1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Klinik bir vaka; "Bize darbe yapanlar ne de iyi yapmışlar"
Klinik bir vaka; "Bize darbe yapanlar ne de iyi yapmışlar"

Klinik bir vaka; "Bize darbe yapanlar ne de iyi yapmışlar"

28 Şubat Davası’nın bugünkü duruşmasında çok ilginç sahneler yaşandı. Milli Görüş'e kendilerini zamkla yapıştıran ve nesli tükenmek üzere olan gruptan Şevket Kazan akla ziyan açıklamalarda bulundu.

A+A-

"Şikayetçi değilim, oh ne de iyi darbe yapmışlar"

28 Şubat dönemine ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan 103 sanığın yargılandığı davanın 75. duruşması bugün görüldü.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bazı sanıklar ile müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Refah-Yol hükümeti Adalet Bakanı Şevket Kazan müşteki sıfatıyla mahkemedeydi.

Hakimin “Sanıklardan şikayetçi misiniz” sorusuna Şevket Kazan alakasız bir yanıt verdi:

“Herkes görevini yapıyor, ben de görevimi yapmak durumundayım. Hayatımın en zor kararıdır. Hayatım boyunca varlık peşinde koşmadım. İstanbul’dan geldiğimde eşimin dairesinde oturdum, hala orada oturuyorum. Arkamdan konuşanlar “bu doğru adam” desin, yeter.”

Bu sözleri söylerken, Şevket Kazan’ın gözlerinin dolduğu gözlemlendi. Bunun üzerine mahkeme başkanı tekrar “Şikayetçi misiniz” diye sordu.

Şevket Kazan “şikayetçi olmadığını” belirtti. Hakimin “sanıklardan size bir tehdit geldi mi” sorusuna ise, Şevket Kazan “hayır” yanıtını verdi.

Şevket Kazan’ın açıklamasına tepki gösteren bazı izleyiciler, duruşma salonunu terk etti.

Tekrar soruldu

Kazan’ın avukatı İsmail Aydos ise Şevket Kazan’ın dava dosyasındaki dilekçesinde şikayetçi olduğunu hatırlatarak, “Şimdi değilim, dedi; tekrar sorulmasını istiyorum” açıklamasında bulundu.

Bunun üzerine eski Bakan Kazan “Evet Cumhuriyet Savcılığı’na verdiğim dilekçede ‘şikayetçi’ görünüyorum. Ama gelinen noktada, her insanda vicdan vardır, bende de var. Artık şikayetçi değilim” dedi.

Şevket Kazan'ın konuşmasından notlar: Gönlümüz ısınmasa da hayatın şartları içinde karşılaştığım bu tablodan üzüntü duyuyorum. Yargılananlar arasında arkadaşlarım da var. Erbakan hocayla birlikte 28 Şubat'ın en çok mağduriyetini çekmiş biriyim." Mahkeme başkanının, "28 Şubat sürecini nasıl yorumluyorsunuz?" sorusu üzerine RP'nin birinci parti çıktığı 26 Aralık 1995 seçiminden Refah-yol hükümetinin yıkıldıgı Haziran 1997'ye kadar yaşananları ana başlıklarla anlattı.

 

Kazan'ın konuşmasından sonra söz alan sanıklardan bazıları Kazan'a teşekkür ederken bazıları da kendileriyle ilgili sözlerine cevap verdi. Dönemin Genelkurmay adli müşaviri Erdal Şenel, adli müşavirliğin takipsizlik kararı vermesinin mümkün olmadığını o kararı askeri savcılığın verdiğini söyleyince Kazan, "haberi gazete gördüm üzüldüm. Adli müşavirlik takipsizlik kararı verirken içi sızlamadı mı? Hangi karar verilirse verilsin bize tebliğ edilmeliydi. Birbirimizi bu kadar tanıyoruz işte." dedi.

Kazan'ın dinlenmesinden sonra mahkeme heyeti avukatların taleplerini aldı. Duruşmanın yarın ki celsesinde dönemin milli savunma bakanı Turhan Tayan ile 5 No'lu CD ile ilgisi olduğu öne sürülen genelkurmaydaki sivil memur Mehmet Özbek'in dinlenmesinin ardından, mahkeme talepler ve davaya müdahil olacaklarla ilgili karar verecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.