1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Libya saldırıları ilk defa resmi raporda
Libya saldırıları ilk defa resmi raporda

Libya saldırıları ilk defa resmi raporda

İslam Devleti kaynakları hafta başında yayınladığı resmi raporda üç farklı bölgede yapmış olduğu saldırıları, operasyonları ve sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.

A+A-

İslam Devleti kaynakları hafta başında yayınlanan resmi raporda üç farkı bölgede yapmış olduğu saldırıları, operasyonları ve sonuçlarını açıkladı. İslam Devleti'nin yayınladığı raporlar arasında ilk defa 'Bingazi Vilayeti' başlığı altında Libya'da yapılan saldırıların sıralanması dikkat çekti. 2 Safer 1436 (25 Kasım 2014) tarihli raporun tam metni;

 

Enbar Vilayeti:

-İsam Devleti'nin yiğitlerinden Ebu Musab el-Libbi bomba yüklü arabasıyla, Enbar Vilayeti ile Ürdün sınır kapısı Tureybil'de, safevilerin toplandığı üslerine istişhad yaptı. Üs tamamen tahrib edilirken, onlarca safevi askeri öldürüldü ve yaralandı.

-Safevi ordusunün Enbar Vilayeti er-Rabta mıntakasının 160 km ve 80 km uzaklığında bulunan as-Sakkar askeri üssünü 120 mm ayarında 7 havan topu mermisiyle vurdu. Atışların isabetli ve etkili olduğu aktarıldı.

-Ramadi şehrinin el-Huz mıntakasında rafizi güçleriyle İslam Devleti arasında ağır ve orta ağırlıklı silahlarla çatışmalar yaşandı. Rafizilerin bir çoğunun öldürüldüğü ve yaralandığı aktarıldı.

Selahaddin Vilayeti:

-Samarra'nın stratejik es-Serser yolu tarafında safevi ordusunun üslerine, askeri kışlalarına, haciz(kontrol) noktalarına hafif, ağır ve makineli tüfeklerle saldırılar düzenlendi. Şiddetli çatışmalar sonucu onlarca safevi askeri öldürüldü, onlarcası yaralandı, yüzlerce askeri ise zırhlı araçlarını, silahlarını, üsslerini mücahidlere ganimet bırakarak kaçtılar.

-Samarra'nın el-Mutasım nahiyesinde kanasla yapılan saldırıda 1 safevi askeri öldürüldü.

Diyala Vilayeti:

-Bakuba şehrinin merkezinde, el-Mifrak mahallesinde safevi mücrim içişleri bakanlığı rütbelisine mahsus 2 ev , müslümanlarla savaşması nedeniyle ardından geleceklere ibret olması amacıyla havaya uçuruldu.

-Mikdadiyye şehrinde askeri bölgedeki safevi üssü 120 mm'lik 2 havan topuyla vuruldu. Atışların isabetli ve etkili olduğu aktarıldı.

-Bakuba şehrinde yol kenarına yerleştirilmiş mayının partlatılması sonucu devriye yapan salvador tipli askeri araç tamamen tahrip edildi, içerisindeki askerler de öldürüldü.

Kerkük Vilayeti:

-Er Raşad nahiyesine tabi Meryem Bek mıntakasında rafizi güçleriyle hafif ve ağır silahların kullanıldığı bir çatışma yaşandı. Çatışma da askeri timin amiri, 2 asker öldürüldü, 1 yük taşıyan askeri araçta imha edildi.

Bağdat Vilayeti:

-Amiriyye mıntakasında safevi güçlerinin casuslarından birinin arabasına yerleştirilmiş mayının patlatılması sonucu, safevilere çalışan casusun olay yerinde hayatını kaybettiği aktarıldı.

-Bağdat'ın doğusunda bulunan Sadr ve Şaab mıntakasında rafizilerin sığınakları yakınında 3 partlama yapıldığı aktarıldı. Çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

Dimeşk Vilayeti:

-Ceyş-ul İslam'ın merkezi operasyonlar odası başkan yardımcısı Ebu Hattab eş-Şifuni ve Ceyş-ul İslamın doğu Guta ofisi sorumlusu Ebu Muhammed Nebil, Guta da bir çok müslümanın öldürülmesi suçları sebebiyle hafif silahlarla yapılan saldırı sonucu öldürüldü.

Haleb Vilayeti:

-İslam Devleti Orduları'nın Ayn el-İslam'ın güneyinde aralıksız saldırıları sonucu kaçan YPG güçlerinin operasyon noktası olarak kullandıkları bölge ele geçirildi.

Bingazi Vilayeti (Libya):

-Bingazi şehrine doğru ilerleyen Hafter güçleri geri püskürtüldü. Kunfuda mıntakasında Hafter güçlerinden çok sayda asker öldürüldü ve yaralandı. Şiddetli çatışmalardan sonra Hafter'ın milisleri şehir dışına kaçtılar.

-Hafter tankların  bulunduğu askeri üsse hafif silahlarla yapılan saldırılar sonrası 6 hafter milisi öldürüldü.

-Ağır makineli tüfeklerle Hafter güçlerinin üslerine, askeri haciz noktalarına yapılan baskın sonucu, hacizler ve askeri üsler ele geçirildi.

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler