1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama'dan BM'de silik konuşma
Obama'dan BM'de silik konuşma

Obama'dan BM'de silik konuşma

ABD Başkanı Obama, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda son konuşmasını yaptı. Rusya için "Kaybettiği ihtişamını güç kullanarak kazanmaya çalışıyor” dedi. Suriye için ise diplomatik çabaların süreceğini söylemekle yetindi.

A+A-

Haçlı ABD'nin Başkanı Barack Obama, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ilk gününde liderlere hitap etti. Suriye savaşı, Filistin sorunu, Ukrayna gibi konulara kısaca değinerek geçen Obama'nın son BM konuşmasının oldukça silik ve etkisiz olduğu görüldü

Yaklaşık 50 dakika süren konuşmada dünyadaki ‘radikal eğilimlerin ve göç krizinin sona ermesi için’ eşitsizliğin sona ermesi, fakirliğin önlenmesi ve çatışmaların son bulması için diplomatik çabaların önemini anlattı.

8 yıldaki iki başarısı; İran ve Küba ile görüşmekmiş

2016 sonunda görevi yeni seçilecek başkana devredeceği için BM Genel Kurulu’nda son konuşmasını yapan Obama, başkanlığı boyunca ABD’nin İran'la yürüttüğü nükleer müzakereler, Küba ile ilişkilerin tesis edilmesi gibi diplomatik başarıları(!) anlattı.

ABD'nin ilk siyah başkanı, güçlü devletlerin fakir bölgelere yapacağı yardımların ‘hayırseverlik’ değil, dünyada eşitliğin sağlanması için yatırımlar olduğunu yalanını söylemekten kaçınmadı. 

Suriye'deki acizliğini giderayak itiraf etti

Obama, beş yıldır süren Suriye savaşına dair ise ‘diplomasiyle sorunun çözülebileceğini’ söylemekle yetindi:

“Kazanılacak kesin bir askeri zafer yok. Şiddeti durdurmak ve ihtiyacı olanlara yardım ulaştırabilmek için diplomasi alanındaki yoğun çabalarımıza devam etmek zorundayız.”

"ABD’nin sadece kendi çıkarlarını düşünmeyen nadir super güçlerden olduğunu" savunan Obama, tehlikeye giren ateşkesle ya da BM’nin yardım konvoylarının Suriye’de bombalanması gibi güncel gelişmelerle ilgili detaylı bir yorum yapmadı.

Suriye'de ateşkes

Obama’nın konuşması, Dışişleri Bakanı Kerry’nin Rus mevkidaşı Lavrov’la ateşkes üzerine yaptığı görüşmeden ve “ateşkesin sürmesi için umutlarının sürdüğünü“ açıklamasının ardından başladı.

Suriye’de ABD ve Rusya arasında sekiz gün önce varılan ancak defalarca ihlâl edilen ateşkes anlaşması, BM yardım konvoylarının vurulması ve görevlilerin hayatını kaybetmesinin ardından ciddi anlamda tehlikeye girdi. Yardım konvoylarının ülkeye girişleri durduruldu.

Ateşkesin başarılı olması halinde ise Moskova ve Washington’ın Suriye’de ortak operasyonlar yapması planlanıyordu.

Liderler genel kurulda konuşmalarını yaparken New York’ta bakanlar da Suriye ile ilgili kapsamlı toplantılar yapmaya devam ediyor. Obama da konuşması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı 'göç' konulu bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

Rusya’ya ‘imparatorluk çağı’ dokundurması

Suriye savaşının ardından Ukrayna’da yaşanan çatışmalara da değinen Obama, Rusya’yı sınırlarının güvenliğinin kalmayacağı konusunda uyardı:

“Eğer komşularının işlerine müdahale etmeye devam ederse, içeride popülaritesi artabilir, milliyetçi hevesleri besleyebilir ama bir yandan da zamanla itibarını zedeleyecek ve sınırlarını daha güvensiz hale getirecektir. İmparatorluk çağını arkada bırakan bir dünyada, kaybettiği ihtişamını güç kullanarak yeniden kazanmaya çalışan bir Rusya görüyoruz.”

Trump’ı isim vermeden eleştirdi

Obama konuşmasında isim vermeden Trump’ın ‘kapalı toplum’ yaklaşımını da eleştirdi. Küreselleşmenin önemini anlatan Obama, işbirliği yapmayan farklı ulusların çatışmalara girmesinin çok daha kolay olduğunu belirtti.

"Dünya duvarlar örmek için çok küçük. Duvarlarla çevrilmiş bir ulus ancak kendisini hapsetmiş olur" diyen ABD Başkanı, izolasyon, milliyetçilik ve tahammülsüzlüğün dünya için çok tehlikeli olacağını söyledi.

“Filistinliler tahrikleri bırakıp, İsrail'in meşruiyetini kabul etsin”

Obama konuşmasında İsrail-Filistin sorununa da değindi. “İsrail’in kalıcı olarak Filistin topraklarını işgal edemeyeceğini görürse ve Filistinliler de tahriklere son verip İsrail’in meşruiyetini kabul ederse, iki taraf da bu durumdan faydalanır” dedi.

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler