1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kobani'yi altın tepside PKK'ye sunan Türkiye'nin Tel Abyad endişesi
Kobani'yi altın tepside PKK'ye sunan Türkiye'nin Tel Abyad endişesi

Kobani'yi altın tepside PKK'ye sunan Türkiye'nin Tel Abyad endişesi

Ankara'da yapılan güvenlik zirvesinde Suriye'deki son durum ve giderek "endişe verici" hal alan gelişmeler masaya yatırıldı.

A+A-

Haçlıların PKK kontrolündeki Kürt devleti planı

Son 10 gün içinde Türkiye'ye sığınanların 13 bini bulduğu 200 bin civarında nüfusun da Türkiye sınırına doğru hareketlenebileceği rapor edildi.

Suriye'nin kuzeyinde Türkmen ve Arap nüfusun tasfiyesi ve birbirine entegre Kürt bölgesi oluşturma planının güncel tezlerine de dikkat çekildi. 

Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'in de katıldığı Güvenlik Zirvesi’nde yapılan değerlendirmelere göre;

 

-"Suriye sınırının güneyinde PKK kantoları arasında bulunan Arap ve Türkmenler IŞİD'e karşı operasyon bahanesiyle Türkiye'ye göçe zorlanıyor."

 

-"ABD öncülüğündeki koalisyonun yaptığı bombalamalar özellikle PYD'nin Cezire ile Kobani kantonları arasında yer alan Tel Abyad'ı hedef alıyor."

 

-"Koalisyonun ikinci hedefinin Kobani ile Afrin kantonları arasındaki bölge olduğu belirtiliyor."

 

-"Bombalanan bölgelerde Türkmen ve Arap köyleri yer alıyor."

 

-"PKK'nın Suriye kolu PYD Türkmen ve Arapları "DEAŞ gelecek, köyleri boşaltın" diyerek yurtlarını terk etmeye zorluyor. PYD, ilk kez dört köyü topraklarına katarken, Tel Abyad'ı boşaltması halinde buraya Kuzey Irak ve Kobani'den yaklaşık 9 bin kişiyi yerleştirecek."

 

-"Amaç Suriye'nin kuzeyinde tampon devlet oluşturmak ve Türkiye üzerinden geçerek dünya piyasalarına ulaşacak Kürt petrolüne alternatif güzergah inşa etmek"

ABD bombardımanı eşliğinde ilerleyen PKK ilk kez toprak kazandı

Koalisyonun operasyonları ve PKK/PYD'nin baskısıyla Tel Abyad'da 28 Türkmen köyü boşaltıldı.

Dedeler, Babıl Hava, Sirt ve Bilal Çete köyleri PYD'nin kontrolü altına geçti.

Bu köyler, Suriye'de olayların başladığı 2011'den bu yana PKK'nın ilk toprak kazanımları oldu.

PYD, Kobani kantonunun sınırlarını yaklaşık 10 kilometre büyüttü.

Tel Abyad'a bağlı 12 bin nüfuslu Hamam Türkmen kasabasında yaşayan Türkmenlerin büyük bir bölümü Türkiye'ye sığınmaya çalışıyor.

Kaynaklar PYD'nin Tel Abyad'ı alması halinde, buradan gönderdiği Türkmen ve Arapların yerine Kobani'den 6 bin kişi, Kuzey Irak'taki kamplardan da 2700 kişiyi buraya nakledeceği ve Tel Abyad'ı PKK kontrolünde Kürtleştireceğini belirtiyor. 

Haçlı Koalisyonu için "Kürt Tampon Devleti"

ABD'nin vurduğu, PKK'nin yerleştiği bölgelerde amaç PYD'nin Afrin, Kobani ve Cezire kantonları arasındaki boşlukları ortadan kaldırmak.

Bu kapsamda operasyonların iki noktada yoğunlaştığı öğrenildi. Akçakale'nin tam karşısında bulunan, PYD'nin Cezire ile Kobani kantonları arasında bulunan Tel Abyad bölgesine hava operasyonları düzenlendi.

Operasyonların yoğunlaştığı ikinci bölgenin Öncüpınar sınır kapısının tam karşısında bulunan, Afrin-Kobani kantonu arasındaki bölge olduğu belirtiliyor.

PYD bu üç kantonu birleştirebilirse Hatay'dan Kuzey Irak'a kadar olan bölgede PYD kontrolünde bir "tampon devlet" oluşacak. 

Amaç, K.Irak petrolünün güzergahından Türkiye'yi çıkarmak

Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'in katıldığı üst düzey toplantılarda yapılan değerlendirmeye göre bu stratejinin iki ayağı var. 

PYD, kantonları birleştirerek Akdeniz'e ulaşmaya ve ileride kuracağı "tampon devletin" altyapısını oluşturmaya çalışıyor.

PYD'ye bu konuda destek verenlerin amacı ise Barzani'nin Kuzey Irak'ta ürettiği ve Türkiye üzerinden geçirmek için Ankara ile anlaştığı Kürt petrolüne Türkiye dışı bir güzergah oluşturmak. 

Kobani'de PKK'ye yok olmaktan kurtaran Türk hükümeti şimdi kaygılı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe günü (11 Haziran'da) yaptığı konuşmada "Sınırımızda Tel Abyad'da Arapları ve Türkmenleri uçaklarla vuran Batı ne yazık ki onların yerine terör örgütü PYD ve PKK'yı yerleştiriyor. Buna biz nasıl olumlu bakabiliriz, bu Batı'ya biz nasıl samimi olarak bakabiliriz" diye sormuştu.

Ancak Peşmerge ve sınır üzerinden Kobani'nin kurtarılmasında da en büyük desteği yine Türkiye sağlamıştı.

 
 
Kaynak: Haber Yirmi
 
 
kuzey-suriye.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.