlerime sesleniyorum; MHP'yi küçülten bu adamla bir yere varamazsınız. Bu adam siyasette çırak bile olamadı, olamayacak da. Yapısı buna musait değil.

Kalkıp evladıma hazine arazilerinin tahsisinden bahsediyor. Bakın bu kürsüden söylüyorum. Terör örgütünün başıyla aynı sofraya oturup oturmamaktan bahsediyor. Ey Bahçeli, bunları ispat edemezsen sen alçaksın adisin.

Bu ülkede faiz lobisinin ihya edilmesinin sebebi sizsiniz. Ziraat Bankası’nı, Halk Bankası’nı batırdınız, Vakıf Bankası’nı kapatma durumuna getirdiniz.

Biz Halk Bankası’na kişiliğini kazandırdık. İkide bir ayakkabı kutusu diyenlere sesleniyorum: Ayakkabı kutularına milyarlarca ne Avro ne Dolar sığmaz, o ancak sizin kasalarınıza sığar.

MHP Genel Başkanı’na bugünkü konuşmasından dolayı gerekli davaları açacağım. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’na ‘köksüz’ diyen kişi bunun hesabını verecek, ‘despot’ diyen hesabını verecek.

Benzer bir siyaseti HDP de yaptı. Çünkü yıllarca silahların gölgesinde siyaset yaptılar.

Gülen Cemaati'ne suçlama

Yaklaşık 40 yıl boyunca cemaat maskesi altında bir ihanet şebekesinin inşa edildiğini gördük. Bu şebeke öyle bir hale geldi ki, kendilerinden olmayan herkesi saf dışı bırakma gayretine girdiler.

Dinlediler, şantaj yaptılar. Türkiye’nin istikametini tek başlarına idare ettirmek gibi bir hataya düştüler. İşte orada maskeleri düştü. Dertlerinin talebe yetiştirmek değil, güç ve iktidar olduğu ortaya çıktı.

Bize farklı göründüler ama gizliden gizliye farklı işlerin içine giriştiler. Bunların bizim dönemimizde güç kazandıkları iddiası tamamen asılsızdır. 40 yıl boyunca farklı çevrelerden, uluslararası çevrelerden, özellikle istihbarat örgütlerinden güç devşirdiklerini, gizlice beslendiklerini görürsünüz. Bunlarda takiye var, yalan var.

Böcek soruşturması

İşte böcek soruşturması. Şimdi bazıları soruyor, ‘Neden 2 yıl beklediniz?’ Biz beklemedik ama onlar maşaları yoluyla iki yıldır bu soruşturmanın üzerini örtüyor. Hala da bunu yapıyorlar. Ama biz bunu takip edeceğiz. Masum insanları nasıl zindana attıkları tek tek ortaya çıkıyor.

Balyoz tahliyeleri

2010’da halkın oyuyla yaptığımız Anayasa değişikliği bugün geç de olsa hatadan dönüşün yolunu açtı. O referandum olmasa bugün içeride olacaklardı. Biz bireysel başvuru hakkını getirmek suretiyle böyle bir hakkı getirdik. CHP, MHP o zaman hayır oyu kullanmıştı. Bazıları cezaevinden çıkınca hâlâ intikam ifadeleriyle bağırıp çağırıyor. Sen hala kendine gelememişsin, bir defa kendine gel. Kılavuz ortada, bunlar da ortada işte ne olacak. 

Yargıya çağrı

Yargının da kendini check etmesi lazım. Yargı ne CHP’ye ne de yol arkadaşı MHP’ye ve Pensilvanya’nın egemenliğine asla teslim edilmeyecek. Biz buna izin vermeyeceğiz. Yargının içinde milliyetperver olan yargı mensuplarına inanıyor ve güveniyorum. Bu süreci onlar evelallah aslına dönüştürecekler. 

Polis fezlekesine şüpheli diye isim koyacaklar, neye bakıyorlar biliyor musunuz? Şüphelinin çocuğu hangi okula gidiyor, buna bakıyorlar. Buna müsaade edemeyiz. Bu urun temizlenmesi yargının da görevi. 

Bir ülkenin Başbakanı’nın ofisine dinleme cihazı koyulması sadece Başbakan’a değil, millete bir ihanettir. Demek ki millete neler yaptılar. Yarın gidip hakimin, savcının da yatak odasına kamera koymaktan çekinmezler ve koymadıkları ne malum? Çekinmeyip bunu da yaptılar. Kitap yazdı diye değil hazırlığını yaptı diye ifade verenler oldu. Dışişleri’ndeki toplantıyı sızdıranlar da ellerini kollarını sallayarak geziyor. Biz bu sözlerle yargının görevini müdahale etmiyor, görevini hatırlatıyoruz. Yasama, yürütme ve yargı birbirine üstünlük taslamasın. 17 ve 25 Aralık’ta biz dik durmasaydık kusura bakmayın ortada yargı diye bir şey kalmayacaktı. Selam diye bir örgüt uydurdular. Kendilerinden olmayanları toplayacaklardı. Şahsımı örgüt lideri olarak göstereceklerdi. Özetle kendilerine tabi olmayanları toplayıp götüreceklerdi. 

Pınarhisar hatırlatmasına yanıt

Bahçeli bana 'Pınarhisar’da yattığın günleri arayacaksın' diyor. O Pensilvanya’daki yatışımın nedeni benim asilliğimin ifadesidir. O günler senin düşündüğün günler değil zaten . O günler yine gelecekse biz öper başımıza koyarız, burada sıkıntı yok. ‘Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker’ sözlerinden rahatsız oluyorsan bu millet seni zaten yargılar. 

Erdoğan, Bahçeli'nin sözlerine cevap verirken Pınarhisar yerine yanlışlıkla 'Pensilvanya' dedi. Daha sonra ifadesini düzeltti.

"Onları da hançerleyecekler"

CHP ve MHP bu Pensilvanya çetesinin arkasında duruyorlar. Son kullanma tarihleri geçince onları da sırtlarından hançerleyecekler. Kim dik duracak, Kılıçdaroğlu mu dik duracak? Bahçeli mi dik duracak? Bunlar kasetlerle gelirler, kasetlerle giderler. Biz CHP için de MHP için de siyaset için dik durduk ve durmaya devam edeceğiz. CHP ve MHP bu çeteyi korusa da biz bu çetenin inlerine girdik, zaten giriyoruz ve gireceğiz. 12 yıl boyunca hangi çeteyle mücadele etiysek arkasında CHP, MHP vardı. Şimdi de bu çeteye sahip çıkıyorlar. Biz mücadeleyi devam ettireceğiz. Hukuk zeminini inşa edeceğiz.

"Sanmayın kelle alınca gidecekler"

Gün tarafsız kalma günü değildir. Türkiye’nin istiklâline yönelik taarruza tepkisiz kalan o taarruzun içindedir. Ben ve arkadaşlarım mücadele edecek, devlet, millet kendisini korumak için mücadele edecek. Ama birileri kenarda seyredecek. Bu Recep Tayyip Erdoğan meselesi değildir. Sanmayın bana, hükümete, aileme saldırıyorlar, kelle alınca gidecekler. Bunlar Türkiye düşmanlarıdır. Alınlarından zilletine ve esaretin izi ebediyen çıkmayacaktır.

"Yalnız kalsam da asla vazgeçmem"

Biz dengelerin değil hakkın yanında olmaya devam edeceğiz. Eğer denge politikalarıyla hareket ederseniz hakim ve egemen güçlerin yanında olursanız. Biz halkın yanındayız. Biz ölmeyi zilletle yaşamaya tercih ederiz. İstiklâlimize yönelik saldırı karşısında susup tarafsız kalmış gibi duranlar başına kuma gömen devekuşundan farksızdır. Millet de biz de onların kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Hukuk ve demokrasi içinde, yalnız kalsam da bu mücadeleden asla vazgeçmemem. Ama yalnız olmadığımı da sizden zaten biliyorum. Biz bu yolda yürekli yol arkadaşlarımızla son nefesimizi verene dek yürüyeceğiz.

Irak'taki kriz

Vatandaşlarımız Irak’ta hâlâ rehine durumunda. Biz onları burnu kanamadan, salimen nasıl vatanımıza döndürürüz, bunun hassasiyeti içindeyiz. Sabırla an be an takipteyiz. Ne CHP’nin ne MHP’nin gazına gelecek durumda değiliz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum