1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kuzey Irak'ta gerginlik yerini çatışmalara bıraktı
Kuzey Irak'ta gerginlik yerini çatışmalara bıraktı

Kuzey Irak'ta gerginlik yerini çatışmalara bıraktı

PKK'nin, bu sabah İran ve Irak sınırında Barzani'ye bağlı peşmergelere saldırdığı bildirildi.

A+A-

IKDP polit büro üyesi Rustem Cehangiri, PKK'yi uyardıklarını ifade ederken, "Kardeş kanı" dökmek istemediklerini bildirirken, KCK Dış İlişkiler Sözcüsü Demhat Egid, peşmergelerin kaçakçıların geçiş yaptığı bölgeye konumlanmak istediği için sorun çıktığını söyledi.

İran'da Kürtler'in yoğun yaşadığı Mahabad kentinde bir süre önce bir otelde İran gizli servis ajanlarının tecavüz etmek istediği 25 yaşındaki Ferinaz Hosravani'nin 4'üncü kattan atlayıp intihar etmesi üzerine Kürtler, İran'da ilk kez aynı anda birçok kentte alanlara inerek güvenlik güçleri karşı karşıya geldi. İran'daki olaylar bir hafta sürdükten sonra durulurken, İran'da 1979 yılında İran rejimine karşı savaş başlatan ve Irak Kürdistan Federe Bölgesi'nin kurulması üzerine 1996 yılında savaşı durduran İran Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP) İran'daki faaliyetlerine tekrar ağırlık vermeye başladı. Savaşı durdurmasına rağmen İran Kürt bölgesindeki örgütlenme çalışmalarını sürdüren İKDP ile İran sınırı üzerinde yoğunluklu olarak kampları bulunan PKK'lılar arasında son günlerde büyük bir gerginlik görüldü.

Kürtler'in yoğun olarak yaşadığı Mahabad ve diğer kentlerde başlayan olaylar üzerine İran sınırında kamp kurmak isteyen İKDP'ye sınırdaki PKK militanları izin vermiyor. İran sınırının büyük bölümünü kontrolü altında tutan PKK, 3 gün önce İran sınırındaki Keleşin kesiminde kamp kurmak isteyen ve buradan İran'a geçip örgütsel çalışmalarını yapmak isteyen İKDP peşmergelerinin etrafını sararak bölgeyi terk etmelerini istedi. İKDP peşmergelerinin bölgeyi terk etmemesi üzerine ise PKK'nin abluka uyguladığı bildirildi. İKDP yetkililerinin görüşme isteğine PKK'nın henüz bir cevap vermezken peşmergelerin bölgeyi terketmeleri için direttiği kaydedildi.

İKDP olağanüstü toplandı

PKK'nin İran sınır kesiminde peşmergelerinin konuşlanmasına izin vermemesi üzerine İKDP merkez komitesi, Irak'taki Süleymaniye kenti yakınlarındaki Koysancak İlçesi'nde olağanüstü toplandı. PKK'nin peşmergelerini engellemisini değerlendiren İKDP, PKK ile çatışmak ve kardeş kanı dökmek istemediklerini duyurdu. İran sınırında karargah inşaa etmek için 15 günden bu yana bulunan peşmergelerinin defalarca PKK ile sorun yaşamasına rağmen İKDP merkez komitesinin sorunun arabulucular sayesinde çatışmaya dönüşmeden çözülmesinden yana karar aldı. PKK ile İKDP arasında çıkan gerginlik üzerine Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Mesud Tek ile PKK içinde yıllarca faaliyet yürütten sonra ayrılarak Kürdistan Demokrat Yurtseverler Partisi'ni kuran Nizamettin Taş ve her iki partinin yetkililerinden oluşan heyet, İKDP polit bürosunu ziyaret etti. İKDP polit büro eyeleri Rustem Cehangiri ve Mihemed Nazif Kadiri tarafından karşılanan heyet, sorunun barışçıl yönde çözülmesi için İKDP'nın atacağı tüm adımlara destek vereceklerini bildirdi.

İran alarma geçti

Sınırda PKK ve İKDP arasındaki gerginlik üzerine, İran'ın ise Şino kentine asker yığdığı ve eski karakollarını güçlendirdiği öne sürüldü. Irak'taki Kürt bölgesi sınırlarına askeri yığınak yapan İran Ordusu'nun sınırda alarm durumuna geçtiği kaydedildi. İran ordusu tarafından son 1 haftada belirli aralıklarla PKK'nın yönetim kademesinin bulunduğu Kandil Dağı uzun menzilli top atışlarıyla bombalanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.