1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kök hücre nakli umut oldu
Kök hücre nakli umut oldu

Kök hücre nakli umut oldu

Atardamar tıkanıklığı bulunan 2 hastaya uygulanan kök hücre nakli diğer hastalar için umut oldu.

A+A-

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Cemal Kemaloğlu, Türkiye'de ancak birkaç merkezde yapılması mümkün olan kök hücre nakli işleminin, Turgutlu Devlet Hastanesi'nde ilk kez gerçekleştirildiğini belirterek, naklin uzun süredir damar tıkanıklığı tedavisi gören 2 hastaya uygulandığını söyledi. 

Yapılan operasyona ilişkin bilgiler veren Dr. Kemaloğlu, atardamar tıkanıklığı nedeniyle tedavi gören 2 hastaya son şans olarak karın dokusundan sağlıklı kök hücreleri alınarak nakledildiğini belirterek "Periferik kök hücre nakli, ameliyat veya ilaç tedavisi mümkün olmayan, genellikle bacak atardamarın incelmeye başladığı bölgelerde oluşan tıkanıkların tedavisinde, hastalara yeni bir umut olarak kullanılabilen bir tedavi metodudur. Periferik kök hücre nakli, diğer tüm dokulara farklılaşabilen kök hücreleri, tıkalı olan atardamarların bulunduğu kas içi bölgelerine enjekte edilmesi prensibine dayanmaktadır" dedi. 

Daha önceleri kök hücreleri sadece kemik iliği dokusundan alarak saflaştırdıklarını kaydeden Kemaloğlu şunları söyledi: "Kemik iliğinin alınması işlemi, hem oldukça zahmetli hem de hasta için oldukça travmatik bir işlemdi. Son zamanlarda bu hücreleri, göbek bölgesindeki yağ dokusundan alarak saflaştırıp ayırabiliyoruz. Ayrılan bu hücreleri tıkalı damarların içerisine veya etrafına enjekte ederek, bu hücrelerin yeni damar dokusu oluşturmasını umut ediyoruz. Şu ana kadar iki hastamıza bu işlemi uyguladık. Hastalarımız uzun zamandır takip ettiğimiz ve ilaç tedavisine rağmen sıkıntılarını gidermekte zorluk çektiğimiz hastalarımızdı. Birisi halen hastanemizde yemekhanede görevli bir çalışanımız, aşçımız. 20-30 metre dahi yürümekte güçlük çekmekteydiler. İki hafta içerisinde düzelmelerin başlayacağını umut etmekteyiz." 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.