1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Kimi zaman kaçmak zorunda kalırsınız, biz de kaçtık!"
"Kimi zaman kaçmak zorunda kalırsınız, biz de kaçtık!"

"Kimi zaman kaçmak zorunda kalırsınız, biz de kaçtık!"

IKBY Başkanı Mesut Barzani, Kobani'den gelen peşmergelere cephedeki zor durumlar için tavsiyelerde bulundu. Barzani, Bağımsız Kürdistan'ın artık çok daha yakın olduğunun da altını çizdi.

A+A-

IKBY'nın Masif ilçesindeki başkanlık sarayında Kobani'deki PKK mevzilerinden dönen peşmergeyle bir araya gelen Barzani, Musul'un düşmesi, Irak eski Başbakanı Nuri el-Maliki'nin hataları, İslam Devleti ve Kürt bölgesinin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"Kimi zaman kaçmak zorunda kalırsınız, biz de kaçtık!"

Müslüman direnişçilere karşı Kobani'den Celavle'ye kadar bin 50 kilometrelik bir sınır hattında savaştıklarını anlatan Barzani, "İlk başlarda olumsuz bir durumla karşılaştığımız doğrudur. Fakat bu, savaştır kardeşlerim. Savaşta bazen kazanırsınız, bazen de kaybedersiniz. Kimi zaman düşmanı bozguna uğratırsınız, kimi zaman da kaçmak zorunda kalırsınız. Ama önemli olan iradenin diri kalmasıdır, iradenin kırılmamasıdır. Kürdistan halkının iradesi kırılamaz" diye konuştu. 

"IŞİD, el-Kaide'nin uzantısıdır"

İslam Devleti için "El-Kaide'nin uzantısıdır" nitelemesinde bulunan Barzani, şöyle devam etti:

"IŞİD, yeni bir örgüt veya teşkilat değildir. Usame Bin Ladin'in ölümünden sonra bazı ihtilaflardan dolayı ayrılan bir gruptur. Fakat hedef ve fikir olarak ikisi de aynıdır. IŞİD'in, bir yıl önce Irak'ta belli bir kitlesi vardı ve Musul'un batısına doğru geldiler. Orada 3-4 birlik oluşturmak istediler. O dönem ABD Bağdat Büyükelçisi, Dr. Roj Nuri Şavez ve Ammar el-Hekim aracılığıyla Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'ye haber gönderdim. Daha sonra kendim de telefon açtım. Bu örgütün bölge için çok tehlikeli planları olduğunu söyledim. Gelin birlikte bu tehlikeyi önleyelim, örgüt henüz güçlenmeden bir çare bulalım dedim. Ancak Maliki, beni hiç dinlemeden, 'Sen Kürdistan'a göz kulak ol, burayı merak etme, herşey kontrol altında' dedi."

Barzani'nin Musul iddiaları

"Musul'u alabilecekleri IŞİD militanlarının akıllarının ucundan bile geçmezdi" diyen Barzani, "IŞİD, Musul'un 15 kilometre batısındaki Baduş Hapishanesi'nde tutulan örgüt elemanlarını kurtarmak için gelmişti. Maliki'nin Ali Gaydan ve Abud Gamber isminde iki generali vardı. Ona göre bu iki general, bütün yeryüzünü onun için ele geçirecekti. İki general de orada bulunan askeri birliğe gelmişti. Ancak iki-üç 120 mm’lik havan topu bulundukları merkezin yakınına düşünce araçlarına binip kaçtılar. Dicle Nehri'nin bu tarafına geldiler. Onlar kaçınca askerler de kaçtı ve karışıklık meydana geldi. Musul halkı zaten bıkmıştı" şeklinde konuştu. 

"Irak ordusu 2 saat içinde kar gibi eridi"

Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Musul'dan Tikrit'e kadar müslüman Sünni halkın İslam Devleti'ne destek veren bir ayaklanması oldu. Maliki’nin oluşturduğu ki ben buna Irak ordusu diyemiyorum. Çünkü bu, Maliki'nin ordusuydu. Irak hükümeti, ABD ve NATO'nun, 10 yıl boyunca eğitmek için emek harcadığı ordu, 2 saat içinde kar gibi eridi. Savunma da göstermediler. Tabii IŞİD, oraya gelince 2 bin kişi dahi yoktular. Örgüt militanları, manzarayı görünce hemen vaziyete el koydular ve şehri ele geçirdiler. Bunlar olurken, Kürdistan siyasi partileri olarak toplandık ve sınırlarımızı koruma kararı aldık. 'IŞİD, bize saldırmadığı sürece biz de saldırmayacağız' dedik. Çünkü Maliki, iş yapılacak ve beraber hareket edilecek bir adam değildi." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.