1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Ne Dolmabahçe mutabakatı? Nerden çıkmış böyle bir şey”
"Ne Dolmabahçe mutabakatı? Nerden çıkmış böyle bir şey”

"Ne Dolmabahçe mutabakatı? Nerden çıkmış böyle bir şey”

Adana'da toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, "Ne Dolmabahçe mutabakatı? Nereden çıkmış böyle bir şey? Böyle bir mutabakat söz konusu değil. Bu iktidarın terör örgütüyle bir mutabakatı söz konusu değildir, olmamıştır" dedi.

A+A-

Adana'da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, siyasi parti liderlerinin, TBMM'nin kuruluşunun 96'ıncı yıl dönümü nedeniyle özel gündemle toplanan Meclis Genel Kurulu'nda birer konuşma yaptıklarını hatırlattı. Erdoğan şunları söyledi:

"Bir tanesi iç savaştan bahsediyor, terör örgütü arkasında ya. İkide bir, Dolmabahçe mutabakatından bahsediyor. Ne Dolmabahçe mutabakatı? Nereden çıkmış böyle bir şey? Böyle bir mutabakat falan söz konusu değil. Bu iktidarın terör örgütüyle bir mutabakatı söz konusu değildir, olmamıştır." 

"Örgütü besleyen, teşvik eden ve destekleyenler..."

"Türkiye'ye bakınca sadece hendekleri görenler, bunlara sesleniyorum, 'Bu hendekleri kazdıranlara bakın' diyorum. Türkiye'ye bakınca, sadece terör olaylarını görenler, o olayların müsebbibi olan, örgütü besleyen, teşvik eden ve destekleyenlerdir. Türkiye'ye bakınca sadece Suriyelileri, sadece çaresiz göçmenleri görenler, o insanların ülkelerini yaşanmaz hale getirenlerdir. Halbuki gerçek Türkiye, üreten Türkiye'dir, büyüyen Türkiye'dir, her alanda tarih yazan Türkiye'dir. Adana'ya, Adanalı kardeşlerime işte bu çabalarıyla, gayretleriyle, azimleriyle Yeni Türkiye'nin inşasına verdikleri destek için şükranlarımı sunuyorum."

"Karşısına dikilen teferruattır"

Cumhurbaşkanı öncesinde de Adana’da Enerjisa Tufanbeyli Termik Santrali'nin açılış törenine katıldı. İthal kömüre karşı olduğuna dikkat çeken Erdoğan santral karşıtlarına da, "teferruat" dedi.

Erdoğan'ın buradaki konuşmasından satır başları ise şöyle:

"İllâ ithal kömür alalım gayreti içerisinde olanlar var. Ben şahsen ithal kömürün ülkemize gelmesine karşıyım. Niye karşıyım? Cari açığı tahrik ettiği için karşıyım. Benim yerli kömürüm var mı? Var. İthal kömürden 5 kullanacağına bundan 10 kullanırsın ama yerli kömür kullanırsın. Böylece cari açığı düşürürüz."

"Yeterli petrol ve doğalgazımız olmayabilir ama zengin sayılabilecek kömür kaynaklarımız var."

"Bizdeki bazı çevrecilerin kömür, hidroelektrik ve nükleer santraller karşıtı eylemleri hiçbirimizi yanıltmasın. Bunlara çok fazla kulak asmaya da gerek yok. Gereğini yapmak durumundayız. Benim için aslolan milletimin, ülkemin menfaatidir. Bunun karşısına dikilenlerin hepsi teferruattır, bunu bir kenara koyalım. Köprü yaparsın, baraj yaparsın, her şeye bunlar karşı çıkarlar. Ağaç dikersin karşı çıkarlar. Hepsinin karşısındalar."

"Bildiğiniz gibi bu tür yatırımlarda birçok 'İstemezük' diyenler çıkar fakat bunların üzerine üzerine gitmek suretiyle onlara bunu kabul ettirmek durumundayız, tüm milletimizin menfaati, çıkarı için, ülkemizin menfaati, çıkarı için."

Avrupa'ya seslendi: Gerçek fotoğrafı görmek istiyorsan buraya bak

"Ey Avrupa, ey dünya! Eğer Türkiye'nin gerçek fotoğrafını görmek istiyorsan işte buraya bak. Terör sadece bizim değil tüm insanlığın sorunu. Terör olayları üzerinden Türkiye'yi okumaya kalkarsan yanılırsın. Tamamı da siyasi hesapların ürünü, tamamı da ideolojik körlüklerle, çarpıtmalarla, yalanlarla bezeli raporlar Türkiye'yi anlatmıyor, anlatamaz da. Türkiye'yi anlamak için bakacağın yer işte burasıdır. Bu tesis, bu yatırımlar, bu hizmetlerdir." 

 

Kaynak: Al Jazeera

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler