1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. New York Times: Erdoğan kendini 'Halife' sanıyor
New York Times: Erdoğan kendini 'Halife' sanıyor

New York Times: Erdoğan kendini 'Halife' sanıyor

New York Times yazarlarından Friedman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendini 'halife' sandığını iddia etti.

A+A-

New York Times gazetesinin yazarlarından Thomas L. Friedman, İslam Devleti'ni ve koalisyon ile ilgili gelişmeleri ele aldığı son yazısında, Erdoğan'ın kendisini 'halife' sandığını ileri sürdü.

Friedman, ”Nasıl ki her İsraillinin içinde bir miktar Batı Şerialı ‘Yahudi yerleşimci’ varsa, neredeyse her Sünni’nin de içinde bir miktar halifelik hayali vardır” diyerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 3’üncü köprüye ‘Yavuz Sultan Selim‘in adını vermesinin tesadüfi olmadığını yazdı. Friedman, Erdoğan’ın Ortadoğu’da çoğulcu bir demokrasiden ziyade ‘kendisinin başında bulunacağı bir Sünni halifelik hayali kurduğu‘na dair şüphelere değindi.

İşte o yazıdan bazı satırlar:


"Neyse ki en azından Recep Tayyip Erdoğan modern dünyada yaşıyor. Ama durun bir dakika; Erdoğan’ın Boğaz’a inşa ettiği en yeni köprüye konulmasında ısrar ettiği isim ne? Yanıt: Yavuz Sultan Selim.

1’inci Selim, dönemin Şii Fars imparatorluğu Safevileri 1514’te yenilgiye uğratan Sünni Türk sultanıydı. Şiiliğin, ataları Selim’in gazabına uğrayan bir kolu olan Alevi azınlık köprünün adını protesto ediyor.

Bu ismin bir anda ortaya çıkmadığını biliyorlar. Britanicca Ansiklopedisi’ne göre, 1’inci Selim, imparatorluğu Suriye, Suudi Arabistan ve Mısır’a genişleten, ‘Müslüman dünyada Osmanlı liderliğini ortaya çıkaran‘ sultandı. Selim daha sonra yüzünü doğuya döndü ve Osmanlı’nın Sünni İslam’ının hakimiyetine ‘siyasi ve ideolojik bir tehdit‘ yönelten Safevi Şii hanedanlığına yöneldi. Selim, hem Osmanlı İmparatorluğu’nun sultanı hem de bütün Müslümanların halifesi ilk Türk liderdi.

...

Nasıl ki her İsraillinin içinde bir miktar Batı Şerialı ‘Yahudi yerleşimci‘ varsa, neredeyse her Sünni’nin de içinde bir miktar halifelik hayali vardır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.