1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. OHAL uzatılacak mı? Erdoğan'dan önemli açıklamalar
OHAL uzatılacak mı? Erdoğan'dan önemli açıklamalar

OHAL uzatılacak mı? Erdoğan'dan önemli açıklamalar

27. Muhtarlar Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, Lozan'ın zafer diye yutturulmaya çalışıldığını belirtirken 'OHAL uzatılacak mı?' sorusuna açıklık getirdi. Erdoğan, Olağanüstü halin uzatılmasını hükümete tavsiye etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan "27. Muhtarlar Toplantısı"nda Adıyaman, Ankara, Artvin, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Isparta, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Niğde, Ordu ve Samsun'dan gelen muhtarlara hitap etti.

Erdoğan açıklamalarında, darbe girişimi sonrası Türkiye'ye gelen liderin olmadığı bununla beraber bütün liderlerin Paris'teki olay için toplandığını, Lozan'ın zafer diye yutturulmaya çalışıldığını, OHAL'in uzatılmasının hükümete tavsiye edildiğini ve darbe girişiminde demokrasinin hedef alındığını ifade etti.

"Demokrasimiz hedef alındı"

Türkiye'nin son 14 yılında maruz kaldığı ihanetler içinde FETÖ mensuplarının darbe girişiminin çok farklı bir yere sahip olduğuna işaret eden Erdoğan, "Daha önceki ihanet girişimlerinde hedef, genellikle doğrudan biz oluyorduk, başında bulunduğumuz hükümet oluyordu, ülkemiz ve milletimiz yaşananlardan dolaylı olarak etkileniyordu. Bu defa bizimle birlikte canıyla, kanıyla, varlığıyla bizatihi milletimizin kendisi hedef alındı, ülkemiz hedef alındı, demokrasimiz hedef alındı." diye konuştu.

"Lozanı bize zafer diye yutturmaya çalıştılar"

"Tarihte bize ne yaptılar. 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan'ı 'zafer' diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada" ifadelerini kullanan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"İşte şu an Ege'yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik. Zafer bu mu? Oralar bizimdi. Oralarda bizim camilerimiz, mabetlerimiz var ama şu anda hala Ege'de kıta sahanlığı ne olacak, havada, denizde ne olacak bunları konuşuyoruz, hala bunun mücadelesini veriyoruz. Niye? İşte o anlaşmada masaya oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar, o anlaşmanın hakkını vermediler. Veremedikleri için şimdi onun sıkıntısını biz yaşıyoruz. Şayet aynen bu darbede de başarılı olsaydı, Sevr'i dahi aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı."

Olağanüstü hal (OHAL) uzatılacak mı?

Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiyesi, hükümetin kararı ve TBMM'nin de onayıyla 21 Temmuz'dan itibaren 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini anımsattı.

Bu konunun çok önemli olduğunu, bu mekanda muhtarlarla bu konuyu paylaşmak istediğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Demokrasi noktasında benim muhtarımla aramda bir fark var mı?"

"Olağanüstü hal konusunu speküle eden, bunu sağa sola çekmeye gayret edenler var. Şimdi ben bunu sizlerle ve milletimle etraflıca paylaşayım ki bunu speküle edenler... Benim muhtarım bunu anlar ya o bize yeter. Çünkü şu anda ben muhtarlarımın şahsında milletimle konuşuyorum. Bu toplantı önemli bir toplantı ama birileri bir şey anlamıyor. Atanmış kimdir, seçilmiş kimdir? Ben cumhurbaşkanı olarak seçilmişim ama benim muhtarım da seçilmiş. Demokrasi noktasında benim muhtarımla aramda bir fark var mı? Yok. O da seçilmiş ben de seçilmişim ama biri muhtar olarak seçilmiş biri de cumhurbaşkanı olarak seçilmiş. Bir defa bunu birbirinden ayırmak lazım. Eğer, demokratik parlamenter sistem diyorsan burada kalkıp muhtarı alçaltamazsın, küçük göremezsin. Zira demokrasinin terazisi seçimdir. Seçimle gelene saygı, millete saygıdır. Bu bu kadar önemlidir."

Erdoğan, kanun hükmünde kararname ve olağanüstü hal gibi uygulamaların sadece terörle mücadele ile sınırlı kalacağının, günlük hayata hiçbir olumsuz yansımasının olmayacağının daha ilk günden açıkça ifade edildiğini dile getirdi.

Bundan 14-15 yıl önce ülkede olağanüstü halin olduğunu ama o dönemde ülkenin belli yerlerinde belli saatlerde sokağa dahi çıkılmadığını anımsatan Erdoğan, şu an ise günlük hayatın işlemesinde tam aksine bir rahatlık, kolaylık ve güvencenin olduğunu vurguladı.

"Olağanüstü halin 3 ay daha uzatılması tavsiye edildi"

Erdoğan, "Bütün bunları yaparken bir diğer taraftan da tabii ki FETÖ ile mücadelenin aynı şekilde diğer terör örgütleriyle ilgili mücadelenin devletin yapısı içindeki o yapılanmayla mücadelede bizim hızımızı artırıyor. Bu işi hızlandırmamız lazım. Bu işte rehavet olmaz. Bu devletin, bu terör organlarının uzantılarından arındırılması için zamana ihtiyacı var. Biz şu anda zamanla yarışıyoruz. Mesele öylesine derin ve öylesine girift ki 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülüyor. Bunun için dün yaptığımız Milli Güvenlik Kurulu toplantısında olağanüstü halin 3 ay daha uzatılması hükümete tavsiye edildi. Hükümetimiz de gerekli değerlendirmeleri yapacak gerekli adımları atacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan: Olağanüstü halin uzatılması Türkiye'nin yararına...

"Terör örgütü mensuplarının yurt dışına nasıl kaçtıklarını görüyorsunuz değil mi?" diye soran Erdoğan, "Yani bunlar için 24 saat çok önemli. Anında kaçabiliyor, anında gidebiliyor. İşte kimileri bakıyorsunuz Amerika'nın sokaklarında, caddelerinde, kimileri Avrupa'nın sokaklarında, caddelerinde, ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşabiliyor ve bunları istediğimiz halde bunlar oralarda dolaşabiliyor." diye konuştu.

Erdoğan, olağanüstü halin 3 aylık süreyle uzatılmasının Türkiye'nin yararına olduğunu vurgulayarak, Fransa'daki ufak bir eylem nedeniyle dünyanın liderlerinin oraya gittiğini, Paris'te toplandıklarını anımsattı.

Türkiye'deki darbe girişimi sonrası Türkiye'ye gelen lider olmadı

Erdoğan, Türkiye'de demokratik rejime yapılan darbe nedeniyle 241 kişinin öldüğünü, 2 bin 194 kişinin yaralandığını hatırlatarak, "Acaba hangi lider geldi?" sorusunu yönelterek, birkaç telefonun ötesinde Türkiye'ye gelen liderin olmadığını bildirdi.

Fransa'da 1 yıldır OHAL var

Erdoğan, Fransa'da ilan edilen "olağanüstü hale" dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Fransa'da üç ay, artı üç ay ve son olarak da altı ay olmak üzere toplamda bir yıllık olağanüstü hal var. Dünyadan kimse Fransa'ya diyor mu 'Siz niye bir yıl olağanüstü hal ilan ettiniz.' Bakan arkadaşlara bunlar akıl veriyorlar, diyorlar ki 'Bir yıl olağanüstü hal Türkiye için doğru değil, şu üç ayı bir daha uzatmayın ha'. Dur bakalım, sabırlı ol. Belki 12 ay da yetmeyecek. Bizim görevimiz nedir? Bu milletin can, mal, nesil, akıl güvenliğini korumaktır, devam ettirmektir, önce biz bunu sağlayacağız. Onun için de kimse bize takvim belirlemesin, kimse bizim yol haritamızı tayin etmesin. Bu yol haritasını bu ülkenin hükümeti belirler, bu ülkenin kurumları belirler. Şimdi bunlar kalkıyor, bize yol haritası çiziyor. Ya siz bir defa Türkiye'ye ne zaman kalkıp da dost oldunuz, gerekli olan destekleri verdiniz. Hepsi bu darbenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını bekliyorlardı. Bunların hepsinin bilgileri bize ulaştı, geliyor. Zil takıp oynamaya çalışanlar veya o saati bekleyenler vardı ama Rabbim, milletim onlara bu fırsatı vermedi."

"ABD'de bir kişinin ölümü, OHAL ilan edilmesine neden oldu"

Türkiye'deki olayın Fransa'dan ve birçok yerden çok farklı olduğuna işaret eden Erdoğan, Amerika'nın bir eyaletinde bir kişinin öldürülmesinin ardından olağanüstü hal ilan edildiğine dikkat çekti. 

"PKK, FETÖ'nün üzerindeki baskıyı azaltmak için eylem yapıyor"

"PKK'nın son dönemde artan eylemlerinin tek bir sebebi vardır, FETÖ'nün üzerinde oluşan baskıyı azaltmak ve Suriye'de Türkiye'nin dikkatini dağıtmak. Esasen 2015 temmuz ayında Güneydoğu'daki bazı ilçelerimizde başlattıkları 'çukur' eylemleri PKK'yı bölge halkı nezdinde neredeyse tamamen bitirdi. Daha da bitecekler, ben buna inanıyorum.

Bu örgütün ve uzantısı kuruluşların toplantılarına katılım geçmiş yıllara göre onda birin dahi altına düştü. Bölgedeki kardeşlerimiz, PKK'nın sadece belirli güçlerin taşeronluğunu yaptığını, örgütün kendisiyle ve çocuklarının geleceğiyle hiçbir ilişkisinin olmadığını bu sürede açık bir şekilde gördü. Daha da önemlisi 15 Temmuz darbe girişimine karşı en güçlü tavrın gösterildiği yerlerin başında bu bölgemiz geliyor. Çünkü çok çektiler, çok darbe yediler."

15 Temmuz resmi tatil olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz artık 'Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü' olarak dün Milli Güvenlik Kurulu toplantımızda hükümete tavsiye edilmiştir ve her 15 Temmuz artık şehitlerimizi, gazilerimizi anma günü olarak, o gün tatil edilecektir." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler