1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nusra'dan Amerikan yanlısı muhaliflere ağır darbe
Nusra'dan Amerikan yanlısı muhaliflere ağır darbe

Nusra'dan Amerikan yanlısı muhaliflere ağır darbe

Esed rejimine yönelik operasyonlara çıktıkları esnada Cemal Maruf hareketinin Nusret Cephesi merkezlerine saldırması ile başlayan olaylar, Hazm Hareketi’nin Nusra direnişçilerini tutuklaması ile devam etmişti.

A+A-

Bu saldırıların ardından Nusret Cephesi, Cemal Maruf ve Hazm Hareketi’ne operasyonlar başlattı.

“Suriye Devrimciler Cephesi(SDC-SRF)” adlı Amerika destekli muhalif grubun elebaşı Cemal Maruf, yayınladığı bir videoda Nusret Cephesi'ne ve lideri Cevlani’ye hakaretler yağdırarak Nusret Cephesi’ni Cebel ez Zaviye’ye çağırarak meydan okudu.

Cemal Maruf’un bu meydan okuması üzerine harekete geçen Nusret Cephesi, kısa rürede Zaviye Cebel’de hakimiyeti sağladı. Cemal Maruf ve Hazm Hareketi örgütleri Nusret'i İslam Devleti'ne benzemekle ve haricilik yapmakla suçlamıştı.

Hazm hareketinden bir çok kişi silahları ile birlikte Nusret Cephesi’ne katıldı. Operasyonun üçüncü gününe yaklaşıldığında ise Hazm ve Cemal Maruf’un SRF hareketleri İdlib bölgesinde tamamen tasviye edilmiş oldu.

Nusret'in kısa süre önce Amerika'nın Cemal Maruf'a gönderdiği ağır silahlara ve mühimmatlara el koyduğu belirtildi. Bunun yanı sıra Cemal Maruf'un direnişçilerden ve Suriye halkından katlettiği kişilerin cansız bedenlerini attığı kuyularda gün yüzüne çıktı. Cemal Maruf'un Amerika'nın desteği ile kısa sürede mayfavari bir oluşuma gittiği görülüyor. Grubun Suriye halkına gelen tonlarca ilaç ve gıda yardımına da el koyduğu, halka dağıtmadığı ve karaborsada sattığı belirtildi. 

Bunların yanı sıra Nusret Cephesi, baskınlarda ele geçirdiği ve 40.000 kartonun üzerinde sigarayı da imha etti.

Ayrıca operasyonlarda onlarca ağır silah ve Amerikan yapımı TOW anti-tank füzeleri ele geçirildi.

Bu gelişme batılı uzmanlar tarafından Amerika'nin İslam Devleti'ne karşı geliştirdiği son stratejisinin aldığı ağır bir darbe olarak yorumlanıyor. 

Çünkü ABD yönetimi, İslam Devleti'ne karşı karşı savaşmak için eğitip silahlandırdığı iki ılımlı Suriyeli muhalif güç olan Cemal Maruf'un SRF'si ve Hazm Hareketi Nusret Cephesi'ne teslim oldu. Her iki örgüt İdlib bölgesindeki üslerini ve silahlarını Nusra'ya teslim ederken, iki grubun üyeleri de ya teslim oldu ya da Nusra'ya katıldı.

Washington'ın Suriye'de PKK/YPG ile birlikte İslam Devleti'e karşı savaşacak kara gücü olarak gördüğü Suriye Devrimci Cephesi(SRF) ve Hazm Hareketi 6 aydır ABD'den "Grad" ve "tow" tanksavar füzeleri gibi ağır silahlar alıyordu.

Bu silahların Nusret Cephesi'nin eline geçmesinin ABD için büyük bir darbe olduğu yorumları yapılıyor.

Suriyeli ılımlı muhalifler ise gelişmelerden Washington'u sorumlu tutuyor.

"Amerikalılar bizi terketti, Esad'a yardım ediyor" diyen muhalifler, İslam Devleti'ne yönelik hava operasyonlarının Esed rejimine yaradığını savunuyor.

Suriye ordusunun son haftalarda muhaliflere yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdığına da dikkat çekiliyor.

Gelişmelerin, Özgür Suriye Ordusu'nun sonunu getirmesinden endişe ediliyor.

İdlib, Özgür Suriye Ordusu'nun Suriye'nin kuzeyinde önemli varlık gösterdiği son bölgeydi.

b1gwwjaiyaanatt.pngb1gwwj1icae4tcy.png5-730x370.png6-730x370.png

Kuyulardan çıkarılan çürümüş cesetler; 

b1hrrhnicaev0b_.jpgb1hqp-riuaasld0.jpgb1hsev0icaaedfi.jpgb1hshemimaa60gh.jpg

b1hudhkcaaa6ela.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum