1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. NATO Komutanı: "Türkiye görevini layıkıyla yerine getiriyor"
NATO Komutanı: "Türkiye görevini layıkıyla yerine getiriyor"

NATO Komutanı: "Türkiye görevini layıkıyla yerine getiriyor"

NATO'nun Avrupa İşgal Kuvvetleri Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove muhacirlerin cihad bölgelerine geçişlerini önleme adına Türkiye'nin 'yeterince çaba sarfetmediği' eleştirilerine yanıt verdi.

A+A-

NATO'nun Avrupa İşgal Kuvvetleri Yüksek Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove, Amerikan Senatosu'nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'ne 2016 yılı bütçe ve programlarlarıyla ilgili brifing verdi.

Amerikalı Komutan, brifing sonrası gazetecilerin İslam Devleti'ne katılan muhacirlerle ilgili sorusunu yanıtladı. Breedlove Türkiye'nin İslam Devleti'ne katılan muhacirlerle ilgili 'gerekeni yapıp yapmadığı' sorusuna "Bazılarının Türkiye ile ilgili kaygılarını paylaşmıyorum. Türkiye güçlü bir müttefikimiz olarak sorunun farkında ve bizimle o sorun üzerine çalışıyor" yanıtını verdi. 

'Türkiye'nin sorunu bizim de sorunumuz'

Muhacir savaşçı akışının bütün Avrupa’nın sorunu olduğunu dile getiren ABD'li komutan, “Türkiye ile ilişkilerimiz güçlü, işbirliğimiz güçlü. Birçok konuda bize yardım ediyorlar. Şu an eğitim ve lojistik destek sağlıyorlar. Türkiye sorunla kendi sınırlarında uğraşıyor. Çünkü onların sorunu bizim için de sorun. Bu sorun müttefikimiz Türkiye’nin daha doğrudan karşı karşıya kaldığı bir sorunudur çünkü bölgedeki olaylar Türkiye’nin sınırında yaşanıyor. Ayrıca, bölgedeki olayların Türkiye’ye sıçrama ihtimali ve ülkedeki 1,6 milyonu aşkın mültecinin varlığı gibi Türkiye'yi doğrudan etkileyen pek çok etmen söz konusudur” diye konuştu.

'Sorun Türkiye sınırından daha geniş alana yayılıyor'

Tüm bunlara rağmen Türkiye'nin, ABD'nin liderliğindeki İslam Devleti karşıtı koalisyonun güçlü bir müttefiki olduğunu kaydeden Breedlove, Türkiye'nin muhacirler konusunda eleştirilmemesi gerektiğini vurguladı.

“Türkiye’yi bu konuda ayırmayacağım. Daha önce de tartıştığımız üzere, yabancı savaşçılar pek çok bölgeden geçiyor. Bir kısmı Libya üzerinden İtalya’ya gelen mültecilerin arasında geliyor. Bu insanlar Kuzey Afrika ve Mağrip'te kolayca dolaşabildikleri için bunların Avrupa’ya girebilecekleri pek çok nokta mevcut. Türkiye’nin de yabancı savaşçı akışı ile ilgili sorunu vardı. Şimdi konuyla ilgileniyorlar fakat bu, onların sınırlarından daha geniş bir alana yayılan bir sorundur.”

Yabancı savaşçıların ülkelerine döndüklerinde saldırı düzenleyebileceklerine dikkat çeken Breedlove, Irak ve Suriye’ye giden yabancı savaşçıların çeşitli askeri kabiliyetler edinerek ülkelerine döneceklerini ve bunun örneklerini Paris'teki Charlie Hebdo dergisine düzenlenen baskın ve Kopenhag saldırılarında gördüklerini kaydetti. 

Bu konuda ülkelerin yaptığı çeşitli çalışmaların bulunduğunu ifade eden Breedlove, NATO’nun da başta istihbarat paylaşımı olmak üzere bu soruna el atacağı vaadinde bulundu. Breedlove, NATO'nun özellikle istihbarat konusunda müttefik ülkelerle yakın işbirliği yapacağına vurgu yapıp, "Bu sorunun sadece askeri bir sorun olmadığını anlamamız gerekiyor. Her ülkenin kendi sınırları içindeki istihbaratı iyi değerlendirip birbirleriyle paylaşması gerekiyor" dedi. 

 

Kaynak: AA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.