1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Obama'nın İslam Devleti'ne saldırmasına saygı duyuyorum"
"Obama'nın İslam Devleti'ne saldırmasına saygı duyuyorum"

"Obama'nın İslam Devleti'ne saldırmasına saygı duyuyorum"

Suriye'de Esed rejimine karşı silahlı mücadele vermeye çalışan fakat iç meselelerinden başını kaldıramayan ve sürekli batı yardımına muhtaç olan ÖSOnun kurucusu Riyad Esad, ÖSO'nun İslam Devleti'ne karşı ABD ile işbirliği yapmayacağını söyledi.

A+A-

Obama'nın İslam Devleti'ni bombalamasını saygı duyuyorum

Obama’nın İslam Devleti’ne karşı hava saldırıları düzenleme konusunda aldığı karara saygılı olduğunu ifade eden Esad, “Acaba Obama, Suriye rejimi insanlığa karşı akıl almaz suçlar işlediğinde Suriye halkının hürriyet talebine saygı duymuş muydu?” diye sordu.
İslam Deevleti'nden önce Suriye rejiminin katliamlar yaptığını ve kimyasal silah kullandığını hatırlatan Esad, şunları kaydetti:
"Söz konusu vahşetler işlenirken niye hiç kimse harekete geçmedi. Irak’ın eski Başbakanı Nuri Maliki’ye bağlı çeteler herkesin gözü önünde Irak halkına karşı 'organize biçimde devlet terörü' uygularken Amerika kılını bile kıpırdatmadı. Amerika’lı gazetecilerin öldürülmesi ve stratejik ortakları saydığı Şii ve Kürtler tehdit altında kalınca 'insanlık vicdanları' uyandı."

SUK desteklemişti

Suriyeli muhaliflerin lideri Hadi Bahra, yazılı açıklamasında Obama'nın açıkladığı "IŞİD'le mücadele stratejisi" çerçevesinde ABD ile çalışmaya hazır olduklarını açıklamıştı.
Uzun zamandan beri bölgedeki İslam Devleti tehlikesine dikkat çektiklerini belirten Bahra, koalisyonun askeri kanadı olan ÖSO'nun 'güvenilir ve iyi donanımlı' bir güç oluşturabilmesi için desteklenmesini istedi.
Bahra, "ABD Kongresi'ni Başkan'ın politikalarını mümkün olan en kısa zamanda onaylamaya ve ÖSO güçlerinin eğitilmesine ve bu güçlere teçhizat sağlanmasına izin vermeye çağırıyoruz" dedi. 

Esad, "ÖSO, Amerika'nın IŞİD'e yönelik savaşında yer almayacak. ÖSO'yu yanında görmek isteyen, Esed'i düşürmeye ve devrim hedeflerini içeren plana dair güvence versin" dedi.
Gerçekte ÖSO'yu bitirmeye çalışanın Amerika olduğunu ifade eden Esad, "Suriye'nin milli birlik ve zafer ordusu ÖSO'yu kırmızı listeye alarak bitirmeye çalışan ABD, ılımlı muhalif adı altında farklı gruplara destek verdi. ABD, halkın gözünde ÖSO'yu kendisinin işbirlikçisi olarak göstermesi için basını yönlendirdi. Suriye devrimine kurulan tüm komplolara rağmen varlığını sürdüren ÖSO, Suriye devriminin güvencesi olmaya devam ediyor" diye konuştu.
"Devrimin başından beri sürekli olarak 'ılımlı muhalifleri destekliyoruz' diyen Amerika'dan, rejim güçlerinin ilerlemesi için muhalifleri bölmekten başka bir şey görmedik" diyen Esad, şöyle devam etti:
"ABD, tıpkı Irak'ta olduğu gibi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. ÖSO değişmedi. Halk, muhalif grup olarak ayrılanların hepsini tek tek biliyor. ABD, halkları özgürleştirmeyi değil, Mısır, Yemen, Irak ve Libya'da yaptığı gibi köleleştirmeyi istiyor. Amerika, her zaman İsrail'in yanında yer alarak halkların özgürleşmesine karşı duruyor." 

'ABD, PKK'ya silah veriyor'

Amerika'yı komşu ülkelere zarar vermesi için PKK'ya silah vermekle suçlayan Esad, "PKK'nın rejim yanlısı olduğu herkes tarafından biliniyor. Çıkarlar uğruna değişen dosyaların kurbanı Suriye halkı oluyor" ifadelerini kullandı.
Esad, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Suriyelilerin kanı ve toprağını kendilerine mübâh gören Hizbullah çeteleri, Ebu’l-Fadli’l-Abbas, Feyleku’l-Kudüs ve Bedr gibi örgütleri kınamayanlarla bile işbirliği yapmamızı mı istiyorlar? Bunlar, Suriye halkını kurtarmak için Suriye'ye girmediler. Ancak terör adı altında, özgürlükleri uğruna yola çıkan gençlerin kanındaki izzet ve onuru kırmak için geldiler. Bunlar, ölüm ve savaşı değil, milli sloganlarla özgürlük istediler ve suçlu rejimin düşürülmesi için savaşıyorlar."
Suriye’deki muhalefetin 'ılımlı' ve 'ılımlı olmayan' olarak sınıflandırılmasına üzüldüğünü dile getiren Esad, "Suriye halkı devrim başlatmıştır. Devrim, 'ılımlı' ve 'ılımlı olmayan' şeklinde sınıflara ayrılamaz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.