1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Matthew Kasırgası ABD'yi vurdu: Ölü sayısı artıyor
Matthew Kasırgası ABD'yi vurdu: Ölü sayısı artıyor

Matthew Kasırgası ABD'yi vurdu: Ölü sayısı artıyor

İslam coğrafyasında büyük bir işgale hazırlanırken Matthew Kasırgası tehdidiyle karşılaşan ABD, büyük yıkıma uğradı. Kasırganın etkili olduğu eyaletler adeta helak oldu. ABD'de 17 kişi kasırgadan dolayı ölürken,1 trilyonluk altyapı tehdit altına girdi.

A+A-

Karayipler ülkelerinde büyük bir çoğunluğu Haiti'de olmak üzere 900'den fazla kişinin ölümüne yol açan Matthew Kasırgası, ABD’de de önemli oranda yıkıma neden oldu. İslam Ümmetine açılmış haçlı savaşınının en ön saflarında yerini alan ABD'de, Musul'u işgal operasyonlarına büyük hazırlık yapıldığı ve bombardımanlara da başlanıldığı sırada ölümcül Matthew Kasırgası'nın etkili olması dikkatleri üzerine topladı. Etkisini ilk günlere göre azaltan kasırgadan dolayı Amerika'da 17 kişinin öldüğü ve ölü sayısının artabileceği bildirildi.

matthew-kasirgasi-abd-yi-vurdu.jpg

Rüzgar, saatte 300 kilometreyi buldu!

Haiti’yi 4 şiddetinde vuran kasırganın taşıdığı rüzgârların saatte 300 kilometre hıza yaklaştığı belirtildi.

Haiti, Jamaika, Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Bahamalar'ı etkileyen ve büyük bir çoğunluğu Haiti'de olmak üzere 900'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Matthew Kasırgası, ABD'de şiddetini düşürmüş olmasına rağmen etkisini sürdürüyor. 

matthew-kasirgasi-abd-etki.jpg

Haçlı öncüsü ABD'de kasırga, büyük yıkıma neden oldu

ABD sahillerine geldiğinde ise kasırganın derecesi önce 3’e ardından da 2’ye kadar inmesine rağmen yıkıcı etkileri sert rüzgârların vurduğu ABD’li eyaletlerde görüldü.

Başta ABD’li sigorta şirketleri olmak üzere sigorta sektöründeki şirketlerin hisseleri yüzde 5’e yaklaşan kayıplar yaşadı. Son hesaplamalara göre Matthew Kasırgası’nın toplam zararının en az 25 milyar dolar olacağı belirtiliyor.

matthew-kasirgasi-abd-goruntuleri.jpg

4 bin uçuş iptal edildi

Böylece Matthew Kasırgası, 2005’te New Orleans’ı yıkan Katrina Kasırgası’nın ardından bölgede yıkıma neden olan en maliyetli kasırga olarak kayda geçti. ABD’de kasırganın vurduğu bölgeye yönelik 4 bin uçuş iptal edildi. 

ABD'de üretim durdu

Diğer yandan elektrik kesintileri nedeniyle üretime ara verildi ve Karayipler’e yönelik turistik gemi seferleri de tamamen durduruldu. 

matthew-kasirgasi-abd-goruntuler.jpg

50-75 milyar dolar arasında dünya ekonomisini etkileyecek

Matthew Kasırgası'nın sebebiyet verdiği ekonomik çöküntünün dünya ekonomisi açısından olası etkilerinin ise 50-75 milyar dolar arasında olması bekleniyor. Bu rakam Katrina Kasırgası’nda yaklaşık 120 milyar dolar olarak hesaplandı.

Amerika'da kasırga sebebiyle 17 kişi öldü

Kuzey Carolina Valisi Pat McCrory, pazar günü yaptığı açıklamada, eyaletinde felaket nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 7'ye çıktığını bildirdi. Yerel yetkililer ise Florida'da 6 ve Georgia'da da 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

2 bin 200 kişi elektriksiz kaldı

Kasırga yüzüden ABD'de 2 milyon 200 bin kişi elektriksiz kalırken, su baskınları sonucunda büyük maddi kayıp meydana geldi.

Ulusal Kasırga Merkezi, Kuzey Carolina'da Neuse Nehri boyunca su baskınları uyarısında bulunuyor.

"350 binden fazla kişi yardıma muhtaç"

Birleşmiş Milletler 350 binden fazla kişinin yardıma muhtaç olduğunu belirtirken, 2010 depreminden sonra büyük bir yıkıma neden olan kasırga sonrası Haiti'de salgın hastalık uyarısı yapıldı.

Maddi kayıp 6 milyar dolara çıktı

Mülkiyet veri firması CoreLogic internet sitesine göre maddi kayıp 6 milyar dolar civarında. Firma sigortalı ev ve ticari mülklerlerde meydana gelen kayıplara göre yaptığı hesaplamada daha önce 4 milyar dolar olan maddi kayıp rakamını 6 milyar dolara çıkardı. ABD'de Sandy Kasırgası'nda 20 milyar dolar ve Katrina da 40 milyar dolarlık bir zarar oluşmuştu.

Haçlı öncüsü ABD'de ölümlere yol açan kasırgadan görüntüler: 

matthew-kasirgasi-abd-hacli.jpg

matthew-kasirgasi-abd-hacli-goruntusu.jpg

matthew-kasirgasi-abd-olum.jpg

matthew-kasirgasi-abd-yikim.jpg

matthew-kasirgasi-abd-yikima-ugradi.jpg

matthew-kasirgasi-goruntu-abd.jpg

matthew-kasirgasi-goruntuler-urkutucu.jpg

matthew-kasirgasi-siddeti.jpg

 


 

Ölümcül Matthew Kasırgası'nın görüntüleri

Ölümcül Matthew Kasırgası'nın görüntüleri

Son yılların en şiddetli kasırgası olduğu belirtilen Matthew Kasırgasının görüntüleri paylaşıldı. Yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan kasırga haçlı öncüsü ABD'ye ulaştı.

Matthew Kasırgası'ndan görüntüler

Matthew Kasırgası'ndan görüntüler

Karayip ülkelerinde 900'ün üzerinde kişinin ölümüne neden olan kasırga ABD'yi de vurdu. ABD'de kasırgadan dolayı ölü sayıları artarken Matthew Kasırgası'ndan ürkütücü görüntüler paylaşıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler