1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Muhalif kaynakların rapor ettiği saldırı ve operasyonlar
Muhalif kaynakların rapor ettiği saldırı ve operasyonlar

Muhalif kaynakların rapor ettiği saldırı ve operasyonlar

Muhalif grupların yerel kaynaklara da dayanarak gün içerisindeki saldırı, bombardıman ve operasyonlara dair yayınladığı 21 Kasım gününe ait raporun tercümesi.

A+A-

Muhalif grupların yerel kaynaklara da dayanarak gün içerisindeki saldırı, bombardıman ve operasyonlara dair yayınladığı 21 Kasım gününe ait raporun tercümesi;

Dimeşk vilayeti:

Yerel gözlemciler ,Dimeşkin Cabur mahallesinin 4 defa Esed uçakları tarafından bombaladığını, karadan da askeri birliklerinin mıntakayı ele geçirmek için operasyonlar yaptığı ve ağır toplarla mahalleni ateş altında tuttuğunu aktardılar.

Yine yerel gözlemciler Berdi vadisinde yerleşen şebbiha üssünü muhaliflerin havaya uçurduğunu rapor ettiler. Muhalif birlikler Zeynebiyye'de şebbiha merkezine saldırı yapmışlar ve bunun sonucu şebbihalar Eşrafiyye Vadisi tarafına geri çekilmişlerdir.

Esed rejimi uçakları doğu Ğuta bölgesini yoğun bir şekilde bombalamış, sivillerden onlarca yaralı olduğu bildirilmiştir.

Şebbihalar kanasla doğu Ğutada bir kadını öldürmüş, bir çocuğuda yaralamıştır.

Dera vilayeti:

Müsenna hareketi ve Cihad ketibesi Tarik-us Sed yolu civarında Esed güçlerine kanaslarla saldırı düzenlemişler.Kayıplar konusunda bilgi aktarılmadı.

Muhalifler Esed güçlerini Menşiyye mahallesinde ağır toplarla vurmuşlar. Çatışmaların bölgede yoğuınlaşdığı aktarılmıştır.
Şeyh Miskin de çatışmalarda 2 Esed askeri öldürülmüştür. Şeyh Miskinde 'Onların üzerine kapılardan gidin' adında  paşlatılan operasyonlar kapsamında muhaliflerin i
lerlemesini durdurmak için Esad helikopterleri 6 defa varil bombalarıyla şeyh miskini bombalamıştır. 

Lazkiye vilayeti:

Cebel Ekrad'da muhaliflerin bölgesine sızmaya çalışan Esed birliklerinden 2 asker öldürülmüş, saldırıda akamete uğratılmıştır.

Nusrat-ul Mazlum (mazlumlara yardım) birliği Esed taraftarlarının köyü olan Hekru nu katyuşa füzeleriyle vurmuş, rejim güçlerine ağır kayıplar vermişlerdir.

Hama vilayeti:

Hamanın batısında es-Saklabiyye ile Tel Bakalu'nu bir birine bağlayan yolda muhalifler bir gurup Esed askerine saldırı düzenlemiş, onlardan 4'ünü öldürmüşlerdir.

Yerel kaynakların aktardığına göre  Hakk savaşçıları ve Ensar cephesi Hama askeri havalanını grand füzeleriyle vurmuş, havalanı ciddi maddi hasar gördüğü belirtilmiştir.

İdlib vilayeti:

Yerel kaynaklar rejimin Dimeşk-Halep yolu üzerinde yerleşen, Han Şeyhun da stratejik konumu olan özgürleştirilmiş askeri bir depoyu tekrardan geri almak için Hama askeri havalanından 30 civarında askeri araç, takribi 100 civarında askeri Murek şehrine doğru göndermiştir.
Han Şeyhun da bulunan muhalifler Esed saldırılarına karşı şehri savunmak için suriyenin kuzeyindeki muhaliflere çağrıda bulunmuşlardır.

Rakka vilayeti:

Rakka muhalifleri isimli muhalif örgüt İslam Devleti'nin genellikle muhacirlerden oluşan bir birliğin bulunduğu askeri üssün yakınında araca yerleştirilmiş bombayı patlattıklarını ve bir çok İslam Devleti mücahidini katlettiklerini iddia etmişlerdir. 

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.