1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. New York Times'ın 'ABD misket bombası kullanmıyor' Yalanı
New York Times'ın 'ABD misket bombası kullanmıyor' Yalanı

New York Times'ın 'ABD misket bombası kullanmıyor' Yalanı

New York Times tarafından yapılan haberde, ABD'nin misket bombası anlaşmasına uyduğu ve bombayı kullanmadığı öne sürüldü. Ancak ABD'nin anlaşmayı imzalamadığı gibi, maddelerine de uymadığı biliniyor.

A+A-

The Intercept, New York Times'ın ABD ve misket bombasına dair haberiyle ilgili gerçekleri ortaya çıkarttı. Haberde ABD'nin misket bombasının yasaklanmasına dair 117 ülke tarafından imzalanan anlaşmayı imzalamadığı, ancak buna uymakta olduğu söyleniyordu.

ABD Misket Bombası Kullanıyor
Ancak ABD'nin Aralık 2009'da ABD Başkanı Barack Obama "Nobel Barış Ödülü" almadan bir kaç hafta önce Yemen'de misket bombası kullandığı ve "35 kadın ve çocuğu" öldürdüğü aktarılıyor.

Olayın sorumluluğunu üstlenmeyen ABD, olayı doğrulayan Yemenli gazeteci Abdülilah Haydar Şayi'yi de Yemen'deki ABD yanlısı hükümete tutuklatıyor. Olay Uluslararası Af Örgütü ve Wikileaks tarafından ortaya çıkartılan bir belgeyle de doğrulanıyor.

ABD Misket Bombası Satıyor
Bunun ardından Yemen, Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon tarafından misket bombalarıyla vurulmaya başlanıyor. Bu saldırılarda da çok sayıda sivil öldüğü biliniyor.

ABD, Suudi Arabistan dahil pek çok ülkeye misket bombası sağlarken, ABD Savunma Bakanlığı'nın Ağustos 2013'de açıkladığı rakamlara göre Suudi Arabistan'a satılan misket bombalarından 640 milyon dolar kazanıldığı aktarılıyor.

2006 yılında da İsrail'in ABD yapımı misket bombaları kullanarak Lübnan'da yüzlerce sivili öldürdüğü bildiriliyor. The Intercept, bu olayı New York Times'ın da geçmişte doğruladığını hatırlatıyor.

ABD'nin misket bombası kullanımının ve sağlamasının daha pek çok örneği veriliyor. Bunun ardından New York Times, haberde "düzeltme" yaparak, ABD'nin bu anlaşmayı imzalamadığı gibi uymadığını da kabul ediyor ve ABD'nin bombayı kullanma hakkını saklı tuttuğunu, depoladığını ve transfer ettiğini itiraf ediyor.

 

Kaynak:The Intercept

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.