1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kerkük'ten Ceyhan'a petrol ihracı başladı
Kerkük'ten Ceyhan'a petrol ihracı başladı

Kerkük'ten Ceyhan'a petrol ihracı başladı

Kerkük'ten Ceyhan'a günlük 150 bin varil petrol sevkiyatına başlandı.

A+A-

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihat, Bağdat ile Erbil arasında yapılan anlaşma kapsamında Kerkük'ten Ceyhan'a günlük 150 bin varil petrol sevkıyatının başladığını bildirdi.

Cihat, petrol ihracının dün itibarıyla başladığını belirterek, "10 aydan sonra dün ilk kez Kerkük'ten Ceyhan'a petrol pompalandı. Bu sevkıyat, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin kontrolündeki boru hattıyla yapılıyor. Boruların boş ve yeni olması nedeniyle petrolün Ceyhan'a ulaşması bir iki günü bulabilir. Bu nedenle sevkıyat başladı diye ilan etmedik. Petrol, Ceyhan'a ulaşır ulaşmaz gerekli duyuruyu yapacağız" dedi.

İhracat 300 bin varil hedefinin altında kaldı

Petrol ihracında 300 bin varil hedefinin altında kaldıklarını dile getiren Cihat, "Merkezi Irak hükümetiyle Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki anlaşmaya göre Kerkük'ten Ceyhan'a günlük 300 bin varil petrol gönderilecekti. Ancak petrol ihracı 150 bin varille başladı. Pompalama kapasitesini yükselterek açığı kapatmaya çalışacağız. Bu da Kuzey Petrol Şirketi'nin imkanlarına bağlıdır. Ayrıca Hemrin Dağları'ndaki birçok petrol kuyusu IŞİD'in elinde. Bu nedenle Kerkük'ten Ceyhan'a ham petrol sevkıyatının yakın zamanda istenen seviyeye çıkamayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Cihat, petrol üretiminin Kerkük ve Kerkük'e bağlı Dubis ve Cambur kuyularından yapıldığını sözlerine ekledi.

Kerkük'ten Ceyhan'a daha önce merkezi hükümetin kontrolündeki boru hattıyla petrol sevkıyatı yapılıyordu. Ancak İslam Devleti'nin, ilerlemesi nedeniyle boru hattında tahribat meydana gelmiş ve Mart 2014 itibarıyla ihracat durmuştu.

Merkezi Irak hükümetiyle Kürt yönetimi, heyetler arası aylarca süren görüşmelerin ardından 13 Kasım'da petrol ihracında anlaşmaya varmıştı. Söz konusu anlaşma 1 Ocak'tan itibaren Kürt yönetiminin, kendi bölgesinde ürettiği 150 bin varil petrol ile Kerkük'ten çıkarılacak 300 bin varil petrolü merkezi hükümetin kontrolünde Ceyhan'a sevk etmesini öngörüyordu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.