1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Libya'da hükümet olduğunu iddia eden hükümetler anlaştı
Libya'da hükümet olduğunu iddia eden hükümetler anlaştı

Libya'da hükümet olduğunu iddia eden hükümetler anlaştı

Libya'da hükümet olduğunu iddia eden hükümetler anlaştı. Peki şimdi ne olacak? Kaddafi'nin devrilmesinden sonra kimin batının uşaklığını yapacağı konusunda anlaşamayan iki grup arasında 4 yıl boyunca şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

A+A-

Libya'da hükümet olduğunu iddia eden hükümetler anlaştı. Peki şimdi ne olacak? Kaddafi'nin devrilmesinden sonra kimin batının uşaklığını yapacağı konusunda anlaşamayan iki grup arasında 4 yıl boyunca şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. 

Libya'da 4 yıldır devam eden krizi bitirmek ve laik ulusal bir birlik hükümeti kurulması amacıyla Fas'ın Skrirat kentinde düzenlenen görüşmeler, anlaşmayla sonuçlandı.

Fas, Birleşmiş Milletler himayesinde yaklaşık bir yıldır taraflar arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapıyor. Batılı ülkeler de, anlaşmanın giderek büyüyen İslam Devleti ve benzeri şeriat yanlısı oluşumlara karşı ülkeye batılı yönetimlerin uygun gördüğü bir yönetim getirmesini umuyor.

Halkı tarafından linç edilerek öldürülen Libya eski tağutu Muammer Kaddafi’nin 2011'de devrilmesinin ardından yönetim boşluğu yaşanan ve bir çok grubun farklı şehirlerde hakimiyet kuruduğu Libya’da, küresel batılı güçlerin tanıdığı hükümetin yanı sıra Trablus’ta tek taraflı olarak ilan edilen milliyetçi-muhafazakar bir fiili hükümet de bulunuyor.

Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Libya’da ordu standartlarında askeri bir yapı kalmamıştı. Sahada farklı siyasi yapılara hizmet eden birbirinden bağımsız silahlı milisler hâkimdi. Mayıs 2014'te emekli General Hafter, Libya’daki 'İslami referanslı' Trablus merkezli milislere karşı Kerame (Haysiyet) adında bir operasyon başlattı. Saldırdığı milisler birleşerek Fecr-i Libya (Libya’nın şafağı) adında karşıt bir operasyona başlattı ve Libya’da iki karşıt silahlı yapı çatışmalarını sürdürdü. Bu grupların çatışmaları sırasında Ensar'uş Şeria ve farklı gruplardan İslam Devleti'ne katılımların başlamasıyla İslam Devleti bir çok şehirde etkinliğini arttırdı.

Parlamenter sistem aldatmacası tam bir rezalete dönüştü 

Haziran 2014'te düzenlenen parlamento seçiminden liberal akım galip çıktı. Yeni seçilen parlamentonun, Libya Temsilciler Meclisi (LTM) adını almasına karar verilmişti. Süresini dolduran eski parlamento (MGK), resmi bir devir teslim töreni düzenlenmeden ve anlaşmanın aksine Bingazi’de değil Tobruk kentinde göreve başlayan LTM’nin meşruiyeti ile ilgili başvurduğu Anayasa Mahkemesi karar verene kadar Trablus’ta görevini sürdürmeye karar vermişti. Mahkeme LTM'nin seçildiği seçimin yasal olmadığına karar vererek, onun feshedilmesine karar vermişti.

İki hükümet komedisi devam ediyor

MGK, Ömer Hasi’yi, LTM ise istifa eden başbakan Abdullah Sini’yi yeni hükümeti oluşturmakla görevlendirmişti ve daha sonra oluşturulan her iki hükümet parlamentodan güvenoyu alarak biri Trablus’ta biri de Tobruk’ta göreve başlamıştı.

Fas’ta heyetler arasında anlaşma konusunda uzlaşmaya varılmasına karşın iki taraftan yetkililerin anlaşmayı reddettiklerini açıklaması, anlaşmanın uzun ömürlü olmayabileceği yönünde endişelere yol açtı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler