1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Lübnan, İslam Devleti ile Yahudileri bir tuttu
Lübnan, İslam Devleti ile Yahudileri bir tuttu

Lübnan, İslam Devleti ile Yahudileri bir tuttu

Şiiler, Musul'u Maliki zulmunden kurtaran ve şeriatı ikame eden müslümanları, Gazze'de mazlum halka karşı en acımsız saldırıları yapan Yahudilerle bir tutup uluslararası tağutlara şikayet etti.

A+A-

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, İslam Devleti'nin Musul'daki faaliyeklerini, İsrail'in de Gazze'de işlediği insanlık ve savaş suçlarından dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) şikayette bulunacaklarını söyledi. İslam Devleti'nin Şii Maliki hükümetine karşı önemli ilerlemeler kaydetmesi, Şiilerin halka uyguladığı zulümleri sonlandırması ve Allah'a şirk koşulan mabetlerini yerle yeksan etmesi Lübnan Şiilerini hareketa geçirdi. 

Gösterdikleri bu hassasiyeti, Suriye'de Esed'in yaptığı tatliam ve işkencelerdede göstermemeleri girişimin nifak temelli olduğunun bir göstergesi olarak karşımızda duruyor 

Basil, Lübnan tarihinde ilk kez, hükümetin bir özel girişim teşebbüsünde bulunduğunu belirterek, hükümetin, Dışişleri Bakanlığının UCM başsavcısına göndereceği mektubu onayladığını kaydetti.

Basil, "Bizim tutumumuz ilkeli ve insanidir. Lübnan'ın, hiç bir dini ya da siyasi hesap yapmaksızın insan haklarına bağlı kalması ve din çeşitliliğine saygı duymasından hareket etmektedir" dedi.
Basil şöyle konuştu:
"Bir tarafta uluslararası hukuku tanımayan, Arap ülkeleri ile Gazze'deki Filistinliler hakkında işlediği cinayetler savaş suçu kapsamında olan İsrail var, diğer tarafta da uluslararası hukuku ve yasaları tanımayan, kendisinin istediği şekilde yorumladığı dini kuralları olan tekfirci gruplar var. Bunun ikisi de birbirine çok benzemektedir. Bundan tek istifade eden de, hedef de birdir. O da Filistin ve Arap kimliğinin ortadan kaldırılması ve onun yerine siyonist varlığın kimliği olan ve diğerlerini saf dışı bırakmak için şiddet kullanan ırkçı Yahudi kimliğin getirilmesidir. Bunun yanında IŞİD'in, Trablus Müftüsü Malik eş-Şaar'ın 'beşeri değil' diye nitelendirdiği tek bir kimliği var. Lübnan, hem Gazze'de hem de Musul'da yaşanan trajik olaylardan direkt etkilenmektedir."
Esed çin kan döken Hizbullat'ın ağızıyla konuyan Basil, Suriye meselesine değinmemesi dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.