1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Muhalifler iki günlük genel bilançoyu açıkladı
Muhalifler iki günlük genel bilançoyu açıkladı

Muhalifler iki günlük genel bilançoyu açıkladı

Muhalif kaynaklar Suriye genelindeki olaylar hakkında gelen tüm bilgi ve haberleri paylaştıkları genel Suriye raporunun son iki günlük kısmını açıkladılar.

A+A-

Muhalif kaynaklar Suriye genelindeki olaylar hakkında gelen tüm bilgi ve haberleri paylaştıkları genel Suriye raporunun son iki günlük kısmını açıkladılar.  

25 Kasım Çarşamba Muhaliflerin açıkladığı Suriye raporu 

Dimeşk(Şam) Vilayeti: 

-Muhalifler Cubar mahallesinin Menşer cephesinde Rejim güçlerinin hazırladığı tuneli havaya uçurdular. Patlama sonucu birkaç Esed askerinin öldürüldüğü aktarıldı.

-Dimeşk vilayeti Doğu Guta bölgesinin Bala cephesinde şiddetli çatışmalardan sonra bir rejim tankının imha edilmesiyle içindeki mürettebatı öldürüldü.

-Dimeşk yerli medya kaynakları bildirdi ki, Dimeşk'de iki tarafın analaşma yapmasından sonra rejimin kontrolünde olan bölgelere su verilmesi kararı muhalifler tarafından yeniden başlatıldı.

-Sahadaki medya kaynakları bildirdi ki, Nusra Cephesi Kalamun bölgesinin batısında Carud Felita alanında Rejim ve Hizbullat güçlerinin kontrolünde olan 5 askeri noktayı ele geçirdi.

-Muhalifler, Derayya'daki çatışmalarda Esed saflarında savaşan milli savunma komutanlarından Zeyneb Süleymanı öldürdüklerini duyurdular.

-Zablatani mahallesinin pazarına nereden fırlatıldığı bilinmeyen bir füze düştüğü ve neticede 3 kişinin yaralandığı ilaveten maddi hasar oluşturulduğu bildirildi.

Dera Vilayeti:

-Dera kırsalı el-dorar muhabirinin aktardığı bilgiye göre Esed güçlerine bağlı helikopterler patlayıcı varil bombalarıyla Şeyh Miskin şehrine 6 hava saldırısı gerçekleşdirdi. Bu esnada karadan şehrin doğusuna sızmaya çalışan Esed güçleriyle muhalifler arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Muhalifler bir çok Esed askerini öldürmeyi ve yaralamayı başardılar.

-Muhalifler Şeyh Miskin şehrinin yakınlığında olan 82. tugayda yerleşmiş Esed güçlerini ağır toplarla hedefe aldı.

-Dera kırsalnın doğusunda rejim güçlerinin Busra Şam beldesinin batısında olan Banayet kolundan beldeye sızma girişimi birkaç Esad askeri öldürülmek ve yaralanmakla akamete uğratıldı.

Hama Vilayeti

-Morek şehrinin kuzeyinde ağır ve hafif silahlarla muhaliflerle rejim gücleri arasında şiddetli çatışmalar başladı.

-Muhalifler grad füzeleriyle Hama'nın kuzey kırsalında olan Mıhrada şehrini bombaladı.

İdlib Vilayeti:

-Nusret Cephesi salı günü bir açıklama yaptı açıklamada Cephetu Suvvaru Suriye tugayına destek veren gruplarla mevcut olan çözüm yollarının hepsinin tıkanmasına, sebeb olarak mahkemenin engellenmesi ve gözlemci güçlerin geri çekilmesini gösterdi.

Halep Vilayeti:

-Hazm Haraketi Halep Merkezi cezaevi etrafında olan rejim güclerinden 5 askeri keskin nişancı ateşiyle avladıklarını ilan etti.

-İC Halep'in doğusunda 80. tugay cephesinde rejim güclerini havan toplarıyla hedef aldı, havan toplarının bir kısmı isabet etti.

-Muhalifler Halep'in kuzeyinde başlayan şiddetli çatışmalarda rejim güclerine bağlı teğmen Necmeddin Sarminini öldürdüklerini ilan etti.

-Muhalifler Halep'in kuzeyinde yerleşen Uveyc Mecbel alanında giden şiddetli çatışmalar sonrasında rejim güçlerinin bölgeye sızma girişimi boşa çıkartmakla beraber 10'a yakın rejim askerini öldürdüklerini ilan ettiler.

-İC'nin medya ofisi Handarat cephesinde devam eden şiddetli çatışmalar sonrasında rejim güçlerinin topunu imha etmekle beraber mürettebatını öldürdüklerini ifade ettiler.
-İC, rejim güçlerinin Zahra ve Nubl beldelerinde olan askeri kışlalarını yerel yapılarla hazırlanmış cehennem toplarıyla bombaladı. Neticede iki beldedende dumanların yükseldiği görüldü.

-Nurreddin Zengi Tugayları Halep'in batısında Ramusa karayolunda Rejim güçlerinin silah cephanesi olan aracını imha ettiler. Ayrıca Ameriyya mahallesinde rejim güclerinin sığındığı binaları yerel yapılarla hazırlanmış cehennem toplarıyla bombaladılar, toplar hedeflerine isabet etmişdir.

-İC ile rejim güçleri arasında Bureyc cephesinde şiddetli çatışmalar başladığında, Zengi Hareketi Selahaddin mahellesinde rejim güclerinin askeri binasını ağır makineli tüfeklerle hedefe aldı.

-Nayrab Havalimanı civarından Nayrab mahellesine uzanan karadan-karaya yer-yer füzelerle bombalaması eşliğinde 6 kişinin yaralanması ve bir kişinin öldüyü haber verildi.

Rakka Vilayeti:

-Rejim Jetlerinin İslam Devletinin kontrolunda olan Rakka şehrine 9 hava saldırısı düzenlemesinden sonra en az 130 ölü ve 100'den çok kimsenin yaralanmasına neden oldu.

-Rakka şehrinin aktivistleri Suriyede İslam Devleti'nin merkezi  sayılan Rakka vilayeti emniyet istihbarat şefinin öldüğü haberini verdiler.

Deyr zor Vilayeti:
-İslam Devleti'nin yerel kaynakları. Salı günü Mayadin şehrinin Atfalu ul-hayriyye hastanesi yakınlığında zina yapması sebebiyle Abdullah Bedr Salman adlı gence recm hükmü uyguladı. Ayrıca Deyr-ez-Zor şehrinin Takaya caddesinde livata yapması sebebiyle Umar Esad Hammad adlı gencede recm hükmünü uyguladı.
İslam Devleti'ne biatlı Liva-u Kaka Tugayının komutanı Mahmud Matar Havica Sukur'daki  çatışmalar esnasında yaralandı. Ayrıca Deyr-ez-Zor
şehrinin Raşidiyye mahallesinde rejim güçleri ile İslam Devleti mücahidleri arasında
şiddetli çatışmalar yaşandı.

-İslam Devleti 3 aydan daha çok devem eden sürgünden sonra Şuaytat aşiretlerinin kentlerinden birisi olan Gıranic köyünün ahalisinin menzillerine geri dönmesine izin verdi. Aynı zamanda gelecek günlerde şiddetli soğuk nedeniyle Kaşkiyya, Abu Hamam köyleri ahalisininde evlerine geri dönmesine izin verilmesi bekleniyor.

26 Kasım Çarşamba Muhaliflerin açıkladığı Suriye raporu 

Dimeşk Vilayeti:

- Yerel medya kaynakları Cubar mahellesinin güney tarafında Muhaliflerle Rejim güçleri arasında şiddetli çatışmlar olduğunu ifade ettiler.

-Dimeşk Vilayetinde dün başlayan şiddetli çatışmaların ardından Muhalifler Bala beldesinde Rejim güçlerine bağlı savunma noktalarından bir kaçını ele geçirdi.

-Yerel Medya kaynakları Hatit Cariş, Zabideyn, Tayba şehri kollarında Muhaliflerle Rejim gücleri arasında çatışmaların yeniden başladığını ifade ettiler, ayrıca rejim güçlerinin Zabideyn beldesini toplarla bombalaması eşliğinde belde etrafında iki adet karadan-karaya füzelerin düştüğü haber verildi ve sadece maddi hasar oluştuğu açıklandı.

Dera Vilayeti:

-Dera Vilayeti dün sabahdan bu güne kadar Muhalifler, Rejim güçlerinin Şeyh Miskin şehrini geri alma girişimini boşa çıkarttı, ayrıca şiddetli çatışmalar esnasında rejim güçlerinin 20 askerini, 3 tankını ve 23 mm çaplı ağır makineli tüfek kurulumu ile beraber imha ettiler.

-Şeyh Miskin şehrinde başlayan aralıklı çatışmalar esnasında Liva-u Şebebu-s Sunta savaşçıları keskin nişancı ateşiyle iki rejim askerini öldürdü. Ayrıca 20'ye yakın rejim askeri öldürüldü ve 3 askeri araç imha edildi.

-18. Azar fırkası Mahhatta Dera'da belediye meydanı yakınlarında 285. topçu tugayını havan toplarıyla hedefe aldı. Havan toplarının isabet etmesi sonucunda ketibeden dumanların yükseldiği görüldü.

-Muhalifler Rejim güclerinin şiddetli şekilde topla bombalaması eşliğinde Atman Beldesinin batı koluna ilerlemesini geri püskürttü.

-Esed güçleri İbta beldesini ve Yaduda köyünü ağır toplarla bombaladı ve yaralanmalar hakkında net bilgi alınamadı.

Humus Vilayeti:

-İslam Devleti'nin Badiye vilayetinin askeri komutanı Muhammed Hasan Hamid Ebu Hesen künyeli Şair alanları etrafında rejim güçleriyle girilen şiddetli çatışmalar esnasında grubuyla beraber rejim güclerinin pususuna düşmesiyle şehit edildi.

Hama Vilayeti:

-Muhalifler Deyr Mihra'da kontrol noktasında olan milli savunma güçlerini grad füzeleriyle bombaladı. Ayrıca Muhalifler Morek şehrinin 8. noktasınıda füzelerle bombaladı.

-Muhalifler Rejim güçlerinin Tanklar Ketibesi kontrol noktasındaki önemli bir binaya doğru ilerlemesini geri püskürttü.
 

İslam Devleti Hama'nın doğusunda olan Sabura köyünde rejim güçlerinin kontrol noktalarını ağır toplarla bombaladı. Kuleyb köyü ve Tamine şehirlerine ise geniş bir şekilde toplarla bombaladı.

Halep Vilayeti :

-Muhalif Ceyşul Mucahidin Halep'in kuzey doğusunda yerleşen Bureyc köyünde rejim güclerine bağlı bir aded tankı AT-3 Sagger füzesiyle imha ettiler.

-Bir kaç günden beri Handarat cephesinde devam eden çatışmalarda İC, rejim güclerinin cephanelerini imha etti. Muhalifler ayrıca kanasla 2 rejim askerini öldürdüklerini aktardılar.

-Rejim güçlerinin kontrolunda olan Halep şehrinin merkezinde Feyz bölgesinde sebebleri bilinmyen en azı beş kişi Rejim gücleri tarafından göz altına alındı.

-Muhalifler Halep şehrinde Eşrefiye ve Halidiye mahallelerindeki Esed rejimi güçlerinin siperlendiği binalara topçu ateşi, havan ve tanklarla saldırı düzenlediler.

İdlib Vilayeti:

-El dorar Şamiyye muhabiri Ebu Hesen Hamid'in komutanlık yaptığı Suvvar-ul Şimal tugayı ve Mahir Ebu Huseyn'in komuntanlık yaptığı Sukur-uş Şark tugayı Sukur-uş Şam tugayından ayrılıp Ahraru-ş Şam tugayına katıldığını ifade ettiler.

-Nusra Cephesi Cund-ul Aksa savaşçılarıyla Sukur-ul-Ğab, Alviyetu Ansar, Cephetu Hakk savaşçılar arasında Özgür Ordu tugaylarının Nusranın kontrolunda olan İdlibin güney kırslaında Marazita beldesine saldırması esnasında çatışmalar yaşandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler