1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ÖSO'cu komutanın Kobani üzerinde kirli hesapları
ÖSO'cu komutanın Kobani üzerinde kirli hesapları

ÖSO'cu komutanın Kobani üzerinde kirli hesapları

Kobani’de PKK/YPG’ye destek veren ÖSO'cu komutan Ageydi, "PKK'ye yardım etmezsek PYD rejim ittifakı daha tehlikeli olur" dedi. Ageydi, PKK/YPG yönetiminin Esed’e karşı kendilerine her cephede destek sözü verdiğini söyledi.

A+A-

Türkiye sınırında bulunan Kobani’nin (Aynel Arap) İslam Devleti tarafından kuşatılması ile başlayan ve ABD ile birlikte Haçlı koalisyon güçlerinin de havadan destek verdiği savunma hattına dahil olan muhaliflere bağlı bir birliğin komutanı Albay Abdulcebbar Ageydi Yılmaz Bilgen'e bir röportaj verdi. 

Halep’in Esed rejimi tarafından ağır bir kuşatma altına alındığı ve yüzbinlerce sivilin toplu katliam riskiyle karşı karşıya kaldığı bir dönemde hiçbir sivilin olmadığı Kobani’ye destek güç göndererek yoğun tepki toplayan Ageydi, bu girişimi ‘salt vatansever duygular ve insani kaygılar’ şeklinde savundu.

“Aynel Arap Halep’in bir ilçesi ve biz burada vatan toprağını savunmaktan öte bir amaç gütmüyoruz” diyen Ageydi; asker, silah ve mühimmat ihtiyaçlarının tamamını kendilerinin karşıladığını, dışardan destek almadıklarını belirtti. Uluslararası topluma yardım çağrısında bulunduklarını ifade eden Ageydi, şu ana kadar bu taleplerine hiç bir yanıtın gelmediğini vurguladı.

Kobani’ye askeri güç gönderme projesine Suriye içerisinde bulunan etkin muhalif gruplarla görüşüldükten sonra karar verdiklerini belirten Ageydi, halktan  gelen tepkiler üzerine bazı grupların desteğini çektiğini ve şu an 300 kişilik bir grupla tüm cephelerde müslümanlara karşı savaş verdiklerini söyledi.

ABD ile amaçlarımız farklı olsada onlar bizim efendimiz

Kobani’de ABD ile aynı saftaymış gibi göründüklerini ancak ABD’nin Suriye içerisinde Esed’e karşı savaşan farklı muhalif grupları da vurduğunu hatırlatarak söze başlayan Ageydi, “Biz sadece kendi stratejimizi uygulamak için oradayız” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"Biz Aynel Arap’ta ABD ile aynı safta gözükebiliriz. Ancak amaçlarımız çok farklı. ABD ve müttefiklerinin IŞİD ve Esed dışında herhangi başka bir grubu vurmasını şiddetle reddediyoruz. Ancak ABD Suriye politikasını İran’la işbirliği içerisinde şekillendiriyor. Size şunu net ifade edebilirim ki ABD de İran gibi direniş gruplarının tamamen tükenmesini hedefliyor. Şu ana kadar aradan geçen 4 yıla rağmen hiçbir şekilde toplu katliam konusunda yüzyılın en vahşi tablosunu Suriye’de yaşatan Esed diktasını hedef almamaları da bunun çok açık göstergesidir. 

Ebul Fadl Abbas, Asaeb Ehlül Hak ve Hizbullah gibi Şii gruplar bizim topraklarımızda onbinlerce katliamın apaçık müsebbibi iken her ne hikmetse kimse onları bertaraf etmek için herhangi bir girişimde bulunmuyor. ABD ve diğer batılı güçler Sünnileri terörist ilan etmekte çok istekliler. Ancak aynı gayreti nedense Şii gruplar konusunda sergilemek istemiyorlar. Bununda arkasında yaşanan reel durumdan ziyade politik hesapların yattığını biliyoruz. Bir yandan ılımlı muhaliflerin eğitilmesi ve silahlandırılması konuşulurken diğer taraftan cephede direnen grupların ABD bombalarına hedef olması amacın ne olduğunu yeterince açıklıyor."

‘Suriye Kürtlerini kazanmak zorundayız’

Bir yıl öncesine kadar Halep Askeri Meclis başkanlığı görevini yürüten Ageydi, PYD ve muhalif gruplar arasında dönem dönem çatışmalar yaşandığını ancak bu durumun telafi edilerek yeniden birlikte bir güç oluşturmak için tüm ilişkilerin bitmediğini ifade etti. Ageydi’ye göre şayet Kobani’de iyi bir sınav verilirse Esed ve İslam Devleti  karşısında bundan sonra tüm cephelerde ortak hareket etmek mümkün.

‘Rejim aramızda fitne çıkarmak istiyor’

‘Baba Hafız Esed ve oğul Beşşar iktidarları süresince Kürtlerden hiç hazzetmediler. Ne zaman ki Suriye halkı ayaklandı o zaman akıllarına Kürtleri muhatab almak ve onlara imtiyazlar tanımak fikri geldi’ diyen Ageydi bunun basit bir kafa karıştırma siyaseti olduğunu belirtti ve şu sözleri sarfetti:

"Suriye halkını bir bütün olarak görüyoruz. Bizim Kürt kardeşlerimizle herhangi bir kan davamız da yok. Bugün onların yanında saf tutmamız da gelecekte inşa edilecek sağlam bir toplumun temelini teşkil etmek adınadır. PYD yöneticileri bundan sonra Esed’e karşı bize her cephede destek olma sözü verdiler. Örneğin Afrin bölgesinde bulunan Nübbul ve Zehra isimli iki Nusayri köyü var. Şayet biz kuşatma altında tuttuğumuz bu köyleri ele geçirmek için ciddi bir saldırı başlatırsak kendileri de bizim yanımızda yer alacaklar. İşte bu işbirliği adımlarından çekinen Baas rejimi bir çok kez Kobani’ye destek açıklamaları yaparak Kürtleri yanına çekmeye çalışmaktadır. İktidarını korumak için aramızda yeni fitne tohumları ekmekten vazgeçmeyeceklerini biliyoruz. Ben tüm bu kirli oyunları PYD yönetimi ile de paylaşıyorum. Bu tuzağa bir daha düşmemeliyiz. Şu an bizim sergilediğimiz bu yardım ve destek tavrı önümüzdeki dönemde çok daha iyi anlaşılacak önemli bir adımdır."

‘Sünniler destek vermese Esed iktidarda kalamaz’

Halen başta Efrin olmak üzere Haseke ve Kamışlı bölgelerinde ordu ile PYD’nin ittifak halinde olduğuyla ilgili Ageydi,  Esed’e verilen Sünni desteğe de dikkat çekerek yanıt verdi:

"Şu an Esed Ordusu’nun başında bulunan şahıs bir Sünni. Yine mecliste bulunan milletvekillerinin de büyük bir çoğunluğunu Sünniler oluşturuyor. Devlet başkanının vekilleri de Sünni. Kabineyi oluşturan isimlerden bir çoğu yine Sünni. Buradan hareketle şunu rahatlıkla söyleyebilirm ki; şayet Sünni elit Esed’e destek vermekten vazgeçse bu adam iktidarda kalamaz.”

“PYD’nin rejime destek vermesine gelince; bazı bölgelerde bu ittifakın olduğunu kabul ediyorum. Ancak biz onlara el uzatmazsak bu ittifak daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Neden Kürt kardeşlerimizi onlara terk edelim. Üstelik Afrin’de kendilerini Hür Suriye Ordusu’ndan gösteren kişi ve grupların Nübbul ve Zehra köylerine destek verdiklerini biliyorum. PYD yönetimi şu an kendilerinin o bölgede Esed güçlerine herhangi bir lojistik destek sağlamadığını ifade etti. Ayrıca Afrin bölgesinde Baas ordusuna yönelik girişilecek her türlü operasyona da destek vereceklerini ısrarla belirttiler. Şimdi biz adil olmak zorundayız. Biz vaadimizde kararlı olursak onlardan da kendi vaadlerine sadık olmalarını bekleyebiliriz. Onun içinde Kürtleri hedef tahtasına koyanların önce Sünni kanattan Esed’e verilen desteği de bilmelerini istedim."

"Aynel Arap’a desteğin Halep savunmasına olumsuz etkisi yok" iddiası

Başlarda Kobani’ye 1350 kişilik Hür Suriye Ordusun’dan teşekkül edilen bir güç göndereceklerini açıklayan Ageydi, sonrasında bu rakamın sahada PYD komutanları ile yapılan istişareler neticesinde 200’e indirildiğini söyledi. Türkiye’den herhangi bir yönlendirme ve desteğin olmadığını da vurgulayan Suriyeli komutan ‘Türkiye bize sadece 200 kişilik askerin geçişinde kolaylık gösterdi’ diyor. Sonradan katılımlarla birlikte 300 kişiye ulaştıklarını kaydeden Ageydi, Kobani’ye gönderilenlerin sıcak hatlardan değil arka planda duran savaşçılardan seçildiğini vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

"Bizi Halep kuşatması en tehlikeli boyuta ulaşmışken Aynel Arap’a destek vermenin gereksizliği ile suçluyorlar. Elbette Halep’in tamamen kuşatılması direnişe çok büyük zarar verecektir. Ancak ben özellikle arka planda duran askerlerden bir birlik oluşturdum. Bu durumun Halep savunmasına en küçük bir olumsuz etkisi olmadı. Peşmerge birlikleri Irak’tan yardıma gelirken bizim Suriye topraklarını savunma duyarlılığı göstermemiz niçin yadırganıyor ? Olayın özünde PYD’yi değil kendi vatan topraklarını muhafaza etme bilincimizin olduğunu herkes bilmelidir."

Yaşanan durumun bir savaş hali olduğunu söyleyen Ageydi, şu an kendileri ve PYD arasında bir ittifakın bulunduğunu elbette bu ittifakın bozulma ihtimali bulunduğunu ancak bu durumun yaşanmaması için tüm güçleriyle çalışacaklarını belirtti.

Ageydi, ABD öncülüğünde gerçekleştirilen saldırıların kesinlikle Esed’in işine yaradığını kaydetti. Ayrıca Ageydi’ye göre İslam Devleti de bu süreçten güçlenerek çıkacak ikinci unsur. Ageydi, şimdiden bir çok muhalif grubun IŞİD ile görüşme yolları aradığını söylüyor.

 

Kaynak: Al Jazeera Turk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.