1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ÖSO'nun yılmaz savaşçıları Türkiye'ye geliyor!
ÖSO'nun yılmaz savaşçıları Türkiye'ye geliyor!

ÖSO'nun yılmaz savaşçıları Türkiye'ye geliyor!

ÖSO çetelerinin Türk-Amerikan ortaklında eğit-donat stiliyle eğitilmesi hedefiyle 2 bin ÖSO'lu Türkiye'ye geliyor.

A+A-

Kimi Suriye Ordusu'ndaki baskılardan kaçıp kafasına göre savaşmak isteyen kimi kolay yoldan para kazanmanın derdinde olan yılmaz(!) savşçıların bir araya getirilip eğitilip donatılmasıyla ilgili toplantılarını sürdüren Türk ve ABD’li yetkililer, eğitim yerinin Kırşehir-Hirfanlı olması konusunda anlaştı. Anlaşma kapsamında, yaklaşık 2 bin ÖSO çetecisine eğitim verilip, elle tutulur bir askeri güç oluşturulması planlanıyor.

Türkiye ve ABD, batı güdümünde yaşamaya ılımlı Suriye milliyetçilerinin eğitilip donatılmasına ilişkin üçüncü toplantıyı Genelkurmay Karargahı’ndaki harekat merkezinde yaptı.

İki dost ve müttefik ülke askeri yetkililerinin “eğit-donat” olarak adlandırılan projenin hayata geçirilmesi için birçok noktada prensipte mutabakata vardığı öğrenildi. Kulislere yansıyan bilgiye göre çete mensupları Kırşehir-Hirfanlı’da eğitim alarak birer savaş makinesine dönüşecek! PKK'li militanlarında Amerikaya ılımlı baktığı için eğitilmesi düşünülüyor fakat Ankara şimdilik bu durumun ağır olacağı kanaatinde. Bu sebeple PKK'li eğitimi hususunda Ankara ile Washington arasında anlaşmazlık olduğu ileri sürüldü.

ABD PKK’de ısrarlı

Daha önce 15-16 Ekim ile geçen Salı günü yapılan toplantılarda şekillenen taslak doğrultusunda, kimlere eğitim verileceği konusu ele alındı. Toplantıyla ilgili askeri kulislere yansıyan iddialara göre, Türk tarafı eğitimin ÖSO çetelerine verilmesinde ısrarını sürdürdü. ABD tarafı ise eğitimde sadece Esed rejiminin hedef alınmasına sıcak bakmadı, İslam Devleti ev Nusret Cephesi gibi direniş gruparıyla mücadeleyi de içermesinden yana olduğunu bildirdi. ABD heyeti bu doğrultuda PKK ve YPG’ye de eğitim verilmesi gerektiği görüşünü seslendirdi. Ancak Ankara İslami direniş gruplarıyla savaştan yana olduğunu bildirirken, özellikle PKK/PYD konusunda çekincelerini iletti. Eğitim verileceklerle ilgili taraflar arasındaki farklı görüşler nedeniyle Türkiye, aralarında Türkmenlerin de bulunduğu ÖSO’ya Türkiye topraklarında eğitim verecek. ABD’nin ise Irak Kürdistan Bölgesi’nde PYD ve diğer Kürt güçlere eğitim vereceği ileri sürüldü.

Çeteler Kırşehir'e gelecek

Türkiye’deki eğitim yerinin Jandarma’ya bağlı Kırşehir-Hirfanlı’daki eğitim merkezi olmasında mutabık kalındı. Hirfanlı’da verilecek eğitimin, Esad güçleri ile İslam Devleti ve Nusret Cephesi'nin bulunduğu yerleri belirleyip lazerle noktalama, askeri yığınakların olduğu yerlere sabotaj ve yakın çatışma tekniklerini içereceği belirtildi. Türk uzmanların yanı sıra Amerikalı askeri uzmanlar da eğitim verecek. Muhaliflere verilecek silah ve mühimmatın da ağırlıklı olarak ABD tarafından temin edileceği bildirildi. Eğitimin Aralık sonunda başlaması öngörülüyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.