1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mevlüt Çavuşoğlu: "Rusya'nın söylemlerine karşı sabrımız sınırsız değil"
Mevlüt Çavuşoğlu: "Rusya'nın söylemlerine karşı sabrımız sınırsız değil"

Mevlüt Çavuşoğlu: "Rusya'nın söylemlerine karşı sabrımız sınırsız değil"

Bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları cevaplayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Bugüne kadar karşılık vermiyorsak korkumuzdan değil..." şeklinde açıklamalarda bulundu.

A+A-

Başika olayı ve Bağdat ile ilgili ilişkiler hatırlatılarak, "Hakan Fidan ve Feridun Sinirlioğlu Bağdat'taydı. Bağdat’tan bir açıklama geldi. Krizin çözülmesi için Türk askerinin topraklarımızı terk etmesi gerekiyor biçiminde. Ne konumda bu krizse eğer?" sorusuna Çavuşoğlu, "Mart 2015 tarihinden bu yana bizim askerlerimiz orada var. Bu askerler savaşmak için değil, oradaki Musul Ulusal Muhafızları’nı eğitmek için oradalar. Yeni Irak hükümeti göreve başladıktan sonra hem Mili Savunma Bakanlığı hem de İçişleri Bakanlığı Türkiye’yi davet etti askerlerini ve polislerini eğitmek için. Elbette askeri eğitebilmek için önce Irak’ta bir yapılandırma gerçekleşmesi gerekmekte. Bu halen gerçekleşmedi maalesef. Bugün Irak’taki güçlere bakınca çoğunluğu gönüllüler ve Şii milisler ve İran’ın desteklediği gruplar. Musul Valisi bu kanundan sonra ulusal muhafız oluşturmaya başladı. Bizde oraya gidip bunların eğitimini vermeye başladık. Bağdat yönetiminden bu kampa ziyaretler de gerçekleştirildi. Aynı şekilde Kuzey Irak bölgesel yönetiminden gidip burayı ziyaret ettiler. Son gelişmelerden sonra buradaki eğitim veren güçlerimize yönelik tehdit arttı" şeklinde konuştu.

"Bugüne kadar karşılık vermiyorsak korkumuzdan değil"

"Uçağın düşürülmesinden sonra Rusya her fırsatı değerlendirmek istiyor" diyen Bakan Çavuşoğlu, "Spesifik bir sorun ve biz bunu her platformlarda Rusya’nın aleyhine kullanmaya çalışmıyoruz. Biz olgun, çağdaş bir devlet gibi davranıyoruz. Komşumuz olan, bugüne kadar çok iyi siyasi ilişkilerimizin olduğu ve en önemli ticaret ortağımız olan Rusya’ya itidal çağrısında bulunuyoruz. Ama bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil. İstemediğimiz bir olay oldu ama Rusya haksız, hava sahamızı ihlal etti. Ama ilişkilerimizi eski günlere döndürmek için sabırlı davranıyoruz. Ama bu süreçte Rusya, Türkiye aleyhine her fırsatı değerlendirmek istiyor. Rusya’nın burayla hiçbir ilgisi yok. Neticede bu süreçte diyaloğumuz devam ediyor. Bağdat yönetiminin endişelerini gidermek bu süreçte bizim görevimiz” şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu’nun Bağdat’a gitmesinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, "Önce diğer görüşmeleri yapalım. Sayın Başbakan mektup gönderdi. Sayın Başbakanımız da düşünüyor. Hatta Milli Savunma Bakanımızın ziyareti de söz konusu. Önce her düzeyde görüşmeler olsun. En son sayın başbakanlar biraraya gelir ve bu işi tatlıya bağlarız" dedi.

"Barzani Türkiye'nin önemli bir ortağı konumundadır"

Barzani’nin Türkiye’ye ziyaretiyle ilgili detayların sorulması üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Ziyaretin bu Başika ile ilgisi yok, önceden planlanmıştı. Ama Başika’yı da konuştuk, enerji konularını da konuştuk, ilişkileri konuştuk, terörle mücadeleyi konuştuk, Türkiye’deki seçim meselelerini konuştuk, oradaki siyasi atmosferi konuştuk. Eskiden Barzani’nin mektubu bile geri çevrilirdi ama bugün Barzani Türkiye’nin önemli bir ortağı konumundadır. Birçok konuda da birlikte hareket ediyoruz. Bizim ne Türkiye’deki ne de Irak’taki Kürt kardeşlerimizle, ne de Suriye’deki Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bizim sorunumuz terör örgütleriyle. Kandil’de bölgede bulunan PKK terör örgütü yine Suriye’deki YPG ve PKK birlikte zaten oradaki terör örgütleri ve Türkiye içindeki terör örgütleri. 'YPG'ye bizi teslim etmeyin, bunlar kendi ideolojilerini bize dayatıyor, ateist bir Kürt toplumu burada yetiştirmek istiyorlar, fakat bize de zulmediyorlar' diyorlar. Orada da Kürtlerin tamamını temsil etmiyor YPG. Bizim sorunumuz burada. O nedenle Kuzey Irak’taki Kürtleri temsil eden bir yönetimle bizim ilişkilerimizin iyi olması ve daha da geliştirilme arzusunun olması da son derece doğal" açıklamasında bulundu.

"Rusya duygusallık içinde birçok iftiralar attı kararlar aldı"

"Rusya geriliminde yataylaşma söz konusu, hatta Putin’in kıramayacağı onun üzerine etkisi olan isimlerin de devrede olduğu yazıldı. Ne kadar doğrularsınız. Bir temas var mı?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bizim adımıza Rusya ile veya Putin’le temasta bulunan kişiler yok. Özellikle komşu bölgelerdeki kişiler iyi niyet girişiminde bulunabiliyorlar. Obama, Merkel diğer müttefiklerimizin liderleri ya da dışişleri bakanları Rus muhataplarıyla görüştüğü zaman itidal çağrısında bulunması doğaldır. Herkes Türkiye’nin haklılığını teslim ediyor, Rusya’nın haksızlığını teyit ediyor. Ama hiç kimse biz de dahil daha fazla tırmanma istemiyor. İstenmeyen bir sorun yaşandı. Şimdi bu sorunu nasıl aşabiliriz. Türkiye haksız mı? Hayır, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan angajman kuralları gereği Rus uçağını düşürmüştür ki, milleti de belli değildir. Kaldı ki daha önce de Rusya defalarca bizim hava sahamızı ihlal etti. Bir ülke geliyor sizin toprağınızı sürekli ihlal ediyor uyarılara rağmen ve her seferinde özür dilemesine rağmen. Dolayısıyla gerginliği aşmak için diyaloğun devam etmesi lazım. Bu anlamda hemen Sayın Lavrov’la görüşmelerimiz oldu. Olayın hemen bir gün sonrasında telefonla görüştük. Yüz yüze de görüştük. Açıklıkla iki tarafta pozisyonunu da, düşüncelerini de söyledi. Ama bundan sonra Rusya’da tırmandırma istemediğini söyledi. Kanalların açık olması gerektiğini söyledik. Tabi duygusallık hakimdi Rusya’da. Maalesef bu duygusallıkla hoş olmayan bazı açıklamalar gerçekleştirdiler, hatta iftiralar da bile bulundular. Bazı kararlar da aldılar. Bu kararlar sadece Türkiye’yi etkilemez, Rusya’yı daha fazla etkiler. Duygusallık içinde alınan kararları Rusya gözden geçirmesi lazım. Biz bugüne kadar onların üslubuyla cevap vermedik, onların aldıkları kararlara karşı ne uluslararası camiaların ambargolarına katıldık ne de karşı adımlar atma işlemlerinde bulundul. Ama sürekli böyle gitmez. Rusya’da da bir tırmanma oldu, son noktaya geldi açıklamalar veya iftiralar konusunda, ki herkes reddetti bu iftiraları Amerika başta olmak üzere. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ailesine yönelik hiç hoş olmayan iftiralar oldu. Bunlar gelir geçer ama olayı kişiselleştirdiğiniz zaman bazı şeyler olmaz. Rusya doğrudan halklara yönelik adımlar atıyor, maalesef nefret söylemlerinde de bulunuyor. Bizim orada yaşayan vatandaşlarımıza yönelik nahoş tutumlar içinde oldular. Bu konuda da uyarılarımızı yaptık. Umarım diyaloğu sürdürürüz ve bu durumdan çıkmak için beraber yöntemler üretiriz" dedi.


Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler