1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Msır'da Demokrasi aldatmacasına rağbet yok
Msır'da Demokrasi aldatmacasına rağbet yok

Msır'da Demokrasi aldatmacasına rağbet yok

Sisi'nin, seçimle başa gelen Muhammed Mursi hükümetini İsrail'in ve Batı'nın desteğini alarak 2013'te askeri darbeyle devirmesinden bu yana Mısır'da parlamenter sistem işlemiyor.

A+A-

Demokrasi aldatmacasına pek rağbet gösterilmemesi üzerine Mısır basınında 'seçmeni olmayan seçim' başlıkları atılıyor.

Oy verme noktalarını ziyaret eden Reuters haber ajansı muhabiri, katılım oranının yüzde 10 civarında olduğunu aktarıyor.

Özellikle nüfusun çoğunluğunu oluşturan genç seçmenlerin sandığa gitmeyi reddettiği ve seçimi "Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi için düzenlenen bir gövde gösterisi" olarak gördükleri ifade ediliyor.

El Mal gazetesinin bugünkü manşetinde 'seçmensiz seçim' başlığı yer alırken, El Şoruk gazetesi de 'kuyruk olmayan seçim' başlığını kullandı.

Sisi hükümeti ise katılımı artırmak amacıyla kamu çalışanlarına bugün yarım gün tatil verileceğini açıkladı.

Parlamenter sistem askıda, Demokrasi'nin ifsadı bir kez daha oratada

Sisi'nin, seçimle başa gelen Muhammed Mursi hükümetini İsrail'in ve Batı'nın desteğini alarak  2013'te askeri darbeyle devirmesinden bu yana Mısır'da parlamenter sistem işlemiyor. Egemenlik yetkisini Alemlerin Rabbi olan Allah'tan alarak yaratılmışlara veren Demokrasi bir yönetim biçimi olmaktan öte insanlara bir yaşam tarzı dayatmasıyla bir "din" formunu alıyor.

Birçok kez ertelenen genel seçimlerin 18-19 Ekim ve 22-23 Kasım tarihlerinde düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Dün ve bugün aralarında ülkenin en büyük ikinci şehri İskenderiye'nin de bulunduğu 14 bölgede oy kullanıldı.

Ancak hükümeti eleştirenler seçim sisteminin Hüsnü Mübarek dönemine benzediğini ve varlıklı adayların kayırıldığını savunuyor.

Sisi yanlısı 'Mısır Aşkına' seçim ittifakının 568 sandalyeli meclisin büyük kısmına hakim olacağı tahmin ediliyor.

Son seçimlerde ikinci parti olan selefi-muhafazakar Nur Partisi'nin oy kaybedeceği tahmin ediliyor ve özellikle Mursi'nin devrilmesinde Amerikan'ın desteklediği Sisi'nin yanında yer aldıktan sonra bu partinin önemli bir darbe aldığı yorumları yapılıyor.

Sosyalist partilerin ittifakı ise seçime katılmama kararı alarak Amerikan emperyalizmin kemik yalayıcısı haline gelen Türk-Kürt sosyalistlerinden daha onurlu bir duruş sergilediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.