1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nusret Cephesi, şirk merkezi için yıkım kararını uyguladı
Nusret Cephesi, şirk merkezi için yıkım kararını uyguladı

Nusret Cephesi, şirk merkezi için yıkım kararını uyguladı

El Kaide’nin Suriye kolu olan Nusret Cephesi, ülkenin güneyindeki Dera kentinde yer alan Ehl-i Sünnet alimlerinden İmam Nevevi'nin ölümünden çok sonra inşaa edilen türbesi için alınan yıkım kararını uyguladı.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Nusret Cephesi’nin Dera’nın Neva kasabasında yer alan, İmam Nevevi'nin ölümünden yıllar sonra yapılan, kendisinin yıllarca mücadele ettiği şirk ve cehaletin bir ürünü olan türbesini yıktığını duyurdu.

İmam Nevevi, 13. Yüzyılda yaşamış meşhur İslam alimi, muhaddisi ve hukukçularından biri olarak tanınıyor. 44 yaşındayken vefat eden İmam Nevevi, ünlü hadis kitabı Riyazu's-Salihin'in de yazarı.

Kendisinin en meşhur eserlerinden olan Riyazu's-Salihin'de türbe, yatır gibi mekanlarda yapılan şirk fiillerinin açık bir şekilde nehyedildiği görülecektir.  

Suriye’de Nusret Cephesi’nin yanısıra İslam Devleti'de bir çok türbe için yıkım kararı almış ve bunu tatbik etmişti.

İslam dinini temel kaynaklarını göremzden gelen basın kuruluşları halkı yanıltmak amaçlı yaptıkları haberlerde birer şirk merkezi olan türbe, kabir ve yatırların yıkılma nedenlerini açıklamaktan özellikle kaçınıyor.

İslam Devleti ve Nusret Cephesi dışında irili ufaklı bir çok İslami grup kontrol altına aldıkları tüm bölgelerde 'İyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak' düsturu gereği bu gibi yıkım kararlarını uyguluyorlar.

Müslümanlar için sembol eylemlerin başında gelen Taliban'nın Buda'nın Afganistan'daki devsa putlarını yıkması bir köşe taşı olarak önemini halen koruyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.