1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Nar'da üretim son yıllarda 2' ye katlandı
Nar'da üretim son yıllarda 2' ye katlandı

Nar'da üretim son yıllarda 2' ye katlandı

Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, hasadı devam eden nar üretiminin son yıllarda iyi bir ivme yakaladığını ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Türkiye'de üretilen 400 bin ton narın yüzde 70'nin Akdeniz illerinde yetiştirildiğini açıklayan İncefikir, Adana'da da 40-50 bin ton hasat yapıldığını söyledi. İncefikir, "Adana'da nar üretimimiz var. Ancak çiftçiler pazarlama noktasında sıkıntılar yaşıyor. Ayrıca nar Avrupa'da işlenmiş olarak piyasaya götürülyor. Türkiye'de kişi başına 2,7 kilogram olan nar tüketimi yeterli değil. Tüketimin artırılması, üretimi destekleyecektir" dedi.

Türkiye'de nar üretiminde özellikle son 10 yılda kayda değer bir gelişme yaşandığını bildiren İncefikir, sözlerini şöyle sürdürdü:"Nar ürünündeki son 10 yılda oluşan üretim patlaması iyi değerlendirilmeli, fiyat istikrarı sağlanmalı, ürün kayıpları azaltılmalı, ihracat çoğaltılmalıdır. Nar'da 2009'da 9,4 milyon dolar olan ihracatımız hızla artarak, 2013'de 111,6 milyon dolara çıkmış, 2014'de 108,4 milyon dolar olmuştur. Talep edilen bir ürün olan narda ihracatın çok daha yüksek rakamlara çıkarılabilir. İhracat desteklenmelidir. Soğuk hava depolarının yeterli olmaması da önemli bir sorundur. Narda hasat dönemi (10-15 gün) kısadır. Nar belli bir olgunluğa geldiğinde durdurulmadan hasat edilmesi gerekiyor. Zamanında hasat edilmediğinde meyvede çatlamalar olmakta ve bu durum ürün fiyatının düşmesine yol açmaktadır."

Nar yetiştiriciliğinde bahçe bakım ve işçiliği maliyetlerinin yüksek olduğunu belirten İncefikir, "Nar, üretici maliyeti yüksek bir meyvedir. Buna rağmen narın piyasa fiyatı kendi kendine oluşmaktadır. Narda sanayi ve sofralık ayrımı yani sınıflama olmayışı da fiyatı etkilemektedir. Ayrıca, tüccarın alım fiyatını geç açıklaması da ürün fiyatlarının düşmesine neden olmaktadır. Nar üreticisinin isteği piyasada oluşan fiyatın maliyetin üstünde olmasıdır. Üretimin devamlılığı için bunun sağlanması şarttır" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler