1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama ısrarla davet ediyor
Obama ısrarla davet ediyor

Obama ısrarla davet ediyor

NATO zirvesinde gündeme gelen fakat Türkiye'nin soğuk baktığı Haçlı koalisyonu için Obama dün katıldığı bir televizyon programında bölge ülkelerine tekrar çağrıda ulundu.

A+A-

Barack Obama, Amerikan NBC televizyonuna verdiği röportajda, İslam Devleti'ne karşı verilen mücadelede son dönemde kendilerinin attığı adımlardan bahsederek "bir sonraki aşamanın ise bazı atak stratejilerine başlamak" olduğunu kaydetti.

Obama, bu noktada salı günü Kongre liderleriyle bir araya geleceğini, çarşamba günü de mücadele stratejisini açıklayacağını söyledi. 

Ancak stratejinin bölgeye Amerikan askerinin gönderilmesini içermediğini vurgulayan ve bu yöndeki fikirleri “büyük bir hata” olarak değerlendiren Obama, şunları kaydetti:

"Bu, Irak savaşına eşdeğer bir durum değil. Bu, son 6-7 yıldır düzenli olarak yürüttüğümüz terörle mücadele kampanyasına benzer bir yaklaşım olacak. Amerika’nın liderliği sayesinde, bu konuda geniş tabanlı uluslararası ve bölgesel koalisyon kuracağımıza inanıyorum. Bölgeye 100 bin Amerikan askeri göndermek gibi bir arayışımız yok. Sahadaki Irak ve Kürt askerlerini desteklemek için hava saldırıları düzenleyen uluslararası bir girişimin parçası olacağız. Iraklıların bir plan oluşturmasına yardım edeceğiz ki IŞİD’ın ele geçirdiği yerleri tekrar kazanmaya başlasınlar."

"Sünnilerle çalışmalıyız"

Obama, Kongre’nin planını onaylayıp onaylamayacağına yönelik bir soru üzerine, İslam Devleti'ne karşı Kongre’den gereken yetkiyi alacağını dile getirdi.

Obama, "Suriye’de ılımlı muhaliflere de daha çok kaynak sağlamalıyız. Çünkü, bu Sünni bölgede Sünnilerle çalışmadığımız müddetçe, bu problemler olmaya devam edecektir. Dolayısıyla hem Irak hem Suriye’deki stratejimizde amaç IŞİD üyelerini ve varlıklarını ele geçirmek" dedi.

Obama, bu noktada Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün gibi Sünni ülkelerin "adım atmalarına" ihtiyaç olduğunu belirterek "Onların da müdahil olması lazım. Bu onların bölgesi. onlara bizden daha çok doğrudan tehdit oluşturuyor" iddialarında bulundu. 

Bölgedeki Sünni ülkelerin bu konuda daha aktif ve daha katılımcı olmaya başladığını, kimi ülkelerin askeri, kimilerinin siyasi alanda adımlar attığını bildiren Obama, "Onların bu meselede oynayacakları rol büyük" diye konuştu. 

Obama, İslam Devleti’nin sosyal medyayı aktif kullandığına da işaret ederek "Buradaki soru: ılımlı Sünni ülkelerin ve liderlerin ne zaman ‘IŞİD’in temsil ettiği şeylerin İslam olmadığını’ söylemek için sistematik biçimde çalışacağı" dedi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.