1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mesut Yılmaz 'faili meçhul'dan ifade verecek
Mesut Yılmaz 'faili meçhul'dan ifade verecek

Mesut Yılmaz 'faili meçhul'dan ifade verecek

Faili meçhul cinayetlere dair 19 kişinin yargılandığı davada eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın beyanının alınması için mahkemeye çağrılması kararlaştırıldı

A+A-

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde, sanık ve şikayetçi avukatların katıldığı duruşmada, sanıkların suç tarihinde kullandığı telefon ve çağrı cihazlarının numaralarının bildirilmesi için yazılan yazıya Ankara Emniyet Müdürlüğünden yanıt verildiği, yanıtta sanıklardan Korkut Eken, İbrahim Şahin, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy ve Enver Ulu'nun kullandığı numaraların bildirildiği tutanağa geçirildi.

Mahkeme heyetine MİT'ten gönderilen cevaba göre, "2. MİT raporu" olarak belirtilen belgenin müsteşarlık tarafından çıkmış resmi yönünün bulunmadığı, bu konuda müsteşarlığın basın açıklaması da yaptığı, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın verdiği talimat doğrultusunda bilgi notu hazırlandığı belirtildi, ancak bu notun mahkemeye gönderilmediği kaydedildi.

Mahkeme Başkanı Dursun Yalçınkaya, "Yeşil" için yazılan yazıya MİT'ten "gizli" nitelikli bilgi notuyla yanıt verildiğini açıkladı. Yalçınkaya, notta, dava konusu dışında bilgiler olduğunu belirterek, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK), devlet sırrı niteliğindeki belgelerin mahkemece incelenmesine ilişkin hükmü uyarınca, notun, dava konusu kısımlarını tutanağa geçirdi.

Daha sonra eski İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, bilgisine başvurulmak üzere duruşma salonuna alındı.

Duruşmada daha sonra 1990'larda bazı özel harekat polislerinin gözaltına alındığı operasyona katılan Şükrü Pekgil, Ömer Lütfü Topal cinayetine ilişkin ihbar üzerine tutanak tutan Lütfullah Uzun ile maktullerden Behçet Cantürk ve Yusuf Ekinci'yi tanıyan Vekin Aktan, bulundukları İstanbul'dan, sesli ve görüntülü sistemle "tanık" olarak ifade verdi.

Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Yasemin Banu Aksoy, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini için talimat yazılmasını, Menteşe hakkında "yalan tanıklıktan" suç duyurusunda bulunulmasının ise hükümle birlikte değerlendirilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, "Yeşil" hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve gazeteci İsmet Berkan'ın tanıklık için çağrılmalarına karar verdi.

Sanıkların olay tarihinde kullandığı bildirilen numaraların, suçların işlendiği dönemde görüşme ve sinyal dökümlerinin, mümkünse gönderilmesi için GSM şirketlerine ve TİB'e müzekkere yazılmasını kararlaştıran heyet, iddianamede beyanlarına yer verilen gizli tanıklar "Emek" ile "Ayışığı"nın dinlenmesi taleplerinin daha sonra değerlendirilmesini karar altına aldı.

Olay tarihinde Türkiye'ye girdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edilmeden kaybolduğu öne sürülen silahların tespiti için İçişleri Bakanlığına yazı gönderilmesine karar veren heyet, şikayetçi avukatlarının sanıkların tutuklanması, sanık avukatlarının ise duruşmalardan vareste tutulmaları yönündeki taleplerini reddetti.

Tanıklar Veli Küçük ve Orhan Taşanlar'ın adreslerinin tespiti için müzekkere yazılmasını kararlaştıran heyet, Nahit Menteşe hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini reddederek, duruşmayı erteledi.

Duruşmayı bazı HDP milletvekilleri de izledi.

Sanıklar, 1990'lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayetle ilgili, Türk Ceza Kanunu'nun "cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek" suçundan yargılanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler