1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Numan Kurtulmuş'tan Gazze ile ilgili önemli açıklama
Numan Kurtulmuş'tan Gazze ile ilgili önemli açıklama

Numan Kurtulmuş'tan Gazze ile ilgili önemli açıklama

Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Hükümet Sözcüsü olan Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Mare-Cerablus hattı ve Gazze ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Açıklaması sırasında Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'a Gazze ile ilgili bir soru yönetildi.

Kurtulmuş'tan Gazze ile ilgili önemli açıklama

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Gazze sorusu üzerine Yahudi devleti İsrail'in uyguladığı abluka ve Türkiye ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "İsrail ile olan ilişkilerimizin düzelmesi için 3 şartımız vardı, bunların 2'si yerine getirildi. İsrail'in, Gazze şehrinde sürdürdüğü son derece haksız abluka olduğu da söz konusu" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: 

"Bizim üçüncü teklifimiz de bu ablukanın azaltılması yada kaldırılmasıdır. Bu ambargo meselesi normalleşmeden Türkiye'nin evet demesi çok mümkün gözükmüyor."

Kurtulmuş'a Mare-Cerablus hattıyla ilgili "IŞİD" sorusu

Hükümet Sözücü Kurtulmuş, “IŞİD’le mücadele noktasında Türkiye’nin ABD'ye Türkiye üzerinden bir Cerablus harekatı teklif ettiğini öğrendik Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından. Bu harekatın detaylarını paylaşabilir misiniz?” sorusu üzerine de şu şekilde yanıt verdi:

"Türkiye'nin önceliği toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması"

"Şimdi tabi harekatın detaylarını paylaşamayız ama şunu söyleyebiliriz; Öncelikli olarak maalesef Suriye’de sahada her gün yeni  bir oyun, tabiri caizse oyun içinde oyun, farklı şekillerde bu uygulanmakta ve maalesef bu oyunların önemli bir kısmı da Türkiye’yi rahatsız eden bir noktaya gelmektedir. Rahatsız etmeyi sadece politik bir rahatsızlık olarak söylemiyorum. İşte kilise atılan roketleri bombaları görüyorsunuz ya da Türkiye’ye karşı faaliyet gösteren PYD benzeri bir takım terör örgütlerinin de nasıl faaliyetlerini geliştirdiğini görüyorsunuz. Dolayısıyla Türkiye kendi sınırlarının korunması kendi toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunmasını birinci öncülüğü olarak kabul etmektedir.

"Mare-Cerablus hattı hayati bir hat olarak belirlenmiştir"

Ve bunun için baştan beri ifade ettiğimiz gibi özellikle Mare-Cerablus hattı da Türkiye’ye karşı saldırıların korunabilmesi için hayati bir hat olarak belirlenmiştir. Bu hem stratejik olarak böyledir hem askeri olarak böyledir.

"Türkiye üzerine ne düşüyorsa yapacaktır"

Dolayısıyla bu hattın korunması, bu hatta Türkiye’ye karşı doğrudan hedef alan birtakım terör örgütü hareketlerinin hareketli olmamasını sağlamak için Türkiye bunun için üzerine ne düşüyorsa yapmakta kararlıdır. Ve bu anlamda da Mare-Cerablus hattı çerisinde IŞİD'in durdurulması ve diğer terör örgütlerinin durdurulması da Türkiye'nin önceliklerinden birisidir."

Putin'in açıklamasına yanıt

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Rusya lideri Putin'in açıklaması oldu; 'Türkiye ile ilişkileri iyileştirmeye hazırız ancak Ankara adım atmalı' dedi. Ankara’dan nasıl bir adım gelecek? Özür ya da tazminat gündem de mi?.." sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"Ne Türkiye Rusya'yı gözden çıkarabilir ne de Rusya Türkiye'yi..."

"Rusya ile olan ilişkilerimize gelince, bakın Rusya ile ilgili uçak krizi ortaya çıktığından beri şimdi tekrar onu tartışmayalım, konuşmayalım. Ama sürekli olarak şunu söyledik. Dedik ki; ne Türkiye Rusya’yı gözden çıkarabilir, ne Rusya Türkiye’yi gözden çıkarabilir. Çünkü Türkiye ve Rusya bu bölgede bu coğrafyada iki kadim komşudur. Zaman zaman rakiptir, zaman zaman tarihsel olarak rekabet içerisinde olmuş, zaman zaman dostluk içerisinde olmuş ve her alanda da ilişkilerini geliştirmiş olan iki ülkedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler