1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Muhalifler Halep'in kapısı Handerat'i kaybetmek üzere
Muhalifler Halep'in kapısı Handerat'i kaybetmek üzere

Muhalifler Halep'in kapısı Handerat'i kaybetmek üzere

Suriye’de ÖSO'ya bağlı batı yanlısı muhalefetin en önemli merkezi durumundaki Halep’te rejim güçlerince bir yıl önce başlatılan kuşatma harekatı genişleyerek sürüyor.

A+A-

Şehrin yüzde 45 ila 50’lik bir bölümünü kontrol eden  muhalifler ellerinde kalan son geçiş noktası olan Sifet-Handerat mevkiinde Esed güçlerine karşı direniyor.

Ordu güçlerinin Hanasır’dan bir yıl önce başlattığı kuşatma operasyonu 90 kilometrelik bir hat boyunca sürdü. Rejim, sırasıyla Hanasır, Sifira, Düverine, Halep Havalimanı, Nekkarin, Şeyh Yusuf, Sanayi ve Halep Merkez Cezaevini ele geçirdi.

Handerat Muahayyem mevkii ve Sifet köyü çatışmaların en sıcak yaşandığı iki bölge. Halep’in batı bölgesinde bulunan muhaliflerin tek bağlantı yolu olan Kastillo geçidi Esed güçleri tarafından gerçekleştirilecek  1-1,5 kilometrelik muhtemel bir  ilerlemeden sonra güvenli yol özelliğini kaybedecek.

Suriyeli muhalif grupların Halep'in merkeziyle olan bağlantısı, Leyramon bölgesiyle Handerat arasında kalan 4 kilometre genişliğindeki dar bir koridor vasıtasıyla devam ediyor.

Cephede bulunan ÖSO'cu komutanlar gerekli silah desteğinin sağlanmaması halinde direnmelerinin zor olduğunu belirtti.

Ayrıca Halep’ in direniş için taşıdığı öneme vurgu yapan komutanlar  her şeye rağmen Esed ve destekçilerini püskürtmekte kararlı olduklarını iddiasında.

Şii milisler bölgede

Muhalifler daha önce karşılarında Esed ordusu bünyesinde savaşan Irak, İran, Lübnan ve Yemen’den gelen Şii milislerin bulunduğunu ancak Handerat’ta Afganistan’dan gelen Şii milislerin bulunduğunu belirtti.

65 kilometrelik Kilis Öncüpınar sınır kapısı ile Halep  arasındaki mesafe  savaş öncesi  45 dakikada katedilebiliyorken şimdi bu yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Kuşatma şehrin dışında sürerken 2 milyon insanın yaşadığı Halep’te, akaryakıt, tüp, şeker ve benzeri ürünlerin de fiyatları yüzde 45 zamlanmış durumda.

Elektriğin yaklaşık 1,5 yıldır hiç olmadığı suyun ise sık atılan varil bombalarından dolayı büyük güçlüklerle temin edildiği Halep’te kış şartlarında ısınma sorunu da sivillerin en büyük kaygıları arasında.

Göç dalgası kapıda mı?

Halep'ten başlayıp Kilis'e uzanan 65 kilometrelik hat aynı zamanda muhaliflerin Türkiye ile tek bağlantı noktasını oluşturuyor ve bu hat boyunca yayılan bölgelerde hâlâ büyük bir nüfus yaşıyor. Halep'in tamamen rejimin kontrolüne geçmesi bir yandan muhalifleri Türkiye sınırına doğru çekilmek zorunda bırakacak, bir yandan ise Türkiye'ye doğru büyük bir göç dalgasının yaşanmasına neden olacak.

Şam rejimi daha önce de Humus'ta benzer bir şekilde yaklaşık iki yıl boyunca kuşatma uygulamış ve bölgede büyük bir insani dram yaşanmıştı.

Kuşatma altında tuttuğu bölgelere ilaç ve gıda girişine izin vermeyen rejim güçleri, bu şekilde kenti teslim olmaya mecbur bırakma politikası güdüyor.

Rejimin Humus'ta uyguladığı abluka, Cenevre 2 Konferansı'nda da gündeme gelmiş, varılan anlaşma ile bölgeye gıda ve insani yardım girişine bir süre izin verilmişti.

Kaynak: Al Jazeera/Yılmaz Bilgen

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.