1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Namlunun ucundaki şehir, Kerkük
Namlunun ucundaki şehir, Kerkük

Namlunun ucundaki şehir, Kerkük

Daha önce Suriye ve Irak'ta birçok petrol bölgesini ele geçiren İslam Devleti'nin yeni hedefi Irak petrol üretiminin yüzde 40'ının gerçekleştiği Kerkük.

A+A-

Peşmerge güçleri ve İslam Devleti'nin Kerkük kırsalındaki yoğun çatışmasının ardından açıklama yapan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver, Kerkük’te durumun kontrol altında olduğunu söyledi.

Yaver, İslam Devleti'nin saldırılarının ardından bölgeye gönderilen peşmerge güçlerinin saldırılara karşılık verdiğini belirtti.

Bu arada cephede bulunan peşmerge güçlerinin verdiği bilgilere göre, İslam Devleti güneydeki bazı köyleri ele geçirdi ve peşmerge geri çekildi. Aynı kaynak İslam Devleti'nin Kerkük’ü alabilmek için özel bir birlik oluşturduğunu ve saldırıları bu birliklerin yaptığını söyledi.

Kerkük’ün güneyine 12 kilometre mesafedeki Tel El Verd bölgesi ve Mektep Halid Köyü’nü İslam Devleti kontrolünde olduğu aktarıldı.

Bölgedeki tepeye ismini veren Tel El Verd'in kuzeyinde bulunan Irak Kuzey Doğalgaz şirketi İslam Devleti'nin hedefinde bulunan noktalardan biri. Ancak, İslam Devleti'nin attığı havanlar şuan için tesislere ulaşmıyor. 

İslam Devleti ile peşmerge arasında çarşamba günü şiddetini artıran çatışmalar Kerkük kırsalındaki Tel El Verd ve Mektep Halil bölgelerinde yoğunlaşmıştı. 

Dışişleri'nden açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Bakanlık binasındaki açıklamasında, 25-26 Kasım’da İslam Devleti'nin Kerkük’e saldırdığını ve nihai hedefin şehir merkezini ele geçirmek olduğunu söyledi.

Bilgiç, bazı İslam Devleti hedeflerinin koalisyon uçakları tarafından 25-26 Kasım gecesi havadan vurulduğunu, sabah saatlerinde ise hava saldırısının durduğunu açıkladı. 

Dışişleri Sözcüsü, "Kerkük’ün nüfusu 1,4 milyon. Şehir merkezinde ise 900 bin kişi yaşıyor. Dolayısıyla Kerkük’ün düşmesi yeni bir insani krize sebep olabilir" ifadelerini kullandı.

Petrol sahaları ve boru hatları büyük tehdit altında

İslam Devleti'nin Kerkük kırsalındaki saldırılarını artırması bölgede bulunan birçok petrol sahasını ve boru hatlarını da tehdit ediyor. Daha önce İslam Devleti'nin havan toplarının vurduğu boru hattında yangın çıkmıştı.

Kerkük Peşmerge Bölge Komutanı Vesta Resul, çatışmaların sabah saatlerinde oluşan sisten yararlanmak isteyen İslam Devleti savaşçılarının saldırısı sonucu çıktığını belirtmişti. 

Davutoğlu: Kerkük için bazı tedbirler alındı

Başbakan Ahmet Davutoğlu da çarşamba günü Şanlıurfa ziyareti sırasında, Irak'ın Kerkük kentinde salı gecesinden bu yana artan İslam Devleti saldırılarına değinmişti. 

Kentteki durumla ilgili Irak Başbakanı Haydar İbadi ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yle telefonda görüştüğünü belirten Davutoğlu, "Biliyorsunuz dün (salı) gece Kerkük'te IŞİD saldırıları olağanüstü arttı, bunun üzerine bugün (çarşamba) bazı tedbirler alınması icap etti" dedi. 

Başbakan, bu tedbirlerin ne olduğu konusunda ise ayrıntılı bir açıklama yapmadı. 

Barzani'nin geçmişteki açıklaması 

Barzani geçtiğimiz ekim ayında İslam Devleti karşı savaşlarında Türkiye'den silah yardımı aldıklarını açıklamıştı. Ancak Kürt lider Ankara'nın isteği üzerine bunu yardımın yapıldığı dönemde açıklamadıklarını belirtmişti. Barzani, 49 Türk rehinenin İslam Devleti'nin elinde bulunmasından dolayı Ankara'nın bu hassasiyetini anlayışla karşıladıklarını da söylemişti. 

Irak ordusu boşalttı, peşmerge girdi

10 Haziran'da İslam Devleti'nin Musul'da konkrolü tam anlamıyla sağlamasıyla Irak ordusu birçok bölgeyi terk ederek kaçmış, Irak ordusunun boşalttığı Kerkük kentine ise peşmerge girmişti.

O tarihten bu yana Kerkük’ün etrafı KYB bağlı peşmergeler tarafından dört bir yandan çevrili. Kentin güvenliği de bu peşmergeler tarafından sağlıyor. 
İslam Devleti, Ağustos ayında saldırıya geçmiş ve Sincar, Telafer, Mahmur gibi bölgeleri ele geçirmişti. Peşmerge birlikleri ABD uçaklarının hava desteğiyle de bazı bölgeleri İslam Devleti'nden geri almıştı.

Kerkük neden önemli?

Türkiye’nin Kerkük’e bakışı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun daha Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmadan önceki şu sözlerinde gizli: “Kerkük küçük bir Irak’tır, Irak da küçük bir Ortadoğu’dur.”

Kerkük Türkmen Arap ve Kürt nüfusun birlikte yaşadığı bir kent. Kerkük’teki yoğun Türkmen nüfus da Türkiye’nin önem verdiği konuların başında geliyor. Türkmenler, Türkiye dış politikasının önemli argümanlarından biri. Ankara, Türkmenlerin güvenliği ve Türkmen nüfusun yaşadığı bölgelerde istikrarın sağlanmasına büyük önem veriyor.

Birleşmiş Milletler’e göre Irak’ta yaşayan Türkmen nüfus 2 milyon civarında. Türkmenler ise bu sayının çok daha fazla olduğunu belirtiyorlar.
Kerkük açısından Türkiye için hayati öneme sahip bir diğer nokta ise, Kerkük - Ceyhan petrol boru hattı.

Uluslararası enerji ajansına göre, Irak petrolünün mevcut üretiminin yüzde 40’ı Kerkük’te gerçekleşiyor, ülkenin kanıtlanmış petrol rezervlerinin yüzde 6’sı, potansiyel petrol rezervi oranı ise yüzde 9'u  Kerkük’te.
1977’de ilk akışın gerçekleştiği ve yıllık taşıma kapasitesi toplam 70,9 milyon ton olan boru hattı, Ankara - Erbil ilişkileri parlak bir dönem yaşarken Irak petrolünü Türkiye’ye taşıyor.
Irak’ta yaşanan son gelişmeler de petrol akışını kesmedi. Her gün yaklaşık 120 bin varillik Irak petrolü Kerkük - Yumurtalık ham petrol boru hattı üzerinden Ceyhan'a ulaşıyor.

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.