1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ne oldu da Yasin el-Kadı terör listesinden çıkarıldı?
Ne oldu da Yasin el-Kadı terör listesinden çıkarıldı?

Ne oldu da Yasin el-Kadı terör listesinden çıkarıldı?

ABD, 10 ay önce terörist olduğundan emin olduğu Yasin El Kadı'yı, kara listesinden elle tutulur bir gelişme olmaksızın sürpriz bir şekilde çıkardı.

A+A-

11 Eylül saldırıları sonrası başlatılan cadı avında olaylar ile ilgisi olmamasına rağmen güçlü ekonomik bağlantıları sebebiyle ABD tarafından kara listeye alınan Suudi Arabistan vatandaşı Yasin El Kadı, 13 yıl aradan sonra sürpriz bir şekilde listeden çıkarıldı. Türkiye’de de uzun süre tartışma konusu olan El Kadı'nın ismi, en son 17 Aralık operasyonunda gündeme gelmişti.

Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göre; ABD Hazine Bakanlığı, Suudi Arabistan vatandaşı 59 yaşındaki Yasin El Kadı’yı , sürpriz bir biçimde 13 yıl sonra terör listesinden çıkardığını duyurdu. Hazine Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, karalisteden çıkarma kararının Yasin El Kadı’nın Aralık 2012’de verdiği bir dilekçe ile başlatılan kapsamlı soruşturma sonrası “şimdiki şartları” göz önünde bulundurularak alındığını söyledi. Fakat şimdiki şartlar konusunda bir açıklama yapılmadı.

 

Yasin El Kadı, 11 Eylül 2001 saldırıları ve El Kaide ile hiç bir ilgisi olmayan ekonomik olarak adından söz ettiren bir petrol zenginiydi. Fakat ABD'nin dünyanın dört köşesinde başlattığı sürek avını fırsat bilerek ekonomi politikalarına uygun olarak istenmeyen adamları kara listeye alıyordu. Bu isimlerden biride Yasin el-Kadı'ydı. 1955 Kahire doğumlu, Suudi Arabistan vatandaşı iş adamı, Bush Yönetimi tarafından, saldırılarla ilişkisi olduğu iddia edilerek 12 Ekim 2001'de terörizme destek suçundan karalisteye alınmıştı. Beş gün sonra, 17 Ekim 2001'de ise El Kadı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin de kara listesine dahil edilmişti. Ondan iki gün sonra, 19 Ekim'de de Avrupa Birliği Konseyi aynı yönde bir karar açıklamış, böylece El Kadı, yedi günde hem ABD, hem BM, hem de AB’nin düzenlediği kara listelerin hepsine birden girmişti.

AB ve BM'ye karşı verdiği hukuk mücadeleleri

Ancak bu kararların ardından Suudi işadamı avukatlarıyla uzun sürecek bir hukuk mücadelesine girişti. Ve El Kadı, karar alma süreçlerindeki bazı usul hataları nedeniyle önce 2010'da Avrupa'nın sonra da 2012'de BM'nin listesinden tamamen çıkmayı başardı. Ancak konu o dönem Türkiye'de başka bir tartışma başlatmıştı. El Kadı, BM'nin kararı uyarınca Türkiye'deki Bakanlar Kurulu’nun 22 Aralık 2001'de aldığı malvarlığını dondurma kararına karşı açtığı davada dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan nezdinde destek bulmuştu. Zira Erdoğan, 25 Aralık 2006'daki TBMM tutanaklarına göre “Evet, Yasin El Kadı'yı tanıyorum, kendisine inanıyorum, güveniyorum, param kadar da kefilim, kefil olurum” demişti.

ABD 10 ay önce emindi de şimdi ne oldu

ABD Hazine Bakanlığı Sözcüsü John Sullivan, Ocak ayında yaptığı yazılı açıklamada, “Yasin El Kadı ABD tarafından belirlenen kara listede kalmaya devam ediyor” demişti. Sullivan, “Bu konuda Türk hükümetinin yaklaşımını nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna ise “Tek söyleyebileceğim, biz kararımızdan eminiz” diye yanıt vermişti.

Sullivan'ın ardından Hazine Bakanlığı finansal istihbarat biriminin sözcülük görevini üstlenen Hagar Chemali, ABD Yönetimi’nin El Kadı hakkındaki tutumunu neden değiştirdiğine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Bugün Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) Yasin El Kadı’yı Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar (SDN adı verilen karaliste) listesinden çıkardı. Ekim 2001’deki 13224 sayılı Yürütme Kararı’nın ardından 'Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist' olarak işaretlenen El Kadı, OFAC’a Aralık 2012’de listeden çıkarılmak için bir dilekçe sundu. Kapsamlı bir soruşturma ve OFAC’ın elindeki bilgilerin dikkatlice incelenmesinin ardından, OFAC, El Kadı’nın terörist olarak belirlenmesiyle sonuçlanan şartların artık geçerli olmadığını belirledi. Buna uygun olarak da OFAC kendisini listeden çıkardı. OFAC’ın kararı, tamamen El Kadı’nın şimdiki şartlarının değerlendirilmesine dayanıyor.”

Bu ani karar değişikliğinin, Joe Biden'in Türkiye ziyareti sonrasına gelmesi akıllara ABD yönetiminin Erdoğan'dan El Kadı'nın listeden çıkarılması karşılığında uzun süredir isteyip de elde edemediği askeri desteği aldığı seçeneği geliyor.

Aynı zamanda cumhuruyetçi hükümetin iktidarda olduğu bir dönemde listeye alınan El Kadı'nın listeden çıkarılmasından çok kısa bir süre önce Obama kabinesinin tek cumhuriyetçi bakanının istifa etmesi de dikkatlerden kaçmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.