1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nedir bu Şii sevdası?
Nedir bu Şii sevdası?

Nedir bu Şii sevdası?

Daha önceden İslami hassasiyetlere sahip olduğunu iddia eden kurumlara yönelik birçok saldırı oldu. Fakat bunlar ne medyada yer aldı ne de ciddi manada bir adli soruşturma yapıldı.Şii camisine yapılan saldırı ise herkesi ayağa kaldırdı.

A+A-

Medya olayı manşetlere taşıdı. Hızlı bir soruşturma açıldı. Yetmedi diyanet işleri başkanı bizzat ziyaret edip 'buraları kendi ellerimle yapacağım.'dedi.
En sonunda da İHD olayla ilgili bir rapor hazırladı.

İHD hemen el attı

Muhammediye Camii imamı Hamza Aydın, müezzin Ehed Coşkun, Ehlibeyt Alimleri Derneği Genel Başkanı Hasan Kanaatlı ve Esenyurt Emniyet Amiri Seçkin Çengeloğlu ile yapılan görüşmeler sonrası hazırlandığı belirtilen raporu İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa ve MYK Üyesi Hulusi Zeybel açıkladı.

‘Hangi mezheptensiniz?’ diye soruldu
Raporda yangın anının yanı sıra saldırıdan yaklaşık 10 gün önce camiye gelen bir şahıs ile imam arasında geçen diyaloglara yer verildi. 25-30 yaşlarında bir şahsın, 14-15 yaşlarında 2 gençle cami imamına gelerek ‘hangi mezheptensiniz’, ‘Şia mısınız’ diye sordukları, cami imamının ise ‘biz selefiyiz’ dediği aktarıldı. Cami imamı ve müezzininin yangın anına ilişkin tanıklıklarına da yer verilen raporda 3 Kur’anın yanı sıra 300 ciltlik Hadis külliyatının kül olduğu aktarıldı.

‘Tesadüf olduğunu düşünüyoruz’

Öte yandan Esenyurt Emniyet Amiri Seçkin Çengeloğlu ile yapılan görüşmede olayın kundaklama olup olmadığına ilişkin somut bir kanıt olmadığını belirttiği ifade edildi. Raporda Çengeloğlu’nun şu ifadelerine yer verildi:

"Tesadüf olduğunu düşünüyoruz. İkinci olayda bir saldırı amacı yok. Tamamen hırsızlık amacıyla bölgede tinerci olarak bilinen bir şahsın tek başına yaptığı bir iş ve duvar saatini çalmış, onu da bulduk. Savcılığa sevk ettik ve oradan da serbest bırakıldı.”

"Günah keçisi IŞİD"

Yapılan görüşmeler sonrası olayın planlı bir şekilde yapıldığını anladıklarını iddia eden İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa, “İlk giden şahıs sıradan bir şahıs değildi. Yaptığı sıradan bir tehdit değildir. AKP’nin Ortadoğu’da izlediği politika ile doğrudan bağlantılıdır. İstanbul’un göbeğinde cemevine yönelik saldırı, açık ve net IŞİD İstanbul’da diyebiliyoruz” dedi.

Boğa, “Siz şiddeti, terörü görmezseniz, sırf sizin mezhebinizden olduğu için terörü kutsarsanız, ses çıkarmazsınız o terör gelir sizi de bulur. Bugün Caferilere yönelik bu saldırı siyasi mesajları olan bir saldırıdır” diye konuştu.

Toplantıda konuşan MYK Üyesi Hulusi Zeybel de "IŞİD artık İstanbul’da. İstanbul’da olduğunu biliyorduk ama İlk defa Türkiye’de inanca yönelik bir saldırı gerçekleştirdi” dedi.

Raporda cami cemaatinin ve imamın ciddi ölçüde güvenlik endişesi taşıdığı, ilk tehdit ve takip eden olaylar için güvenlik önlemlerinin alınmadığı belirtildi.

Bu açıklamalar dahi insanların zihnindeki algıyı ortaya çıkartmak için yeterli oluyor. Hopa da İHH'nın iftar tırına yapılan saldırı da bunun başka bir örneği. İslam Devletine açıktan düşmanlık besleyen bu kurum 'kelle kesenleri burada istemiyoruz'  diyerek ilçeden kovuldu.
Son günlerde sistemli bir şekilde artan Suriyelilere yönelik linç kampanyası resmi tamamlamada oldukça yardımcı oluyor. Sanki birileri dört bir kanaldan  bir yerleri uyandırmaya çalışıyor.
Yoksa, yıllardır dışladıkları insanları 'İran a gidin' diyerekten küçümseyenlerin bir şii camisi için gösterdikleri bunca hassasiyeti anlamak imkansız olur.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.