1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Muhaliflerin 'Suriye'de yaşanan gelişmeler' raporu
Muhaliflerin 'Suriye'de yaşanan gelişmeler' raporu

Muhaliflerin 'Suriye'de yaşanan gelişmeler' raporu

Muhalif ve yerel kaynakların aktardığı bilgilerin toplandığı, 20 Kasım günü Suriye genelinde yaşanan saldırı ve operasyonlarla ilgili raporun tercümesi. Rapor muhalif kaynaklarca yayınlanmıştır.

A+A-

Muhalif ve yerel kaynakların aktardığı bilgilerin toplandığı, 20 Kasım günü Suriye genelinde yaşanan saldırı ve operasyonlarla ilgili raporun tercümesi. Rapor muhalif kaynaklarca yayınlanmıştır.
 

Dimeşk  Vilayeti merkezi:

Ğuta muhalifleri genel komutanlığı Esed güçlerinin Cubur mahallesine el-mutahallak ın güneyinden ve Abbasiler bölgesi tarafından sızmaya çalışmalarını akamete uğratmışlar. Rejim bölgeyi yoğun bir şekilde, füzelerle, ağır toplarla vurmuş , öyleki başkent kenar mahallelerinde şiddetli patlamaların sesi ve etkisi ulaşmış. Bir çok yerde ağır maddi hasar olduğu aktarıldı.

Dimeşk güneyinde Yermuk mülteci kampında faaliyet gösteren Eknef Beyt-el Makdis ketibesinin yaptığı  el-hakkul mubin (apaçık hakk) ismindeki özel operasyon sonucu rejim güçlerinden bir çok kişiyi öldürmeyi ve yaralamayı başarmışlar. Şöyleki ketibenin savaşçıları şebbihaların bulundukları bölgeye sızmayı başarmış. Kendileriyle getirdikleri kendi yaptıkları varil bombasını onların yakınlarına yerleştirmişler. Bunu farkeden şebbihalarla şiddetli çatışmalar yaşanmış ve sonuçta da bir çok kişi ölmüş ve yaralanmıştır.

Dimeşk etrafı bölgeler:

'Tağutlara veyl olsun' ismli operasyonun savaçşıları Esed güçleriyle yapılan şiddetli çatışmalar sonrası Dimeşk etrafı, Kalamu'nun doğu bölgesi es-Safa mıntakasında onlara ağır kayıplar verdikten sonra bölgede daha iyi konum elde etmişlerdir. gelmişler.

Muhalifler gecenin son saaterind Esed güçleri ve Hizbullat milislerinin Kalamun'dan Ceradul Maara'ya sızma girişimlerini pusuda bekleyerek akamete uğratmışlar. Yoğun çatışmalardan sonra çok sayıda kayıp veren Hizbullat ve Esed güçleri geri püskürtülmüşlerdir. 

Muhaliflerle Esed güçleri arasında Tarikus selam ed duvali yolunda, Şeyh Han beldesinin yakınlarında yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Rejimin Dimeşk'ten Kuneytra vilayetindeki el-Baas şehrine askeri yardım göndermesinin çatışmaya sebep olduğu aktarıldı.

Haleb Vilayeti:

Felek-uş Şam savaşçıları vilayetin güneyi Hantuman bölgesinde Esed güçleriyle yaşanan şiddetli çatışmalarda rejime ağır kayıplar vermiş, en az iki rejim askerini öldürmüş, 57mm ayarındakı rejime ait bir topu ortadan kaldırmayı başarmışlardır. Çatışmalarda çeşitli silahların kullanıldığı kaydınıda geçmişler.

Halep Akyul ve Kadı Asker mahallelerine Esed güçleri havanlarla ateş etmişler. Mahalle maddi hasar görmüştür.

Bu gün sabah saatlerinde, Hazm hareketi emniyet ketibesi komutanı Ebu Abdullah Halebin batısında, Atarib-Urum el-Kubra yolunda silahlı saldırıya uğramış. Saldırı sonucu Ebu Abdullah'ın şoförü, onlara refaket eden bir kişi öldürülmüş Ebu Abdullah ise sağ kurtulmuştur.

Hama Vilayeti:

Esed helikopterleri Hama'nın kuzeyinde Murek, Kufr Nebude, el-Latamine şehrine, Zur el-hiisa mıntakasına varil bombaları attığı bir zamanda Murek şehri civarında muhaliflerle Esed birlikleri şiddetli çatışmalara girmişlerdir.

Muhalifler es-Sakiliyye şehrinde bulunan şebbihalara 3 grad füzesi atmışlar. Sonuç ta en az 2 şebbihanın öldürüldüğü bildirilmiştir. Yine muhalifler Hama askeri havalanını grad füzeleriyle vurmuş, havalanına ciddi ölçüde hasar vermişlerdir.

Humus Vilayeti:

İslam Devletiyle rejim güçleri arasında Şair gaz yatakları civarında ve Tedmurun Cezel ve Satih köylerinde yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Şöyleki, İslam Devleti mücahidleri zengin gaz yataklarını, petrol kuyularını ve Şair mıntakasına bakan stratejik bölgeleri ele geçirmeyi başarmış, bu çatışmalarda çok sayıda rejim askeri öldürülmüş, rejime ait askeri araçlar da havaya uçurulmuştur.

Muhalifler Telbisa şehri yakınında Huş hacı köyünde rejim güçleriyle çeşit çeşit silahların kullanıldığı yoğun çatışmalar yaşanmış,Muhalifler 1 rejim tankını havaya uçurmuş, çoklu sayıdada askerini öldürebilmişlerdir.

Muhalifler Hums kuzey bölgelerinde rejimin Telbisa şehrini ağır toplarla ateş altında tutmasına cevap olaraktan rejim güçlerinin konuşlandığı el-Muhtariye, en-Necme, Eşrafiyye, Muluk muaskerini tank mermileri ve havan toplarıyla vurmuşlardır.

Dera vilayeti:

Muhaliflerle rejim güçleri arasında Tel arid bölgesinde yoğun çatışmalar yaşanmış. Rejim bölgeyi (deyr ades,el-hubariye) helikopterlerden atmak suretiyle varil bombalarıyla bombalamış aynı zamanda da Atman beldesini de toplarla ateş altında tutmuştur.

Muhalifler rejim güçlerinin nokta atışı olarak bombalaması için muhaliflerin olduğu bölgelere elektronik çip yerleştiren bir casusu yakaladıklarını, bu casusun dün yaşanan ve rejim güçlerinin el-Harra şehrine attığı varil bombaları sonucu yaşamını yitiren aralarında çoğunlukla kadın ve çocuklar olan 8 kişinin ölümüne yol açan bombalamanın hedefini belirlemesinde rolü olduğunu kaydetmişlerdir. Casusa ne tür bir ceza verildiği belirtilmemiştir.

Deyr zor Vilayeti:

Rejim Huveyce Sakr mıntakasını yer-yer tipli (karadan karaya ) füzelerle vurmuş. Aynı zaman da Huveyce Sakr ve Hişam beldesini yoğun bir şekilde uçaklarla bombalamıştır.

Haseke Vilayeti:

İslam Devleti ile YPG/PKK arasında Rasul Ayn'ın el-Ehras ve el-Amiriyye köylerinde yoğun çatışmalar yaşanmıştır. 

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler