1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nasrallat'tan Suud'a cevabı zor soru
Nasrallat'tan Suud'a cevabı zor soru

Nasrallat'tan Suud'a cevabı zor soru

Hizbullat lideri Hasan Nasrallat, dün akşam yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap koalisyonunun ABD onaylı Yemen saldırısını değerlendirdi.

A+A-

Suriye'deki binlerce masumun katili Hizbullat lideri Hasan Nasrallah başta Yemen olmak üzere bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendiren bir konuşma yaptı. 

Yemen’e saldıran Suudi Arabistan’ı eleştiren Nasrallat Suudilere cevap veremeyecekleri zor bir soru sordu.

“Eğer Suudilerin öncülüğündeki koalisyon savaş uçaklarını İsrail’e çevirseydi onlara katılırdık” dedi. Nasrallat, Suudi Arabistan’ın Yemen’i yeniden kontrol altına almaya çalıştığını söyledi. Saldırının asıl nedeninin İran’ın ya da Husilerin Suudi Arabistan’a tehdit oluşturması olmadığını iddia etti.

Şii Husilere yönelik saldırıların sona ermesi çağrısı yaptığını belirten Nasrallat, soruna siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini kaydetti. Nasrallat, koalisyona katılan ülkelerin halklarına seslenerek askerlerinin kanlarının sadece Suudi krallığının Yemen’deki kontrolünü yeniden sağlamak için aktığını düşünmelerini istedi. Fakat Nasrallat, milislerinin Nusayrilerle Suriye halkına yönelik gerçekleştirdiği katliam ve işkenceleri dillendirmekten kaçındı. 

Yemen Şiilerinin bu saldırganlığa karşılık vermesinin en doğal hakkı olduğunu belirten Nasrallat, “Kazanacaklarına inanıyoruz” dedi.

Nasrallat, “Eğer savaş İsrail’e karşı olsaydı, bu savaşta işbirliği yapardık ama değil. Savaş Arap halkına karşı” ifadesini kullandı. Ayrıca Suudi Arabistan’ı Yemen’e saldırıp İsrail’e karşı onlarca yıldır hiçbir adım atmaması sebebiyle eleştirdi. 

'Kararlılığınız İsrail'e karşı geçerli değil mi?'

Nasrallat, Suudi Arabistan'ın "Kararlılık Fırtınası" operasyonu hakkındaki sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler onlarca yıldır Filistin’de ve Filistin civarındaki ülkelerde 1948’den bugüne kadar Siyonist rejimin varlığıyla acılara ve musibetlere uğradık; ama bizim için ne kesin kararlılık fırtınası esti ne de kesin kararlılık meltemi… Bunlardan bir Arap meltemi esmesi bizim için bir rüya oldu. Kesin kararlılığınız Filistin’de neredeydi? Yemen’i tehdit görürken İsrail’den neden tehdit hissetmiyorsunuz?

Eğer mesele birilerinin bunu sizden istemesi ise, Filistin halkı yıllardır yardım çığlığı atıyor. 1982’de Lübnan halkı size seslendi; ama umutsuzluk buldu. 2006’da ben sizden hiçbir şey istemediğimi söyledim. Yalnızca bizi rahat bırakın dedim. Ama Filistin halkı hala size sesleniyor ve sizden yardım istiyor.

Gazze’ye yönelik son 51 günlük savaşta evler bombalandı; kadınlar, çocuklar öldürüldü. Gerçi bunu söylemek istemiyorum; ama bunlar da Sünni Müslümanlardı ve siz Arap krallarından ve liderlerinden yardım istediler ama hiçbir adım atmadınız. Bu kahramanlığınız, iradeniz, heybetiniz ve kesin kararlılığınız neredeydi? Bu, üzerinde düşünülmesi gereken acı bir durumdur. Onlarca yıldır bizim bölgelerimiz savaş ve yıkımla boğuşurken Arabistan kılını bile kıpırdatmıyor ama bir anda kesin kararlılık fırtınasının eseceği tutuyor!"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum