1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müsteşar yardımcısı herkesin dinlendiğini söyledi
Müsteşar yardımcısı herkesin dinlendiğini söyledi

Müsteşar yardımcısı herkesin dinlendiğini söyledi

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Öğe, Türkiye'de herkesin dinlendiğini iddia etti. Öğe, yerli yazılım olmadan güvenliğin hiçbir zaman tam sağlanamayacağını ifade etti

A+A-

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, Türkiye'de hâlâ herkesin dinlendiğini belirterek, "Türkiye'nin milli bir şebekesi yok. Yani ülkemizde 20 kilometre uzaklıktan bir baz istasyonu trafiğini istediği gibi herkes çekebilir. Herkes dinlenebilir, herkes dinleniyor" dedi.

Cep telefonunda 10 kat daha fazla hız getirecek, yerli dördüncü nesil 4G haberleşme teknolojisi geliştirme projesi ULAK kapsamında, GSM operatörleri Turkcell, Avea ve Vodafone ile işbirliği anlaşması, düzenlenen törenle imzalandı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, “Bu projenin önündeki en büyük engel BTK’dır. Sadece yabancıların kucağında olduğu için yapıyor. BTK’yı şu anda yabancı vendorlar yönetiyor. Yazıklar olsun onlara’ dedi. Öğe, Türkiye’de halen Başbakan dahil herkesin dinlendiğini de söyledi.

Öğe, dinlenmelerinin önlenmesi için kriptolu bir şebekenin olmasını gerektiğini anlatarak, "Bu projenin önündeki en büyük engel BTK'dır. Bilerek yapıyor. Sadece yabancıların kucağında olduğu için yapıyor. BTK'yı şu anda yabancı vendorlar yönetiyor" dedi.

Türkiye'de gizli bir elin olduğunu savunan Öğe, "Nuri Demirağ'ın başına ne geldiyse, Vecihi Hürkuş'un başına ne geldiyse, Devrim otomobillerinin başına ne geldiyse 4G teknolojilerini yerli üreten firmaların başına o gelecek. Ama biz yapacağımızı yapacağız" diye konuştu.

"Yerli yazılım olmadan bilgi güvenliği olmaz"

“2017 yılında 4G lisanlarını verecekleri zaman neden 2015’in Mayıs ayında ihale yapıyorsun?” diyen Öğe şunları söyledi: Bir gerekçesi var. 2013 Eylülünde İTÜ’de toplanan 4G değerlendirme toplantısında o dönemin Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım bu projenin bir yıl öne çekilmesini istedi. Biz 1 yıl öne çektik, 4G 1.5 yıl öne çekti. Temel amaç burada yerli teknolojinin kullanılmamasını sağlamaktı ama bunu yapamayacaklar. Buna izin vermeyeceğiz. Bu ülkede eğer bilgi güvenliğinden bahsediyorsak mutlaka ve mutlaka yerli yazılım ve yerli donanım olması lazım. Bu olmadıktan sonra bilgi güvenliğinden söz etmemiz mümkün değil.

'Türkiye'yi herkes dinleyebilir'

Türkiye’de hala herkesin dinlendiğini iddia eden Öğe, “Türkiye’nin milli bir şebekesi yok. Yani ülkemizde 20 kilometre uzaklıktan bir baz istasyonu trafiğini istediği gibi herkes çekebilir. Herkes dinlenebilir, herkes dinleniyor” dedi. Öğe, dinlenmelerinin önlenmesi için kriptolu bir şebekenin olmasını gerektiğini anlatarak, “BTK’nın böyle bir şeyden de haberi yok. Hiçbir şeyden haberi yok. Bu projenin önündeki en büyük engel BTK’dır. Bilerek yapıyor. Sadece yabancıların kucağında olduğu için yapıyor. BTK’yı şu anda yabancı vendorlar yönetiyor. Yazıklar olsun onlara" diye konuştu.

 

Kaynak:Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.