1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meteoroloji uzmanları isyan etti:"Yeter artık, tahmin etsek suç, etmesek suç!"
Meteoroloji uzmanları isyan etti:"Yeter artık, tahmin etsek suç, etmesek suç!"

Meteoroloji uzmanları isyan etti:"Yeter artık, tahmin etsek suç, etmesek suç!"

Meteoroloji uzmanları,kendileri dışında yapılan hava tahminlerine isyan etti. Uzmanlar, "İstanbul'a geçen hafta saat 16.00'da kar yağacak, dediler. Kar yağmayınca vatandaş bizi sorumlu tuttu. Şimdi de son 20 yılın en dondurucu soğuğu gelecek, diyorlar.

A+A-

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü uzmanları, kurumları dışında yapılan hava tahminlerine isyan etti.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Müdürü Ahmet Uçar, "İstanbul'a saat 16.00'da kar yağacak, dediler. Kar yağmayınca vatandaş bizi sorumlu tuttu. Şimdi de son 20 yılın en dondurucu soğuğu gelecek, diye haber yapıyorlar. Gelmeyince vatandaş bizim bilemediğimizi sanıyor. Kimse onlara hesap sormuyor. Nasıl geçen hafta İstanbul'a saat 16.00'da kar yağacak, demediysek, kuvvetli, dondurucu soğuk geliyor demiyoruz. İstanbul'da yanılan da biz değildik, bizden başkasına itibar etmeyin. Hem basına hem vatandaşlarımıza sesleniyoruz sadece bizim tahminlerimize itibar edin." 

"Bilimsel hiç bir veriye dayanmıyor"

Uçar, İstanbul başta olmak üzere önümüzdeki iki ayda 20 yılın en karlı ve soğuk kışı olacağı iddialarına ilişkin  "Çok kuvvetli kış şartları ve yoğun kar yağışı olacağına ilişkin hiçbir tahmin, bilgi ve belgemiz yoktur. Bu açıklamayı yapan kişi galiba hava tahminleriyle amatör olarak ilgileniyor. Kendi görev alanı dışında bu tür açıklamalar yaparak, vatandaş üzerindeki kurum algımızı olumsuz etkiliyor. Çünkü vatandaş, bu tahminlerin bizim tarafımızdan yapıldığını sanıyor" dedi. 

Uçar, Şubat ve Mart aylarının çok soğuk geçeceğine dair önlerinde hiçbir bilimsel bilgi ve bulgu olmadığını belirtirken, "Sadece bizim değil Avrupa'dan Amerika'ya kadar en gelişmiş meteoroloji teşkilatlarının ürünlerinde bile böyle bir tahmin yok" diye konuştu. 

"İstanbul'da yanılan biz değildik, başkasına itibar etmeyin"

Uçar, geçen hafta da İstanbulluların ve medyanın saat 16.00'da kar yağışının başlamasını beklediklerini, kar yağmayınca da herkesin Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünü suçladığını söyledi. Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu durum şuna benziyor, Nasrettin Hocanın göle maya çalması gibi; tutarsa büyük tahminci, büyük hoca olacak ama gerçekleşmediğinde kimse onlara hesap sormayacak. Çünkü görevleri değil. Basınımız bu tür asli görevi olmayanların yaptıkları sansasyonel haber, bilgi ve tahminleri kamuoyuna iletmede hassas olmalı. 

"En son teknolojiyi kullanıyoruz yine de yaranamıyoruz" 

MGM'nin dünyanın en gelişmiş ülkelerinin sahip olduğu teknolojik altyapı ve bilgisayar gücüne sahip olduğunu anlatan Uçar, "Gelişmiş ülkelerin kullandığı tahmin metot ve araçlarını kullanarak, ülkemiz için en doğru, en sıhhatli tahminleri yaparak vatandaşımızın bilgisine sunuyoruz. Atmosfer çok değişken olduğu için biz tahminlerimizi günde üç kez günceliyoruz. Son yıllarda tahminlerimizin tutma oranı 24 saatlik tahminlerde yüzde 90; 72 saate kadar yüzde 85; 7 güne kadar ise yüzde 70 isabet olmaktadır. Ciddi tahmin dünyada da böyledir" dedi. 

"Soğuk değil, sıcak olacak ama yağmurda olacak" 

Uçar, bu verilere göre Kasım, Aralık ve Ocak tahminlerinin öngörüldüğü gibi gerçekleştiğini belirtirken, önümüzdeki üç aya ilişkin tahminleri ise şöyle özetledi:  "Birinin iddia ettiği gibi dondurucu soğuk değil; şubat, mart ve nisan ayları uzun yıllar mevsim normallerine göre Türkiye genelinde yarım ila 2 derece arasında 'sıcak' geçecek. Yağışlar ise normaller civarında gerçekleşecek. Ancak Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde yağışlar normalin üzerinde öngörülüyor. Özetle geçmiş kışlara göre sıcak ama normal seyrinde bir yağış tahminimiz var. " 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum