1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Lazer yöntemi ile Dişler'de çürüklere son
Lazer yöntemi ile Dişler'de çürüklere son

Lazer yöntemi ile Dişler'de çürüklere son

Özellikle derin çürüklerde başarılı sonuçlar elde edilen yöntem ile hekimlere de steril çalışma imkanı sağlıyor.

A+A-

Çürük tedavisi ve dolgu işlemi, dişlerinde çürük problemi yaşayan birçok hastanın korkulu rüyasını oluşturuyor. Tedavi esnasında dişte hissedilen baskı ve ağrıyla birlikte ağız içinden gelen sesin hastalar üzerinde olumsuz etkisine çözüm lazer yöntemiyle uygulanan tedavi ile geldi. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan fakat hastalar tarafından fazla bilinmeyen bu tedavi yöntemi sağladığı konfor ile de hastalar tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Özellikle derin çürüklerde başarılı sonuçlar elde edilen yöntem ile hekimlere de steril çalışma imkanı sağlıyor.

  Tedavi esnasında kişilerin sadece hafif bir ses hissettiklerini ifade eden Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, “Alışılanın aksine çürük tedavisi ve dolgu işlemi lazer yöntemi ile gerçekleşiyor. Böylelikle çürük ışıkla temizleniyor. Temizleme esnasında dişe dokunulmadığından dişin üzerinde herhangi bir baskı, basınç, ağrı ve hassasiyet olmuyor. Lazer ışığı çürüğü seçici olarak temizliyor ve dokudan uzaklaştırıyor. İşlem anestezisiz gerçekleşiyor. Lazerle işlem yapılırken kullanılan başlık normalde yapılan işlemde kullanılan başlığa benziyor. Burada bizler ışık gücüyle çürük temizliyoruz. Yani dişe dokunmadan uzaktan diş çürükleri temizleniyor. Burada hastalarımıza sağladığımız konfor daha önceki çürük tedavi başlıklarına göre basınç ve ağrı hissi hastalarımız tarafından duyulmuyor. Hastalarımızın dolguları çok güzel bir şekilde yapılabiliyor” dedi.

"Çocuklar üzerinde etkili bir yöntem"

Tedavinin korkuyu azatlığı için çocuklar üzerinde etkili olduğunu ifade eden Üşümez, “Lazerle tedaviyi tüm hastalara öneriyorum. Özellikle de çocuk hastalar için etkili bir yöntem. Çocuklara anlatıldığı takdirde çocukların korkusu engelleniyor. Diş hekimi fobisi olan hastalar da lazerle tedaviyi mutlaka denemeliler. Hastalarımızın çok bilinçli olduğunu söyleyemeyeceğim” ifadelerini kullandı.

  Çürük tedavisinden korktuğu için çekinerek hastaneye geldiğini ifade eden Cihan Elmas tedavi esnasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmediğini söyledi. İşlemin daha önce yapılan çürük ve dolgu işlemlerinin ötesinde daha konforlu olduğunu belirten Elmas, “Daha önce çürük temizleme işlemi ve ardından yapılan dolgu esnasında ağrı ve acı hissediyordum. Ancak şu an kendimi iyi hissediyorum. Tedavi olmamış gibi bir his var. Hastalar bu tedaviden kesinlikle çekinmemelidir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.