1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Kitap Ehlinden olan kafirler ve müşrikler, Rabbinizden üzerinize bir hayrın indirilmesini arzu etmezler"
"Kitap Ehlinden olan kafirler ve müşrikler, Rabbinizden üzerinize bir hayrın indirilmesini arzu etmezler"

"Kitap Ehlinden olan kafirler ve müşrikler, Rabbinizden üzerinize bir hayrın indirilmesini arzu etmezler"

Safevi İran'ın mevcut lideri Hasan Ruhani, Katoliklerin Ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco’dan kendisi için dua etmesini istedi.

A+A-

İslam alemini kasıp kavuran iki zihniyetn bir numaralı temsilcileri bir araya gelerek samimi pozlar verdiler. 

Safeviler ve Haçlılar, İslam dininin yeryüzünden silerek, hakkı ve adaleti ayakta tuttuğu yüzyıllar boyunca kirli işbirlikleri içinde olan iki kanlı medeniyet bugün yine yan yana, kol kola. 

Arap Yarımadası'ndan gelerek aleme Tevhid'i hakim kılan süvariler gelene kadar iki ezeli düşman olan Bizans ve Sansaniler o yüzyıldan bu yana hiç bir suretle ciddi bir savaşın içinde olmadılar. Kinleri her daim İslam'a ve İslam'a müntesip olanlara oldu. Bu kinleri Raşid Hilafet'ten sonra hilafet ile bağları sadece "temsiliyet" olan devletlere karşı bile devam etti. Taki bir isim ve tabeladan ibaret kalan sancak 1923'te düşene kadar.

Dünya'nın sonunu getirecek büyük savaşın arefesinde, 16 yıl aradan sonra Safevi İran lideri olan Ruhani ile Haçlı başı Papa, Apostolik Saray’da yaklaşık 40 dakika görüştü. 

Ruhani’nin, bu ziyaretin kendisi için büyük zevk olduğunu ifade ettiği, Papa’nın ise ziyaretinden ötürü İran liderine teşekkür ederek, barış dileklerinde bulunduğu kaydedildi.

Papa, Ruhani ile bölgedeki gelişmeleri konuştu

Vatikan’dan yapılan resmi açıklamaya göre, “samimi” bir ortamda görüşen iki liderin gündeminde, iyi bir seyir izleyen İran-Vatikan ilişkileri, İran’da Katolik Kilisesi’nin varlığı, Vatikan’ın İran’da insan onuru ve din özgürlüğü lehine girişimleri, İran’ın nükleer faaliyetlerini kısıtlamayı kabul etmiş olması ve bölgedeki diğer ülkelerle birlikte İran’ın, Ortadoğu’yu etkileyen sorunların siyasi çözümünde ve terörizm ile silah ticaretinin yayılmasıyla mücadeledeki önemli rolü vardı. 

İki liderin ayrıca, dinlerarası diyalog ile dini toplulukların, uzlaşma, hoşgörü ve barışın teşvikindeki sorumluluğunu ele aldığı da aktarılanlar arasında.
İki lider birbirlerine hediyeler de sundu. Hasan Ruhani Papa'ya el yapımı bir kilim ile minyatür kitabı hediye etti. Papa ise Ruhani'ye üzerinde Aziz Martino figürü olan bir madalya vererek, bunun "kardeşlik simgesi" olduğunu söyledi.
Vatikan’ı son ziyaret eden İran lideri Muhammed Hatemi olmuştu. 1999'da buraya gelen Hatemi, Papa 2. Jean Paul ile görüşmüştü.

 

Yarın Fransa’ya geçecek olan Hasan Ruhani, beraberindeki 5 bakan ve 100’ü aşkın işadamıyla çıkarma yaptığı İtalya’dan önemli anlaşmalar imzalamış olarak ayrılıyor.
Nükleer faaliyetlerini sınırlandırmayı kabul etmesinden sonra ülkesine yaptırımların kalkmasıyla ekonomiyi canlandırmayı ve yabancı yatırımını çekmeyi hedefleyen Ruhani, İtalya’da yaklaşık 17 milyar euro değerinde ticari anlaşmaya imza koydu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
    İlgili Haberler