1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Myanmar'da ne yapılmak isteniyor?
Myanmar'da ne yapılmak isteniyor?

Myanmar'da ne yapılmak isteniyor?

Myanmar Hükümeti, yerli halkı göçe zorlayıp bölgeye Budistleri yerleştirmeye başladı. Bu girişim İngilizlerin Filistin topraklarına Siyonist Yahudileri yerleştirme modeli esas alınarak yapılıyor.

A+A-

3 Haziran 2012  Arakan şehri güneyinde bulunan Toungup şehir merkezinde, bir kadının tecavüz edilerek öldürülmesi ve akşamında 8 hacı, 2 otobüs muavini ve 1 kadının, Budist Rahipler tarafından dövülerek öldürülmesi ile başlayan zulümler hala devam ediyor. 

3-10 Haziran 2012 tarihleri arasında şiddetlenen olaylarda güvenlik güçleri de rahipler ile beraber güney Myanmar'da bulunan Razak, Lalu ve Syed Ahmet köylerindeki evleri yaktılar. İslama müntesip olan yerel halkın ticarethaneleri ve 150,000,000 Kyatlık (120,000,00 $) ticari malları yakıldı. Sawmawna köyündeki bir cami ateşe verildi. 200 Rohingyalı evsiz kaldı.

Bir haftalık bilanço 100’ün üzerinde İslama müntesip Myanamrlının öldürülmesine,350 kişinin yaralanamsına ve 500'ün üzerinde köylünün ise evsiz kalmasına sebep oldu. Hükümet ise saldırgan rahipler ve tetikledikleri çetelere herhangi bir müdahalede bulunmadığı gibi köylüleri göçe zorlamaya başladı.

Yerel gözlemciler bu adımın Hükümet tarafından kasıtlı atıldığına ve olayları bölgenin her yanında canlı tutma hedefi taşıdığına dikkat çektiler.

Myanmar devletinin sistematik zulüm politikaları yetmezmiş gibi, Budistlerin zulümlerine de göz yumuyordu.

Budizme göre haksız yere adam öldürmek kesin yasakların başında gelmesine rağmen, sözde Budist din adamı olan bazı kişiler ”Rohingyalı Müslümanların malları ve canlarını almalarının Budan’in bir emri olduğunu” duyurdular. Bu “sahte Buda emri” gereğince cahil Budist Myanmar halkı Rohingyalilara  karşı devlet destekli terör işlemeye başlaması ile şiddet olayları giderek arttı. 

Ülkede Rohinganlı nüfusun yoğun olarak bulunduğu Arakan bölgesindeki halkı bu topraklardan çıkarmak için her gün tutuklamalar, tecavüzler, ev yakmalar, toplu sürgünler ve katliamlar gerçekleştirilmeye başlandı.

Askeri cunta ve sahte Budist din adamları tarafından dolduruluşa getirilen “Rakhin” Budistler, “Rohingyali” İslama müntesip halkın bölgedeki nüfuzunu yok etmek için üzerine salınıyor.

Myanmar halkına sistematik olarak saldıran ve parça parça köylerin boşaltılmasını sağlayan Rakhin halkından oluşturulan çetelerin silah ve mühimmatı devlet güçlerinden temin ediyor.

Devlet meydana gelen olaylara iki halkın etnik ve dini çatışması süsü vermek istiyorlar. 

Yaklaşık 5 yıldır süren bu acı dramdan sonra bölgeden gelen son haberlere göre Myanmar Hükümeti, yerli halkı göçe zorlayıp bölgeye Budistleri yerleştirmeye başladı. Bu girişimin İngilizlerin Filistin topraklarına Siyonist Yahudileri yerleştirme modeli esas alınarak yapıldığı bildiriliyor.

Arakan Haber Ajansı muhabiri, Myanmar Hükümeti'nin Bangladeş'ten gelen Budistleri Arakan toprakları üzerinde Mongdo, Bosideng, Rasideng kentlerinin kuzey ve güney kesimlerine yerleştireceğini ifade ederken ilerleyen zamanlarda yerlerinin değişeceğini belirtti.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler