1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Muhalifler İran'ı Batı'ya şikayet etti
Muhalifler İran'ı Batı'ya şikayet etti

Muhalifler İran'ı Batı'ya şikayet etti

Suriyeli muhalifler, İran'ın Suriye'deki askeri varlığının aşikâr duruma geldiğini belirterek BMGK’dan 'uluslararası hukuka aykırı' işgale son verecek bir karar almasını isteyerek, üvey evlat muamelesi gördükleri efendilerinden bir kez daha medet umdular.

A+A-

Suriyeli muhalif oluşum SMDK'nin Başkan Yardımcısı Hişam Merve, İran’ın Suriye’deki mevcut ‘işgalci’ varlığının, Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşılmasını engellediğini söyledi.

Merve, Esed rejiminin bir yandan Halep’teki çatışmaları dondurmaya hazır olduğunu açıklarken öte yandan bölgeye asker yığdığını ve bölgeyi ablukaya almaya çalıştığını söyledi.

SMDK yetkilisi, İran’ın Devrim Muhafızları güçlerinin geçtiğimiz günlerde güneydeki Dera, Halep, ve Şam’ın kırsalında saldırılar düzenlediğini, ancak bu saldırıların farklı muhalif gruplar tarafından tarafından püskürtüldüğünü ifade etti.

Merve, ÖSO’nun rejim ordusuna yardım eden yüzlerce kişiyi öldürdüğünü ve rehin aldığını iddia etti.

'İran Suriye'yi işgal ediyor'

SMDK, 16 Şubat’ta İran devrim muhafızlarının başkent Şam'ın güneyindeki Dera’da savaştığını açıklamıştı. Fakat bundan aylar öncesinde rafizi milislerin Suriye'deki savaşa katıldıkları ve bir çok katliama imza attıkları biliniyordu.

ÖSO'nun komutanlarından Ahmet Cebbavi, Dera çatışmalarının bizzat İran’ın askeri lideri Kâsım Süleymani ve Hizbullat’ın askeri lideri Mustafa Bedir tarafından yönetildiğini iddia etmişti.

Cebbavi, muhaliflerin rejimin yanında savaşan İran Devrim Muhafızlarına ve Hizbullat’a bağlı askerler rehine aldığını da söylemişti.

SMDK Siyasi Komite Üyesi Muhammed Kaddah,  Safevi İran’ın artık Suriye’de bazı bölgeleri resmen işgal ettiğini  ve cephelerde binlerce askeri olduğunu ifade etmişti.

Eğit-donat anlaşması imzalandı

ABD ile Türkiye, uzun süredir görüştüğü ve Suriyeli muhaliflerin Türkiye'de eğitilmesini öngören eğit-donat anlaşmasını 20 Şubat'ta imzalamıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'eğitilecek güçlerin hem rejimle hem de IŞİD ve bölgedeki diğer terörist gruplarla mücadele edeceğini' belirtti.

Üst düzey Türk diplomatlar, eğitilecek olan muhaliflerin ortak seçim komitesi tarafından seçildiği bilgisini verdi. ABD'nin askeri malzemelerle destek vereceği muhalifleri Türkiye, Kırşehir'de gruplar halinde ve üçer aylık sürelerle eğitecek.

Önümüzdeki günlerde başlaması beklenen Eğit-donat programının toplam üç yıl sürmesi öngörülüyor.

Kağıt üzerinde bir mutabakata varılsada Eğit-donat projesinin pratikte nasıl bir işleyişe sahip olacağı ve ne gibi sonuçlar doğuracağı kapalılığını koruyor. Türkiye'den farklı olarak Amerikalı yetkililer projenin amacının eğitileceği iddia edilen muhalif çete milislerinin İslam Devleti ve diğer şeriat yanlısı gruplara taaruza geçebilecek seviyeye gelmek olduğunu açıkladılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.