1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öcalan'ın çıkışı için ilk adım
Öcalan'ın çıkışı için ilk adım

Öcalan'ın çıkışı için ilk adım

Batman Milletvekili Ayla Akat Ata “Terörle Mücadele Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair” kanun teklifini meclise sundu.

A+A-

Kanun teklifindeki Öcalan'ı etkileme durumu olan şu maddeler öne çıktı:

2) Ağırlaştırılmış müebbet cezasına mahkum edilmiş olanlar yirmi yılını, müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar on altı yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yaralanabilir

3) Koşullu salıverilme için infaz kurumunda geçirilmesi gereken süre;

a- Birden fazla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 24 yıldır (…)”

“5)Koşullu salıverilme süresinin hesaplanmasından hükümlünün 18 yaşını dolduruncaya kadar infaz kurumunda geçirdiği bir gün, iki gün olarak;elli beş yaşını doldurmuş olması halinde infaz kurumunda geçirdiği bir gün, iki gün olarak; altmış beş yaşını doldurmuş olması halinde infaz kurumunda geçirdiği bir gün, üç gün olarak;

yetmiş beş yaşını doldurmuş olması halinde infaz kurumunda geçirdiği bir gün, dört gün olarak; seksen beş yaşını doldurmuş olması halinde infaz kurumunda geçirdiği bir gün, beş olarak dikkate alınır”.

Kanun teklifindeki bu maddelere bakıldığında;

Yakalandıktan sonra getirildiği İmralı’da yapılan yargılama neticesinde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Abdullah Öcalan’ın; 15 Şubat 2014’te İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki 15. yılı dolmuş oldu.

Batman milletvekili Ayla Akat Ata’nın verdiği kanun teklifi şayet kabul edilirse; 66 yaşındaki Abdullah Öcalan bu kanundan yaralanarak dışarı çıkabilecek.

Hesaplama sonucu 27 yıl cezaevinde kalmış sayılacak Öcalan cezasının infazıda tasarıya göre  24 yıl olduğu için 3 yılda fazladan yatmış olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.