1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Matthew Kasırgası kıtlık ile karşı karşıya bıraktı
Matthew Kasırgası kıtlık ile karşı karşıya bıraktı

Matthew Kasırgası kıtlık ile karşı karşıya bıraktı

Haçlı öncüsü ABD'de çok sayıda kişinin ölmesine yol açan Matthew Kasırgası nedeniyle Haiti ülkesi kıtlık sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı. Haiti'nin geçici devlet başkanı, kıtlığın 3-4 ay sürebileceğini ifade etti.

A+A-

İslam coğrafyasında büyük katliamlara imza atan ABD'de çok sayıda kişinin ölmesine yol açan Matthew Kasırgası nedeniyle Haiti ülkesi kıtlık sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı. Haiti'nin geçici devlet başkanı, kıtlığın 3-4 ay sürebileceğini ifade ederken can ve mal kaybının "dehşet" verici boyutta olduğu belirtildi.

matthew-kasirgasi-kitlik-siddet.jpg

Haiti'nin geçici Devlet Başkanı Jocelerme Privert, Matthew kasırgasının vurduğu ülkenin "gerçek bir kıtlık" tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Kıtlık 3-4 ay sürebilir

Privert, Haiti'yi 4 şiddetinde vuran Matthew kasırgasının ardından ülkenin içinde bulunduğu durumunun düzgün yönetilememesi halinde kıtlığın üç dört ay sürebileceğini belirtti.

matthew-kasirgasi-kitlik-haiti-abd.jpg

Can ve mal kaybı "dehşet" verici boyutta

Ülkede su, gıda ve ilaca acil ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Privert, can ve mal kaybının "dehşet verici" boyutta olduğunu söyledi.

Privert, "Şimdi harekete geçmezsek üç-dört aya gıda yardımı kesildiğinde gerçek bir kıtlıkla karşı karşıya geleceğiz." dedi.

matthew-kasirgasi-kitlik-tehlikesi-haiti.jpg

Kasırganın neden olduğu yıkımı kıyamete benzeten Privert, "Yıkılan yerlerin yeniden inşası çok çaba gerektirecek." ifadesini kullandı.

UNICEF de yaptığı açıklamada, kasırgada okulların zarar görmesi ve sağlamların bir kısmının da barınaklara çevrilmesi nedeniyle 100 binden fazla çocuğun okulsuz kaldığını bildirdi.

matthew-kasirgasi-kitlik-haiti.jpg

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), Matthew Kasırgası'nın vurduğu Haiti'de 750 bin kişiye yardım ulaştırılması için 119 milyon dolarlık acil insani yardım çağrısında bulunmuştu.

OCHA, en az 900 kişinin hayatını kaybettiği ve 11 milyonluk nüfusun yarısının kasırgadan etkilendiği Haiti için "Ekim 2016 Flaş Çağrı" başlıklı rapor yayımlayarak dünya ülkelerini yardıma davet etmişti.

Ölümcül Matthew Kasırgası'nın görüntüleri

Ölümcül Matthew Kasırgası'nın görüntüleri

Son yılların en şiddetli kasırgası olduğu belirtilen Matthew Kasırgasının görüntüleri paylaşıldı. Yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan kasırga haçlı öncüsü ABD'ye ulaştı.

Matthew Kasırgası'ndan görüntüler

Matthew Kasırgası'ndan görüntüler

Karayip ülkelerinde 900'ün üzerinde kişinin ölümüne neden olan kasırga ABD'yi de vurdu. ABD'de kasırgadan dolayı ölü sayıları artarken Matthew Kasırgası'ndan ürkütücü görüntüler paylaşıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler