1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Maliki'den tehdit
Maliki'den tehdit

Maliki'den tehdit

Nuri Maliki kendisini diskalifiye etmeye yönelik girişimlerde bulunanlara karşı meydan okudu ve "Yeni hükümetin kurulması sürecinde anayasal olmayan herhangi bir girişimin Irak'ta cehennemin kapılarını açabileceğini" söyledi

A+A-

Irak'ta farklı kesimlerden üçüncü dönem başbakanlık iddiasından vazgeçmesi istenen mevcut Başbakan Nuri Maliki, Irak halkına hitaben yaptığı haftalık konuşmada, yeni hükümetin oluşturulması sürecinde anayasal olmayan herhangi bir girişimin ülkede 'cehennemin kapılarını' açabileceğini söyledi.
Başbakan Maliki, hükümetin oluşturulması sürecine dışarıdan herhangi bir müdahaleyi de kabul etmeyeceklerini belirtti.

Şii İttifak adayını belirledi

Irak'ta Şii lider Mukteda Sadr'ın liderliğindeki Ahrar Hareketi Genel Sekreteri Ziya Esedi, 30 Temmuz'da, Şii Ulusal İttifak'ın başbakan adayının kim olacağına dair uzlaşmaya varıldığını belirterek, "İttifak, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri Maliki'ye karşı kimin aday olacağı konusunda kararını verdi" demişti.
Başbakanlık makamı için aday olacak kişinin ismini açıklamayan Esedi, "Mevcut Başbakan Maliki hükümetine katılmayacağımız gibi aldığımız bu karardan da vazgeçmeyeceğiz" ifadesini kullandı.
Esedi, Şii Ulusal İttifakı ve diğer tarafların oybirliğiyle olabilecek başka alternatifleri de kabul edeceklerini söyledi.

İttifak senaryoları 

Şii Ulusal İttifakı çatısı altında Mukteda Sadr liderliğindeki Ahrar Hareketi, Ammar Hekim başkanlığındaki Irak Yüksek İslam Konseyi'nin dışında Fazilet Partisi ve Reform Akımı da bulunuyor. Bu partilerin meclisteki milletvekili sayısı 75. Böyle bir ittifakın gerçekleşmesi durumunda bile Şii İttifak 92 milletvekili olan Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu'nun gerisinde kalıyor.
Ancak özellikle Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Maliki'nin içinde bulunduğu bir hükümette bulunmayacaklarını açıklaması dolayısıyla, 62 milletvekili olan Kürt İttifakı'nın da Maliki karşısındaki Şii İttifak'a destek vermesi bekleniyor.
Bu durumda 75 milletvekili olan Şii İttifak ve 62 milletvekiline sahip Kürt İttifakı'nın toplam vekil sayısı 137'ye çıkıyor ve Maliki'nin başında bulunduğu koalisyonu geride bırakıyor. Kürt ve Şii İttifakı'na 72 milletvekili bulunan Sünni, Türkmen ve seküler koalisyonların da destek vermesi durumunda bu fark iyice açılıyor. 

Meclis başkanı ve cumhurbaşkanı belli

Irak'taki siyasi krizin aşılmasına katkı sağlayacak ilk adım 15 Temmuz'da atılmış ve Irak Parlamentosu'ndaki oylama sonucunda yeni Meclis Başkanı Sünni Selim Abdullah Cuburi olmuştu.
Meclisin 24 Temmuz'daki oturumunda ise Kürtlerin adayı Fuad Mahsum Irak'ın yeni cumhurbaşkanı seçildi. Fuat Mahsum, görevi kendisinin adaylığına büyük destek veren ve geçtiğimiz günlerde uzun tedavi sürecinden sonra Irak'a dönen Celal Talabani'den devralacak. Mahsum, Irak Meclisi'ndeki oylamada aynı zamanda Maliki'nin liderliğini yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu'ndan da büyük destek aldı.
Mahsum'un cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Şii Başbakan Maliki, 26 Temmuz'da Süleymaniye'ye giderek Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Celal Talabani ile görüştü. Bölgsel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ise birçok kez Maliki'nin başında olduğu herhangi bir hükümette kesin bir biçimde yer almayacaklarını açıkladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.