1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Onlarca Merkez Medya mensubu gözaltına alınabilir
Onlarca Merkez Medya mensubu gözaltına alınabilir

Onlarca Merkez Medya mensubu gözaltına alınabilir

Yasadışı dinleme ve casusluk suçlamalarından tutuklu bulunan bir polis şefi, aralarında Yeni Şafak, Türkiye, Star ve Yeni Akit'den birçok gazeteci hakkında şikayette bulundu.

A+A-

Yasadışı dinleme ve casusluk suçlarına karıştığı için tutuklanan paralel Emniyet Amiri Kürşat Durmuş, Selam Örgütü'yle ilgili davayı haber yapan gazeteleri ve çalışanlarını savcılığa şikayet etti. Durmuş'un şikayet dilekçesini kabul eden savcı 38 gazeteci hakkında soruşturma başlattı.

Savcı Bayrampaşa, Bağcılar, Beşiktaş, Bahçelievler ve Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlükleri'ne birer tebligat göndererek şu talimatı verdi:

"Olayın aydınlatılması bakımından gerekiyorsa şüphelilerin ev ya da iş yerlerinde ve bilgisayarlar kütüklerinde mahkemeden alınacak karar doğrultusunda arama yapılması, kopya çıkartılması, metin haline getirilmesi, gerektiği takdirde mahkemeden el koyma kararının alınması ve işlemlerin buna göre yapılması rica olunur."

Hakkında talimat verilen gazeteler arasında Star, Sabah, Yeni Akit, Akşam ve Türkiye gazeteleri bulunuyor.

Savcının “gerekiyorsa evlerini basın” dediği o gazetecilerin bir kısmı ise şunlar: İbrahim Karagül, İdris Saruhan, Fuat Atik, Fatma Demircioğlu, Ersin Çelik, Cihat Arpacık, Mustafa Karaalioğlu, Mustafa Yükselir, Mehmet Yücel, Filiz Güler, Yusuf Ziya Cömert, Özkan Demir, Mustafa Kartoğlu, Erdal Şafak, Murat Köprü, Metin Sever, Celil Şener, Burak Artuner, Aliye Çetinkaya, Ergün Diler, Mehmet Ali Akada, Emre Şahin, Mevlüt Yüksel, Ali Adakoğlu, Süleyman Karakulluk, Erdal Şimşek, Hasan Karakaya, Ali İhsan Karahasanoğlu, Kenan Kıran, Mehmet Ocaktan, Mehmet Kenan Kaya, Akan Okyay, Özkan Tamirak, İsmail Kapan, Sadık Söztutan, Mustafa Bilim, Yücel Koç, Kenan Çamurcu.

Paralel'in "Selam" iddiaları komplo mu?

İki yıl önce 24 Şubat günü, aralarında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda kabine üyesi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, siyasiler, gazeteciler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin bulunduğu binlerce kişinin yıllar önce faaliyetleri sonlanan bir örgüt soruşturması kapsamında dinlendiği ortaya çıkmıştı. Haber “Derin Kulak Pensilvanya” manşetiyle bir takım Merkez Medya yayın orgnlarında yayınlanmıştı. 

Selam/Kudüs Örgütü Soruşturması kılıfıyla devletin en mahrem görüşmelerini dinleyen, gizlilik derecesi çok yüksek konuşmaları kayıt altına alarak tape haline getirenlere karşı geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı. Soruşturmada aralarında Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’ün de bulunduğu onlarca polis, düzmece isimlerle hakimleri yanıltarak aldıkları kararlarla binlerce insanı dinledikleri için gözaltına alındı, işlemlerin ardından tutuklandı.


Bu soruşturma devam ederken İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, şüpheli polislerin sözde bir terör örgütü soruşturması adı altında casusluk faaliyeti yürüttüğünü açıkladı. Paralel yapının başlattığı hayali örgüt faaliyetleri soruşturmasında ise tüm şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verildi. Bu süre zarfında birçok gazeteci Selam kumpasıyla paralel yapının gerçek niyetini ve hangi odaklarla dirsek teması bulunduğunu açıklayan haberlere imza attı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.