1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Koalisyonun ayakları bir türlü yere basmıyor
Koalisyonun ayakları bir türlü yere basmıyor

Koalisyonun ayakları bir türlü yere basmıyor

Amerika'nın İslam Devleti'nin ilerleyişi karşısında aldığı ani bir kararla oluşturduğu Koalisyon daha tam olarak kurulmadan fire vermeye başladı. Hangi devletin nasıl bir pozisyonda yer aldığı bir türlü netlik kazanmazken ilk aykırı ses Almanlardan geldi.

A+A-

Koalisyon ikinci oturumunu yapmış ve Bahreyn'deki üçüncü buluşma için tarih vermişken, koalisyonun lokomotifi Amerika'ya kendi içinden ilk tepkiler gelmeye başladı.

Washington Post'da yayınlanan makalede, İslam Devleti'nin Amerika için doğrudan tehdit değilken oluşturulan koalisyon ve uzun soluklu hava operasyonları ile uzak düşmanın yakınlaştırıldığı belirtilmiş.

Yazı da Amerikalı yetkililerinin kendi açıklamalarında  "IŞİD Amerika için yakın bir tehlike barındırmıyor" şeklinde konuşmaları öne sürülmüş.

Terör uzmanlarının ve istihbarat kurumları, Obama yönetiminin  bu denli hızlı büyüyen ve kaynak sıkıntısı çekmeyen bir yapıyı karşısına almasını ve onları tahrik edecek adımlar atmasının sorgulanması gerektiğini belirtiyorlar.

İki gazetecinin ölümü Amerika'da şimdilik böyle bir etki oluştururken, ilerleyen zamanlarda Allah'dan artması umulan Amerikan askeri kayıplarının ve ekonomik sorunlarının, kamuoyunun geneline yayılan güversizlik ve kaos ortamını tetiklemesi bekleniyor.

İlk süpriz Almanya'dan 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Federal Basın Merkez'indeki basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Koalisyonun askeri olarak yapılacaklarının yanı sıra bunun ötesine  geçerek siyasi olarak atılması gereken adımları ele almasının gerektiğini vurgulayan Chebli, "Bu yüzden belirleyici aktörlerin Paris'te bir araya gelmiş olması önemli. Özellikle Arap ülkeleri ve Türkiye rol oynuyor.  IŞİD'in daha fazla yayılmaması onları çok yakından ilgilendiriyor. Paris'teki toplantı bunun için iyi bir çerçeve oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Almanya hükümetinin İslam Devleti'ne karşı atılacak adımlar konusunda politikasının değişmediğini vurgulayan Chebli, "Almanya hiçbir askeri operasyona katılmayacak. Diğer alanlarda rol oynuyoruz. Iraklı Kürtlere verdiğimiz destekle önemli bir katkı sağlıyoruz" diye konuşarak silah yardımının altını çizdi.

Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Ingo Gerhartz da Almanya'nın Irak'ın kuzeyine göndereceği askeri malzeme ve silahların sevkiyatının gelecek hafta gerçekleştirileceğini bildirdi. 

"İlk kargonun sevkiyatı gelecek hafta, büyük olasılıkla 24 Eylül tarihinde  yapılacak. Hafta sonu 6-7 kişilik bir ekip hazırlıklar için bölgeye gitti" ifadelerini kullanan Gerhartz, 600 tonluk malzemenin söz konusu olduğunu, bunları bölgeye götürmek için birkaç uçuşa ihtiyaç olacağını kaydetti.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de Almanya'nın İslam Devleti ile mücadele konusunda üç alanda sorumluluk üstlendiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birinci olarak IŞİD tarafından tehdit edilen insanlara yardımda bulunmak istiyoruz. Bunu büyük şekilde yaptığımız insani yardımlarla gerçekleştiriyoruz. İkinci olarak bölgede IŞİD'e karşı savaşanları destekliyoruz. Bu yüzden Peşmerge'ye askeri teçhizat ve silah yolluyoruz ve üçüncü olarak siyasi ve diplomatik araçlarla Irak hükümetinin ülkedeki tüm grupları temsil etmesi yönünde yardımcı olmaya çalışıyoruz.  Bu sayede terörizmin temeli yok edilir bu da bizim politikamızın altyapısı."

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum